Početkom ove godine se desio još jedan incident između američke policije i jednog od građana grada Memfisa u saveznoj državi Tenesi. Dvadesetdevetogodišnji Tajri Nikols je zaustavljen od strane policije sedmog dana januara ove godine, nakon navodog „ludovanja automobilom u saobraćaju“.
Video snimak pokazuje kako pet policajaca prilazi Nikolsu sa uperenim oružjem, vuče ga iz automobila, a onda fizički teraju da legne na zemlju dok ga prskaju biber sprejom.
Nikols nekako uspeva da ustane i krene da beži, ali ga momci u plavom stižu i masovno šutiraju i udaraju palicama više od tri minuta. Od posledica je preminuo tri dana kasnije u bolnici. Ovaj put javnost nije bila ogorčena na račun „rasne diskriminacije“ pošto su i Nikols i pet policajaca tamnopute boje kože, ali se još jednom pokrenula priča o brutalnosti policije među građanima. Svih pet momaka u plavom koji su učestvovali u ovom incidentu će biti tretirano kroz suđenje za ubistvo, ali to naravno nije dovoljno i javnost hoće još neke promene.
U američkom zakonu postoji pravilo prema kojem vozač ne sme da bude zaustavljen osim ako je prekršio neki zakon, pa „preko bare“ nema zaustavljanja radi redovne kontrole. To se dovelo u pitanje i ovog puta, pošto je policijska odbrana ona da se „Nikols opirao“ dok druga strana smatra da nije postojao razlog da uopšte bude zaustavljen.
Cela priča je naterala političare Memfisa da razmotre jedno novo pravilo po tom pitanju, i ako bude odobreno, možda će promeniti način na koji policija „posluje“. Naime, političari smatraju da momci u plavom ne bi smeli da zaustavljaju vozače radi sitnih prekršaja i iskoriste takav povod za veće pretrese.
U dosta slučajeva, oni iskoriste one lakše prekršaje kao što su „prozori su previše zatamnjeni“ ili „vozač nije koristio migavac“ samo kao izgovor da zaustave vozača i onda pretresu automobil da bi pronašli oružje ili nedozvoljene supstance.
Novi zakon bi predstavio šest kategorija kao „prekršaj drugog reda“, a odnosi se na polomljeno zadnje svetlo (stop svetlo) ili isteklu registraciju. To ne znači da vas policija ne bi mogla zaustaviti zbog njih i napisati vam kaznu, ali ne bi mogla da iskoristi takve prestupe kao izgovor da detaljno pretrese automobil, pa i vozača.
Za sada je predlog dobio veliku podršku javnosti i mogao bi se proširiti širom celih Sjedinjenih Američkih Država. Dosta njih se ne zadovoljava samo ovakvom promenom, već hoće mnogo veće kazne za zlodela policijskih snaga. Momci u planom trenutno imaju nešto što se zove „qualified immunity“ a koja ih štiti od zakona u određenim situacijama kada su na dužnosti, a američka javnost već duže vremena zahteva da to pravilo bude eliminisano.
Bilo kako bilo, iako su građani ogorčeni ponašanjem policije, oni i dalje uživaju u velikom ugledu među političarima i šanse su male da će se desiti neke veće promene. Sve naravno dok opet ne upucaju neku nevinu osobu i građani ne izađu na ulice…
AutoRepublika
(153)
Ja znam da ima budala koje bi da beže, ali da petorica policajaca šutiraju do smrti…. ludilo
Ima li tamo neku meru, ono, oboriš ga, drmneš malo, i vežeš lisicama…kraj
Ljudi koji postanu panduri u Americi su isti oni koji postanu vojnici. Vecina nije zavrsila ni srednju skolu ili je jedva zavrsila i onda su napunili 18 godina i jedini izbor u zivotu im je raditi u Walmartu za minimalnu satnicu ili postati pandur/vojnik. Policija i vojska bas takve i zeli – priglupe koji ce samo pratiti naredjenja i nece razmisljati glavom. Gledao sam dosta intervjua bivsih pandura gde ih pitaju sta ih uce na akademiji. I vecina kaze „uce nas kako da se odbranimo u slucaju opasnosti, a ucionici malo vremena provodimo“. I onda naravno takvim ljudima daju pistolj… Pročitaj više »