Proteklu nedelju su obeležile i špijunske fotografije koje prikazuju dolazeći BMW X2 tokom predigre. Naravno, mislimo na proces razvojnog testiranja kompaktnog krosovera. Kako bilo, zahvaljujući objavi tih slika, Kolesa su (donekle) pustila mašti na volju i predstavile svoje viđenje novog pokolenja omanjeg SUV-a iz game BMW-a.
SUV BMW X2 se pod zastavom bavarskog brenda pojavio pre tačno pet godina, odnosno u oktobru 2017. dok smo ga mi testirali samo koju nedelju kasnije. To je bio adut prve generacije, uz opasku da je konceptno vozilo prikazano godinu dana ranije na Salonu automobila u Parizu, koji opet ove jeseni počinje sutra, doduše u značajno izmenjenom formatu i značaju u odnosu na lanska izdanja.
Dakle, nakon pet godina bivstvavanja u izlozima izložbeno-prodajnih salona, nemački proizvođač je rešio da na testne staze i u javni saobraćaj „istera“ mule. Iako pod teškom šminkom (čitaj „kamuflažom“), već sada je jasno da će novitet biti značajno drugačiji u odnosu na aktuelno vozilo s tim indkesom.
Najpre treba izneti zapažanje da će novilet promovisati drugačiji oblik karoserije. Ako znamo da je pulen prvog pokolenja nudio originalnu karoseriju u odnosu na ostale bavarske modele s povišenom pozicijom sedenja, nešto više nalik na segment heča, onda će druga generacija modela X2 više ličiti na „normalan krosover“, barem u smislu u kom Bavarci doživljavaju normalu kupeolikog krosovera. Dobiće dugačak zadnji prepusti i padajući liniju krova, nalik onome što nude automobili iz klase fastbeka.
Prednjica novajlije je izvedena u stilu nove X1-ice, ali verovatno neće biti potpuno identična. Ono što je najviše realno očekivati je da bar prednje svetlosne grupacije dobiju originalni oblik, što se i nagoveštava usled montaže ravnog priključka za haubu, a ne zakrivljenog kao što je to slučaj kod pomenutog modela X1. Pride, X2 će najverovatnije dobiti pravo i na osobenu rešetku hladnjaka.
Bokovi će verovatno biti stilizovani na isti način kao što su kod ranije predstavljene krosoverske braće iz Bavarske i Spartanburga, što podrazumeva i ručice za otvaranje vrata koje se vraćaju u ravan karoserije, onda kada nisu u misiji otvaranja vrata. Zadnjica vozila je za sada najskirveniji deo vozila, pa se mogu videti samo opšte naznake onoga što tamo valja očekivati, pri čemu mislimo na poklopac prtljažnika, a i na odbojnik.
Što se tiče mehanike, novitet će u najvećoj meri ponoviti ono što je predstavaljeno na krosoveru X1, onom čijoj smo premijeri svedočili početkom prošlog leta. Utemeljen je na arhitekturi za vozila s prednjim pogonom (FAAR), a ona je iskorišćena i kao osnova za modele Serije 1, a i Serije 2, kako u izdanju Active Tourer, tako i Gran Coupe. Platformu o kojoj pričamo je moguće prilagoditi različitim tipovima pogonskih sklopova, uključujući i dopunjive hibride.
BMW X1 je opremljen širokim izborom motora, dok je bazična verzija pokretana trocilindarskim turbobenzincem radne zapremine od litru i po, sa 136 konjskih snaga i 230 Nm maksimalnog obrtnog momenta. Uvodni dizel je označen indeksom sDrive18d, i njega pogoni daleko poželjniji četovorocilindarski dvolitarski blok sa 150 konjskih snaga i 360 njutn metara obrtnog momenta.
Za kraj ćemo reći da najave debija modela X2 govore o nekom trenutku tokom naredne godine.
AutoRepublika
(824)
OK, mogao bi bas ovako da izgleda! Ruskom ilustratoru zameram sto se potpuno predao BMWovom aktuelnom dizajnerskom trendu – osnovna forma karoserije je nemastovita a auto je prenatrpan dekorativnim detaljima! Na njegovom mestu potrudio bih se da BMWu dam ideju kako da napravi dobar dizajn. S druge strane, siguran sam da bi to bio trud uzalud – jer bi njihov sef dizajna, Domagoj Dukec, ispljuvao i ismejao predlog u strahu da mu ne padne kruna sa glave! 🙂