BMW XM debitovao
Prošlo je skoro godinu dana od premijere konceptnog vozila koje lako uzburka emocije i koje smo upoznali kao BMW XM. Sada vidimo dozrelu verziju istog, odnosno serijsku modifikaciju koja dolazi kao ikonični model za bavarsku kompaniju. Najpre, to je tek drugi originalni model u poluvekovnoj isotriji divizije M, što će reći da neće imati utemeljene u nekom „civilnom“ modelu, dok je druga važna činjenica ta da je ovo tek prvi model iz palete podmarke M, da dolazi sa hibridnim pogonom.
Uvod je odlično mesto i da potsetimo da je prvi BMW s oznakom M koji nije nastao na bazi „ne-M“ modela, bio kupe s agregatom postavljenim po sredini, onaj koji se odazivao na ime BMW M1 i koji se sklapao samo u intervalu od 1978. do 1981. godine.
Izgled krosovera u odnosu na konceptnu studiju je postao nekako običniji, više usklađen sa svakodnevicom, što kažemo pod pretpostavkom da su se oči navikle na dvospratni koncept prednjih svetlosnih grupa koji kod svojih najvećih aduta gura BMW.
Uprkos operaciji „svakodnevizacije“ kojoj je podvrgnut koncept, krosover XM se i dalje ističe među automobilima iz asortimana ovog, a i drugih konstruktora. Među neobične elemente se kvalifikovala pozadinska rasveta ivica rešetke hladnjaka, kao što su i završeci izduvnih cevi koji su naslagani jedan iznad drugog.
Dva su grba postavljena na zadnjicu noviteta odjedared (iako nacrtani), i locirani su u gornjoj zoni zadnjeg prozora, što je direktna posledica tradicije uspostavljene superautomobilom koji pomenusmo (BMW M1). Uvodne felne mere 21 inča u prečniku, ali „novica“ može biti obuven i u naplatke od 22 ili 23 cola.
Međuosovinski razmak od 3.105mm u dlaku korespondira s onim na BMW-u X7, ali je XM ipak malo kompaktniji jer poseduje samo dva reda za sedenje. Dug je 5.110 milimetara, širok je 2.005 mm dok je visina na nivou od 1.755 mm.
Enterijer SUV-a XM je potpuno srodan s ostalim modelima iz savremene game BMW-a. Na čeonom panelu se nalazi instrumentacioni ekran dijagonale 12,3 cola i onaj preko kog se prate postavke info-zabavnog sistema od 14,9 inča. Već u osnovnom izdanju su ugrađena multikonturna prednja sedišta, projekcioni ekran (HUD) i četvorozonska klimatizacija.
Razvojni tim je drugi red sedišta nazvao bombastično kao M Lounge, što možda i nije pretenciozno s obzirom na činjenicu da nudi ogromno prostranstvo za smeštaj nogu, grejana sedišta i naslone za glavu, naprednu rasvetu sa stotinu LED dioda. Zapremina prtljažnika meri 527 litara i može do 1.820 litara (kada se obore ove „plave lepotice“ sa slika.
BMW XM je utemeljen na istoj platformi na koju se oslanja i triling modela X5/X6/X7, ali je nanovo podešena i obračuna elesto-kinematika šasije. Krosover nudi sistem prilagodljivog vešanja s oprugama, a pride je to i prvi punokrvni adut divizije M s aktivnim anti-rol barovima (aktuatori koje energijom snabdeva električno ožičenje na naponu od 48 volti) i potpuno upravljivom šasijom.
Ali može se reći da se zadnji točkovi zakreću pod skromnim uglom od najviše 2,5 stepeni. Napred su montirane kočne čeljusti sa šest klipova, dok su jednoklipne čeljusti na zadnjim točkovima.
Pod haubom je novi agregat S68. Predstavlja dalju evoluciju jedinice V8 4.4 biturbo i prilagođen je radu unutar hibridnog pogonskog sklopa. U modelu BMW XM, ovaj motor je samo blago navijen na 489 konjskih snaga i 650 Nm najvišeg obrtnog momenta. U priču je uključen i ZF-ov osmostepeni automatik koji poznajemo i volimo iz drugih modela bavarske palete, ali je umesto konvertora obrtnog momenta instaliran trakcioni električni motor snage 197 „konja“, uz 280 Nm obrtnog momenta.
