O njemu postoji izreka, pažljivo s njegovim vremenom jer je „on čovek u letu“. Šezdesetčetvorogodišnji Karlos Tavarez je sveprisutan, u svim je porama Stellantisa. On posećuje fabrike, analizira poslovne prognoze, tumači brojke u finansijskim izvšetajima francusko-američko-italijanskog giganta u čijem je stvaranju učestvovao i koje je zaokruženo na samom početku 2021. godine. Srećom, nije kao „ovaj naš“ koji pored svega, iako je samo pravnik (mada nikada u životu nije radio u privredi), poznaje i akušerski zanat 🙂
Zaštitni znakovi Tavareza se kriju u rečima čvrstina i strogost za koje posmatrači smatraju da su kritično važne osobine, one koje omogućavaju Stellantisu da beleži izrazitu profitablnost u brzo menjajućem automobilskom tržištu. Evo četiri stvari koje bi valjalo zapamtiti o ovom magu poslovanja i upravljanja firmama.
Rođen u Portugaliji i frankofil oduvek
Karlos Tavarez je rođen 14. avgusta 1958. u Lisabonu. Od najranijeg detinjstva je bio okružen ljudima koji su na razne načine bili opčinjeni Francuskom. Otac mu je bio ovlašćeni javni računovođa sa zaposlenjem u osiguravajućem društvu sa sedištem u Francuskoj, dok mu je majka predavala francuski jezik.
U Lisabonu je pohađao francusku školu još od tinejdžerskog doba Šarl Lepjer (Charles Lepierre). Bio je odličan učenik i prešao je u Tuluz sa 17 godina kako bi pratio pripremni kurs za dalje naučno obrazovanje. Priključio se pariskom univerzitetu gde je stekao zvanje inženjera tokom 1981. godine.
Veličina koja je rasla u senci Karlosa Gona
Karlos Tavarez je primljen u Renault neposredno nakon diplomiranja i to na mesto testnog inženjera u pogonima u Obevoju. Posle 23 godine rada u Renaultu, otišao je u Nissan gde je smešten u Upravni odbor, a 2009. godine mu je povereno rukovođenje američkom zonom. Delovalo je da njegov uspon ne može biti zaustavljen, pa je 2011. godine dobio titulu COO, što se u slobodnijoj formi može prevesti po suštini, i kao zamenik generalnog direktora. Drugim rečima, bio je u neposrednoj senci Karlosa Gona.
Sveukupno, Tavarez će u Renaultu ili Nissanu provesti čak tridesetdve godine. Neki od glavnih projekata gde je ostavio lični pečat tiču se razvoja projekta Mégane 2, zatim konstrukcije perjanice francuske marke i oživljavanja marke Alpine.
Ali, Karlos Tavarez je čovek od ambicije i to i ne krije. Razumeo je da je pred njim Karlos Gon i da neće moći dalje da prosperira. Tako je na njegov rođendan, u avgustu 2013. godine dostavio obavešetnje novinarima u kom navodi da sebe vidi na čelu drugog proizvođača. Raskid s Karlosom Gonom je bio neizbežan. Tavarez koji je merkao Ford i General Motors, naposletku je završio na čelu grupacije PSA.
Portugalac je svoj senzacionalni transfer obrazložio i konstruktivnim takmičarskim duhom. „Nema ovde akta osvete. To je jednostavno, od najmlađeg uzrasta negujem jak takmičarski duh […]. Ostavio sam mnogo prijatelja koje imam i danas. I od tada sam stekao nove prijatelje. I to je život“, objašnjava Karlos Tavarez za mikrofonom redakcije lista France Info, još u julu 2021. „Život je u tome što smo u stalnoj interakciji sa ljudskim bićima i pokušavamo da stvorimo konstruktivne, plodonosne veze. Zajedno gradimo stvari, zajedno stvaramo vrednost i onda imamo sjajne zajedničke uspomene. Dakle, nikakva osveta, već oštar takmičarski duh.“
“Manijački traži rezultate”
Kada je došao na čelu grupacije, nije znao šta ga je snašlo. Grupi PSA je išlo veoma loše, pa je primenjujući sopstvene metode zbog kojih je dobio u alijansi Renault-Nissan dobio nadimak „ubica troškova“, racionalizovao izdatke, redukovanjem game i procesa, paralelno izlažući upravu velikom pritisku. „On je ubica s osmehom“, poverio se novinarima lista Les Echos jedan sindikalac tokom 2019. godine. Da napomenemo da smo na ovom portalu i pročitali priču koju sada prenosimo. „Bez mirisa“, „hladno“ i „autoritativno“: to su najčešći pridevi koji se koriste u želji da se opiše junak ovog pismena.
