Grčka se obavezuje na autonomne automobile nivoa 4
Zakonska regulativa u vezi autonomne vožnje postepeno se širi Evropom. Prvo je to bila Nemačka, a zatim su usledile Francuska i Ujedinjeno Kraljevstvo, iako su Britanci trenutno u fazi studije da odobre specifičnu regulativu 2025. godine. Sada je jedna od mediteranskih zemalja takođe zvanično objavila svoju posvećenost automobilima autonomnim sa određenim zakon koji će dostići nivo 4.
Grčka je u potpunosti uronjena u ovu tehnološku oblast, što je potvrdio grčki ministar saobraćaja u njihovom Službenom državnom listu, a što su ponovili i glavni specijalizovani mediji u Grčkoj. U početku, Grčka će dozvoliti proizvođačima koji to žele da sprovedu pilot testove ove tehnologije na svojoj putnoj mreži, iako sa vrlo specifičnim ograničenjima.
Država želi da se uveri da ova vrsta vozila ne predstavlja nikakvu opasnost, zbog čega dozvoljava testiranje, pre svega, isključivo u istraživačke svrhe.
Ono što je interesantno jeste da Grčka nije ograničila testiranje autonomnih automobila nivoa 3, već je otišla korak dalje i popela se na sledeći nivo lestvice, koji će omogućiti operaterima voznih parkova da testiraju autonomna vozila tipa šatl, uz akcenat na zajedničku mobilnost. Ovi šatlovi su posebno inteligentno rešenje za prevoz ljudi u istorijskim enklavama, pošto su ove vrste modela električni.
Rezultati ovih pilot testova poslužiće da se u daljoj budućnosti definišu sve oblasti delovanja zakona o autonomnoj vožnji. Za sada, ovaj tip šatla će moći da obavlja rute na veoma specifičnoj i određenoj ruti, bilo da je gradska ili prigradska, koja koegzistira sa konvencionalnim saobraćajem i da može da se kreće maksimalnom brzinom do 30 km/h.
Grčka vlada je izgleda angažovala nekog proizvođača ili operatera flote usluga robotaksi koje nije pomenula, jer će omogućiti građanima koji to žele pristup i prevoz i to potpuno besplatno.
Usluga prevoza slična je onoj koju nudi Waymo u Kaliforniji. Grčka postaje prva zemlja na jugu kontinenta koja teži da bude reper u najnaprednijoj autonomnoj vožnji.
AutoRepublika
(173)