Hibridni sklop, kada je u naponu snage, odbacuje 653 „grla“ i 800 Nm, što je samo malo više od benzinskih SUV-ova nazvanih BMW X5 M / X6 M Competition (625 ks i 750 Nm).
Sav električni inženjering je vezan za petu generaciju porodice eDrive, one koju poznajemo iz modernih elektromobila s oznakama marke BMW. Trakciona baterija kapaciteta od 29,5 kWh (samo 25,7 kWh je iskoristivo) je instalirana ispod poda putničke kabine i ona radi na naponu od 317 volti.
Uz potpuno napunjenu bateriju, grdosija nudi 82 do 88 kilometara električne autonomije, uz mogućnost kretanja brzinama koje nisu impresivnije od 140 km/h. Bateriju je moguće dopunjavati i na kučnom priključku snage 7,4 kW, što je ogroman hendikep ako nije podupreto mogućnošću korišćenja i brzih punjača (što jedino i daje nekakav smisao hibridima).
Pored električnog režima (Electric Mode), pogonski sklop poseduje i standardni nazvan Hybrid, kao i postavke eControl, koje podrazumevaju podešavanje nivoa i intenziteta rekuperacije energije i održavanja nivoa goriva u bateriji.
Međutim, u skladu s tradicijom modela M, možete sami birati režim rada menjača, šasije, upravljanja i kočenja. Sistem prenosa snage na sve točkove je kod ovog modela isti onaj kao i na drugim velikim M-ovima, što će reći da se oslanja na spojnicu za zadnju osovinu i na aktivni diferencijal nazad.
Naravno, hibrid je težak k’o crna zemlja: 2.785 kilograma kada je spreman za vožnju (pri čemu se 75 kg odnosi na masu vozača – a teško je naći tako laganog ljubitelja BMW-a). Podsetićemo da je uporedni podatak za benzinski BMW X6 M Competiton na nivou od 2.395 kg. Plus 390 kg za XM! Majko moja, skoro tri tone…
Stoga i ne čudi da je u smislu vozne dinamike, BMW XM luzer spram spomenute X6-ice, pa umesto da do „stotke“ doleti brže od pomenutog kupea (3,8 sekundi), njemu treba cele 4,3 sekunde. Najviša brzina je ograničena na 250 km/h ali uz vozački paket M Driver’s Package može biti i 270 km/h. Kod modela X6 M pandan je 290 km/h.
E sad, tokom sledećeg leta će debitovati i snažniji hibrid BMW XM Label Red. Uobičajeni sufiks „Competition“ ovaj put nije iskorišćen, što je ideja tima zaduženog za marketing. U ovoj verziji krosovera, V8 biturbo odbacuje 585 konjskih snaga uz 750 Nm, dok će ukupna moć pogonskog sklopa koji je takođe hibridni, biti na nivou od 748 konjskih snaga i 1.000 Nm.
Cena u Americi je već obelodanjena i izaziva tihu jezu: 185 hiljada dolara. Međutim, ovde nemamo nikakve fotografije u prilogu, niti ostale delove tehničkih specifikacija.
Uvodni BMW XM kreće s cenom od 159 hiljada zelembaća dok je ta kota za X6 M na nivou od ipak razumnijih 114 hiljada dolara. Novi XM će se sklapati u istoj fabrici u Južnoj Karolini u kojoj se montiraju i ostali SUV-ovi Bavaraca (od X3 do X7).
Početak proizvodnje je zakazan za decembar, dok će se prvi srećnici prinovi radovati kako dolikuje – na proleće. Ključna tržišta su kinesko, ona na Bliskom istoku, i naravno američko.
AutoRepublika
(1138)
Samo psihicki poremecen covek moze da vozi ovakvu rugobu.