On je izneo pretpostavku: “Suočićemo se s ekstremnim haosom sve do 2030. godine. To će biti doba puno rizika i prilika, tipično darvinovski. A za preživljavanje u takvim okolnostima, biće nephodno transformisati se, odnosno osloboditi se straha od promene. Postali smo psihopate koje jure performanse,” objasnio je on u intevjuu datom novinaru lista Le Monde još 2018. godine.
Karlos Tavarez neguje imidž škrtice, strogog lidera, a legenda kaže da svakog jutra ustaje u pet časova izjutra (što mi ovo poznato zvuči odnekud – i nimalo mi se ne sviđa), i da trenira s ciljem dobijanja mase, kako bi u osam izjutra već bio u kancelariji. Veoma je krut u svojoj organizaciji i ističe kako „je manijački precizan“ kada priča o poštovanju vremenskog rasporeda, spreman da se posvađa s akcionarima koji smatraju besramnim da bude plaćen toliko koliko jeste (između 15,4 i 19 miliona evra za poslednje dve godine). Po njegovom mišljenju, njegov učina mora da se plati jer donosi rezultate.
Rezultati koje je ostvario PSA su postali veoma brzo uočljivi. Kada je Tavarez stigao u grupu, koncern je bio u lošem stanju, ali se lavić oporavio svega nekoliko godišnjih doba kasnije i pripojio Opel već 2017. godine. Dalji poriv za ukrupnjavanjem je finalizaran u januaru 2021. godine, kada je PSA ušao u savez sa grupacijom Fiat-Chrysler, formirajući Stellantis. „Rukovodeći timovi su u potpunosti razumeli kako je teško držati kompaniju u dobrom ekonomskom stanju kada nemate dovoljnu veličinu da biste se suočili s izazovima“, pojasnio je on za agenciju France Info nedugo nakon potpisivanja sporazuma o spajanju. Zahvaljujući primeni identičnih metoda i danas, Stellantis nastavlja da iskazuje dvocifrene stope poslovne dobiti, o čemu smo nedavno i pisali.
Strastven za automobilskim sportom i vinogradima
Deluje da se ceo život Karlosa Tavareza vrti oko automobila, njegove pasije još od dečačkih dana. Paralelno s radom u Stellantisu, Portugalac posvećuje značajan deo sopstvenog vremena automobilskim trkama. kao dobar takmičar, uzeo je učešće u više relija, od trke u Monte-Karlu do učešća na legendarnoj zabavi zvanoj 24 časa Lemana. Tada je bio amaterski vozač. Čovek koji ne pomalja nos dalje od haube, čak poseduje i sopstveni trkački tim po imenu Clementeam Racing. Naziv je dat u čast njegove ćerke Klementine (Clémentine).
Ali menadžer, kao oženjen čovek i s troje dece, takođe priznaje da sanja o mirnijem životu. Koji bi mu bili budući projekti? “Najverovatnije briga oko unučadi, pošto imam jedno unuče od četiri godine i presrećan sam dekica. Verovatno ću više vremena posvećivati i u oko poslovanja s vinom koje takođe negujem. Posvetiću se i malom biznisu restauracije automobila, a koji takođe držim. Nema sumnje da ću iskoristiti sve prednosti blage klime koja vlada u mojoj domovini, koja je, kao što znate, Portugalija. Takav mir, tečan i spokojan, jednostavan život, to želim iznad svega, ”reče on 2021. godine.
AutoRepublika
(283)
Domacin covek!
Pohvale za članak. Čitao sam par intervjua Vensana Kobija (Vincent Cobee) CEO Citroena i stvarno i mi se dopalo kako razmislja i sta prica covek i pre neki dan citam da je odlucio da odstupi zbog licnih obaveza…
Dobar članak,pročitao sa zdovoljstvom…
Tavares je covek koji je ceo svoj zivot posvetio automobilu! To se vidi po njegovim rezultatima: uspesno kontrolise produktivnost u firmama, upravlja razvojem vozila i tehnologije. On nema vremena za „politicke diskusije“, precizan je u svemu, nista ne prepusta drugima i slucaju, govori kratko i jasno sto drugima lici na strogost i krutost – to je zapravo efikasnost. „Mi smo se ovde skupili da zaradimo novac a ne da se druzimo!“ – ovo su moje reci koje upucujem kolegama da ih podsetim na efikasan rad, siguran sam da Tavares misli isto! Ljudi se vrlo lako opustaju i pomeraju svoje zadatke… Pročitaj više »