Restomododovanje postaje sve popularnije u zapadnim zemljama, ali je obično veoma skupo, pa se time bave uglavnom oni koji imaju „kintu“. Sovjetska Lada, poznata kao „Žiguli“, sa desnim volanom, modifikovan od strane britanske kompanije Retroford, je prijatan izuzetak: relativno jeftin, ali istovremeno moćan i visokog kvaliteta.
Automobil o kome je reč napravljen je još 2018. godine, pa su neki od čitalaca možda već čuli za njega, ali ove nedelje je žuta „nabrijena“ Lada postala heroj popularnog britanskog kanala The Late Brake Show na platformi YouTube, koji vodi TV voditelj i automobilski novinar Džoni Smita, odakle se priča proširila u široj javnosti.
Projekat je dobio ime Lada Cosworth Duratec Street Sleeper.
Iza projekta Street Sleeper stoji mašinski inženjer Dejv Koledž i njegova radionica Retroford u Korbiju, Northemptonšir. Osnovna delatnost Retroforda je restauracija i podešavanje klasičnih britanskih modela Forda (uglavnom model Cortina), ali Lada se iznenađujuće dobro uklapa u Dejvovu garažu.
Izgradnja restomoda trajala je ukupno osam meseci, a kao donator Dejv je na sekundarnom tržištu za 500 funti kupio crveni Ladu iz 1981. godine sa desnim volanom, motorom od 1200 kubika i 4-brzinskim „manuelcem”. Automobil je morao biti skroz rastavljen zbog restauracije karoserije koja je bila prilično propala od korozije.
Originalni motor je ustupio mesto 2,3-litarskom atmosferskom Ford Cosworth Duratec-u sa oko 240 KS, a originalnu menjačku kutiju je zamenio 6-stepeni manuelni menjač iz Mazde MX-5 sa prilagođenim mehanizmom menjanja u kompletu sa keramičkim kvačilom, samostalnom blokadom diferencijala i uz nove, izdržljivije osovine.
Vešanje je od Forda, a mnogi delovi su morali da se doteraju i iseku ponovo, Bilstein podupirači sa Caprija su postavljeni napred umesto standardnih duplih držača, zahtevali su prilagođene šolje i ojačanje karoserije. Upravljač bez serva je preuzet iz modela Escort. Dizajn zadnje zavisne suspenzije, u stvari, ostao je isti, ali u stvari su sve komponente nove. Klirens je primetno smanjen.
Modifikovani „Žiguli” teži oko 950 kg, ubrzava do 100 km/h za 4,5 sekunde i ima najveću brzinu od 240 km/h. Sa takvim karakteristikama, Lada se čak i po savremenim standardima može smatrati punopravnim sportskim automobilom, pa čak i po standardima ranih 80-ih, to je pravi superautomobil.
U međuvremenu, autentični stil sovjetske limuzine je pažljivo očuvan, ugrađeni su starinski točkovi, prednja sedišta sa razvijenom bočnom podrškom, kratkohodna ručica manuelnog menjača, i to je, osim raznih sitnica, sve – vizuelno je Lada ostala Lada.
Budžet projekta je 24.000 funti plus sopstveno vreme. To jest, ako neko želi isti Lada Cosworth Duratec Street Sleeper, moraće da plati Dejvu dobar iznos za posao. On još ne želi da se odvoji od svog primerka.
Pogledajte i video…
AutoRepublika
(4225)
Kako li je dobio saglasnost proizvođača ili predstavnika da bi mogao da je atestira i registruje?
🙂
To bi AR mogla da okupi grupe da se napravi peticija da se ukine to glupo pravilo, jer ukidanje glupog pravila može da doprinese privrednom razvoju i razboju tehničke kulture…
Zar tamo pozadi ne fali nešto od svetlosnih grupa? Neko mačije oko ili slično ?
Ovakav sličan mi je bio prvo vozilo (mom ocu), boja identična, ali auto je bio Fiat 125 pz, neki vele da je i karoserija slična…
Pamtim ovu „Familiju“ kao opuštene udobne koji vole dosta popiti a znao je i prednji točak popustiti kod nekih ako je loša cesta i održavanje. Ipak je glavni bio žabar sa kockastim farovima i ljepšim kokpitom od koga je ta uspješna priča valjda i krenula.
I pogledaj kakva su auta tada imali žabari a kalva švabe. A sada je priča kako švabe imaju tradiciju a žabari ne…
Itekako imaju tradiciju ali ne „igraju“ uvijek 90 minuta kao i mi 🤣
Karoserija je slična, ali je Lada nastala na osnovi Fijata 124, koji je nešto manji od modela 125, a čiju su izvedbu imali i Poljaci, kod nas znanu kao 125 PZ, a kasnije posle preoblikovanja 125 P.
Ovaj drugi je sobio novu masku hladnjaka i zadnje svetlosne grupe od „specijala“ iz Italije.
I ja sam čuo da su vrata odgovarala a da ostalo noje, i mogu da potvrdim da su bila jako slična.
Odličan poznavalac razvoja automobila.Iskreno poštovanje i pozdrav za gospodina
Englez će u svako auto na planeti ugurati fordov motor.?Ne ide to tako.Obzirom da je ovdje riječ o fiatovom licencnom modelu ,za preradu , može u obzir doći samo alfin motor iz istog perioda.Sve ostalo je kičeraj.
Dobar prijedlog
2101 crvene boje, sa 1.2 motorom i menjačem od Fiata 131 sa 5 brzina je bio automobil na kome sam naučio da vozim.
Ovaj engleski restomod bi bio još bolji da su koristili Fiatove delove (motor, menjač). Realno, da spakuješ repliku tehnike iz 131 Abartha za reli u ovu Ladu to bi bila prava stvar.
A zato ti preferiraš zadnju vuču… 😉👍
Ovo što si napisao bi bilo idealno. Ako ikada to napraviš (možda te ovo potakne 😜), dolazim da to oprobam 😀
Ne moraš dvaput da mi kažeš, ali trenutno ne smem. Ne bi bilo dobro za moj brak.
Kad god želiš dođi probaj kocku, ona je tehnički završena. Jeste da esteCki nije nešto, čekam neke „kockice“ da mi se slože ali se vozi odlično.
Ništa bembara samo Lada
😉
Tako je junače.