Pa i ne izgleda tolko lose 🤣
Ne izgleda tako loše, izgleda još lošije
Nadji mi BMW fahrera da je normalan?!? Samo jednog, biće dosta….heheh. eno neki dan na Indexu, povodom nesreće u Ercegovni, ha ja, izašao članak koji otprilike kaže u naslovu , bmw voze psihopate 😁😘
Nije taj tekst baš bio u tom smislu ( mada mu naslov jeste bio bombastičan ).
https://www.index.hr/vijesti/clanak/zasto-su-vozaci-bmwa-cesto-idioti/2398225.aspx
E bravo, ma znam da je tak nekako bilo…
evo zvezdan npr
Kad si zadnji put čuo da je neka 7 ica bila učesnik neke havarije?Mnoge sam sreo kroz „EU“ voze ljudi sigurno i gospodski na Balkanu takodje!
Interesantno zapažanje..i ja sam premotao film ovaj svoj šoferski i mogu tu reći da nisam video ni jednu 7-cu u havariji.
Prošle godine čovijek sa Bembarom 3-om karavanom,generacijski kao moj F10,na auto putu,kiša pada,pretekao me i par stotina metara ispred mene poče igrati po putu iz jedne u drugu traku,drži ne daj,lijevo,desno,opali razdjelnu bankinu,okrenu se još jednom i zaustavi se u zaustavnoj traci okrenut u kontra smjer.Čičica neki vozio.
Al zato u kvaru kraj puta viđao sam dosta Bembara razni modeli i generacije.
O kako smo plesali sa 525 – com po austrijskom auto putu sa starim gumama. Nove rođak kupio i čekaju nas na destinaciji ali treba doći do njih… A kraj nas Golf dvojka sukne kao raketa dok se mi borimo sa 30 na sat da ostanemo na putu. Mlađi brat od rođaka, po inerciji hvali austrijsku putnu službu tipa : Nije to k’o u nas…, dok se stariji znoji za volanom i bori sa bljuzgom i viče na njega: Ćuti više!!! 🤣😂🤣
Bez dobrih guma ništa,pogotovo na BMW-u.Ja ću sad u Oktobru naručiti zimske 17-ce Michelin Alpin Pilot Sport i 01.Novembra su na Bembari kada se po zakonu ovde i moraju montirati zimske gume.
Serija 3 je prva na udaru jer je ima najviše a voze je uglavnom mladi pa kad udari adrenalin eto belaja. Inače serija 7 je izuzetno stabilna i nikakav ‘SUV“ nemože joj parirati .
Mogu ti reći da je i 5-ca stabilna,bio sam skeptičan u početku ali nema šta,leži kao pegla i po suvom i po kiši.Čekam zimu pa da vidim kako će se ponašati po snijegu,ledu,bljuzgi…montiraću najbolje zimske gume koje se mogu kupiti tako da je sve ostalo na autu.Jedva čekam.
Zadnji pogon i sneg i bljuzga ?
To je prava uživancija… Bar je meni taj „ples“ dupeta ostao jakom u sećanju sa vozilom sa RWD.
Serija 5 je u svojoj klasi top ako je još M paket u igri onda nema dalje.
U pravu si.
Nije isto 184ks u seriji 3 i u seriji 5 npr.3-ak je par stotina kg lakša a to mnogo doprinosi da auto bude eksplozivniji,živahni,startniji itd..
Mlađi brat psihopata Tesla modela Cybertruck 😅😆
BMW u stilu pobješnjelog Maksa sa ukradenom citroenovom oznakom XM.Domagoj Đukec mora pod hitno biti istjeran iz Minhena.
Samo mala napomena sto se tice pravopisa, posto rekoste pre neki dan da obracate paznju na to – pise se, a i kaze – „podsetimo“. Inace BMW XM – pozajmljena Citroenova oznaka, a auto ruzniji od svih do sad, bar meni…
Definitivno si u pravu.
Šta je bre ovo jbt…
Blagi užas.ima li ko da reaguje dok nije kasno??
Rusi će reagovati ne sekiraj 🤣
👍
Ali da je upalila dizajnerska fora Citroena sa ovim spuštenim farovima… Koliko me sećanje služi, prvi Citroen sa tim je bio onaj zadnji „Picasso“ tj Spacetourer kako su ga već nazvali….