Škoda predstavila petogodišnji plan razvoja
Preduzeće Škoda Auto će u predstojećih pet godina uložiti dodatnih 5,6 milijardi evra u oblast elektromobilnosti uz dodatnih 700 miliona evra u segment digitalizacije. Prošlogodišnje najave su govorile o petogodišnjoj investiciji od oko 1,4 milijardi evra u elektromobile, što će reći da je aktuelnim planom korigovana prethodna projekcija za čak oko četiri puta.
Proizvođač iz Češke će do 2026. godine lansirati tri potpuno nova električna automobila, a zatim će se nastaviti istim tempom. Udeo čisto električnih modela u prodaji kompanije bi trebalo da se uveća na 70% do 2030. godine, barem kada pričamo o tržištu Starog kontinenta.
Najave o ubrzavanju procesa tranzicije ka električnoj mobilnosti i digitalizaciji ide uporedo s prezentacijom novog vizuelnog stila marke i novog izgleda grba, što je sve obznanjeno juče od strane predstavnika firme tokom prezentacije ovde ilustrovanog koncepta po imenu Vision 7S, a o kom smo pisali i prošle nedelje.
„Nudimo nov i konkretan pogled na modele Škode putem prikaza studijskog modela Vision 7S. Ovako ćemo proširiti bazu modela i bazu kupaca. Isto tako, ovo je i način na koji ubrzavamo našu električnu ofanzivu,“ reče Klaus Celmer, predsednik odbora direktora Škode Auto.
U narednih pet godina ćemo videti mali Škodin elektromobil, baš kao i električni SUV kompaktnih gabarita, a potom i porodični četvorotočkaš sa sedam mesta za sedenje. Studija Vision 7S nudi konkretnu ideju koja je vesnik pomenutog sedmoseda. Automobil je utemeljen na modularnoj arhitekturi za električna vozila (MEB) a koju je razvila grupacija Volkswagen. Nudi bateriju kapaciteta 89 kWh, koja omogućava impresivniji domet od 600 kilometara. Moguć je priključak na brze punjače do 200 kW. Ostala električna vozila će uslediti do 2030.
Proizvođač iz Češke Republike će nastaviti sa osavremenjavenjem palete konvencionalnih vozila. U drugoj polovini godine će biti predstavljena nova generacija modela Superb, a ista priča čeka i krosover Kodiaq. Nakon toga ćemo videti i Octaviju usklađenu s aktuelnim trenutkom industrije.
Škoda počev od 2020. godine prodaje jedan elektromobil i on nosi nalepnicu na kojoj piše Enyaq iV. Nudi se u dve karoserijske verzije, kao SUV i kao kupeoliki krosover. Nudi pogon na zadnje točkove, kao i integralni prenos snage, uz bateriju od 60 i 80 kWh, što mu omogućava i do 500 kilometara domets s jednom dopunom. Merenja se vrše u skladu s protokolom WLTP.
To nije prvi moderni električni automobil marke, pošto je u nedavnoj prošlosti nuđen i Citigo-e iV. Setićete se da je mališan bio deo prodajne postavke marke u 2019. i 2020. godini,. Njegova autonomija je bila oko 265 kilometara, a baterija je posedovala kapacitet od 36,8 kWh.
Pored električnih modela, Česi nude i dopunjive hibride. U tom segmentu imaju za ponuditi modele Octavia i Superb. Kapacitet baterija ovih vozila iznosi 13 kWh što im omogućava bešumnu vožnju u trajanju od 56 do 64 kilometara. Oni dolaze s klasičnim motorom SUS i pratećim rezervoarom za benzin.
U fabrikama Škode koje su izgrađene u matičnoj Češkoj Republici, ali i na indijskom potkontinentu će se, počev od 2030. godine proizvoditi vozila s nultom lokalnom emisijom. Prvi pogoni Škode koji su ušli u ovu priču su oni u mestu Vrhlabi (što u prevodu s češkog jezika značí „visoko je“), i to od 2020. godine.
U prvoj polovini godine je Škoda Auto isporučila 360.600 vozila na adrese kupaca širom sveta, što je za 30% manje od lanjskog rezultata, pa je i poslovna dobit pala na 676 miliona evra, dok je godinu dana ranije bila 974 miliona evra.
Do pada dobiti je došlo zbog uvećanih proizvodnih troškova i nepovoljnih kurseva razmene strane valute. Padu je doprineo i rusko-ukrajinski konflikt. Još da dodamo da su prodajni rezultati između januara i juna ostali bezmalo neizmenenjeni (10,2 milijardi evra prihoda).
AutoRepublika
(213)
Kod Skodine koncept studije u prvom planu stoji dizajn. Po mom misljenju je sasvim uspeo: proporcije su dobre, osvezavajuce je moderan, povrsine su glatke i jednostavne, nema suvisnih ukrasnih dizajnerskih detalja u kojima se narocito BMW gusi! Ono sto je estetski diskutabilno, to su prednji i zadnji plasticni branici – veoma su glomazni a ukraseni su sa po 7 vertikalnih proreza. Znamo da su 7 vertikalnih proreza zastitni znak Dzipa pa me bas interesuje dali ce Dzip podici optuzbu protiv Skode radi zastite svog znaka! Pohvaljujem koncept vrata, koja se otvaraju simetricno napred i nazad, sto pruza izvanredno udoban ulaz-izlaz.… Pročitaj više »
Ogromna brojka prihoda. Ljudi su copy paste i oni hoće da ulažu milione u nešto? Pa Škoda nema ništa svoje, sva se sastoji od rebrendiranja VW , o kakvom ulaganju oni pričaju? Nisam znao da značke toliko koštaju….moram otvoriti prodavnice znački, mada s njima radit, prošao bih ko Prevent.