Koji je stvarni rok trajanja nekorišćenog motornog ulja?
Neki vozači mnoge informacije uzimaju sa rezervom. I informacije o motornom ulju nisu izuzetak. Ali koliko dugo ulje može da stoji bez posledica? Mislimo na ulje koje nije korišćeno i uskladišteno je u plastičnoj ili metalnoj kutiji. Da li je pametno sipati u motor ulje koje je proizvedeno pre par godina? Da probamo da kažemo koju reč na ovu temu.
Kao što svaki automobilista zna, motorno ulje igra važnu ulogu za normalni rad motora. Zahvaljujući podmazivanju, delovi agregata koji su izloženi trenju traju mnogo duže. Zbog ulja se motor manje zagreva. A motorno ulje deluje kao deterdžent.
Ali koliko dugo može da se čuva ulje, i šta ako imate kupite ulje staro godinu ili dve? Ili je možda neko napravio zalihe zbog rasta cena, ili planira, pa se pita kolike zalihe da napravo (smajli). Generalno, „sipati ili ne sipati?“ – to je pitanje.
Da biste razumeli ovo pitanje, morate se vratiti na gornji pasus. Motorno ulje ima mnogo svojstava, i na osnovu toga nije teško zaključiti da je mazivo višekomponentno. Drugim rečima, postoji bazno ulje, a postoje i aditivi koji mu se dodaju da bi imalo određena svojstva u zavisnosti od potreba motora. Ali takođe treba shvatiti da ovi aditivi imaju različitu konzistenciju, sastav i gustinu. Kao i rok trajanja. A to je izuzetno važno!
Stvar je u tome što se tokom vremena sastav motornog ulja menja – njegove komponente počinju da se razgrađuju, gube svojstva. Što je duže u kanisteru, duže traje hemijska reakcija između maziva i plastike kanistera. A ako je kanister bio otvoren ili izgubio nepropusnost, onda i sa vazduhom, kao i vlagom sadržanom u njemu. Generalno, postoji mnogo negativnih, ali na prvi pogled jedva primetnih faktora koji mogu promeniti kvalitativni sastav ulja, pretvarajući ga u opasnu tečnost za motor.
Iz tog razloga proizvođači motornih ulja preporučuju skladištenje 3-5 godina (u zavisnosti od marke). I ovo treba shvatiti ne kao rok trajanja, već kao vreme tokom kojeg se garantuje da se svojstva ulja neće promeniti. Ako se takvo ulje ulije u motor, to neće negativno uticati na njegov rad.
Nakon navedenog roka trajanja, ulje se takođe neće pogoršati, ali se njegova svojstva mogu promeniti. Na primer, mazivo neće pravilno isprati čađ i razne naslage u komori za sagorevanje. Ili će se promeniti karakteristike viskoziteta, što u budućnosti može pozitivno i negativno uticati na rad motora. Ali da li vredi kockati se?
Kvalitet motornog ulja za ceo rok trajanja koji je naveo proizvođač zavisi i od toga kako i gde je mazivo skladišteno. Da bi ono što duže zadržalo svojstva u posudama, potrebno je osigurati nepropusnost boce ili bureta, isključiti nagle promene temperature, ne skladištiti ulje pod užarenim zracima sunca, a takođe isključiti jake vibracije. U suprotnom, kanister neće sadržati ulje, već sastav opasan za motor sa neshvatljivim svojstvima.
Ako baš želite rizikovati, barem prvo uradite nekoliko jednostavnih testova. Za početak, motorno ulje se mora sipati u providnu posudu. Ovo će pomoći da se vizuelno proceni da li su se aditivi u njemu oljuštili. Izražen sediment, prekomerno penjenje, obilje mehurića – treba odustati od tog ulja. Ugrušci, nehomogenost sastava, slojevitost i sumnjive boje su neprihvatljivi.
AutoRepublika
(9670)
A da li je pametno sipati u grlo rakiju ili vino stare više godina 😉
Za preporuku svakako ako je sačuvano domaćinski.
Odgovor je jednostavan.Godina dana ili prijeđena kilometraža navedena u specifikaciji, zavisi šta prije od toga nastupi.
Ovdje je riječmo ulju na polici a ne u karteru 😉
Na svakom pakovanju ulja ima datum proizvodnje i datum isteka.
Da, ali nijedan proizvodjac ne tvrdi da ce ulje da ‘istekne’.
Nisam razmišljao na tu temu do sada, jer nikada nisam „skladištio“ nekorišćeno i zapakovano motorno ulje.
Kažu stari, jedi gde jedu kamiondžije, jeftino i dobro. Velik promet. Sveža hrana.
Slično i sa kupovinom ulja. Kupovati u prodavnicama sa većim prometom i šanse da kupite ulje iz prošle godine su minimalne, s ono staro 3 do 5 god, skoro nikakve.
Ne bih brinuo ako je ulje staro do 3 god.
Ja ga mijenjam u ovlašćenom servisu…
Jeftiniji mi je nego „garaža“ 😉
Ma ljudi jednostavno je. Ako je plastična ambalaža problem onda čim kupite novo ulje prespite ga iz plastične flaše u staklenu i kupite sebi onaj mehanizam za zatvaranje sa originalnim čepovima. Kada prepakujete sve uzmite papirnu naljepnicu i napišite na njoj gradaciju i vrstu ulja da ga žena slučajno ne bi zamijenila za jestivo pa vam podmazala ručak. Čudi me da proizvođači nisu nisu ranije došli na ovu ideju 🙂 Naravno njima je u interesu da se ulje što prije potroši… I da nije mi jasno zašto nema nijedne fotografije tog „sedimentiranog“ ulja, a imamo ovu gologuzu mehaničarku u prvom… Pročitaj više »
Znas u kojim uslovima i koliko staro ulje treba da bude da bi bilo „sedimentirano“… nema ga ni u promilima.
Promućkaš i ide… Svakako ga i motor mućka stalno…
Nije dobro mućkati ulje jer tada zapjeni. Ili možda pivo pjeni, a ulje ne pjeni. Sad više nisam siguran jel pijem pivo ili ulje… Šta god da je baš osvježava 🙂
Očigledno da negdje griješimo, jer se nismo upecali na napisano…
Prica o roku trajanja motornong ulja dolazi od proizvodjaca. Njima je u interesu da prodaju svoje proizvode. Tvrdnja da je trajnost ulja 2 – 5 godina nije podrzana od strane proizvodjaca. Sve je u fazonu ‘pricam ti pricu’, ali niko od njih ne tvrdi da ulju stvarno moze da prodje rok, naravno zbog legalnih konsekvenci. Oni koji tvrde da ‘staro’ ulje degradira ne daju detalje o ‘degradaciji’. Koje su to hemijsko fizicke promene koje ulje cine ‘isteklim’ za upotrebu? Motorno ulje nije higroskopno, odnosno ne apsrobuje vlagu iz vazduha cak ni kada je otvoreno, ne oskidise u zatvorenom sudu, termicki… Pročitaj više »
Potpisujem sve i platio bih ti pivo da si bliže 🙂 jer pivo ima rok trajanja i šteta je da propada kao motorno ulje…
Sva ulja i sve na svetu oksidira! To se uči u osnovnoj školi na časovima hemije! Naravno da u neotvorenoj ambalaži traje duže jer nema kontakta sa vlagom i svežim vazduhom osim sa onim koji je ostao u ambalaži prilikom pakovanja. Ako ne verujete spremite salatu ili ispržite krompir-meso sa odavno otvorenim jestivim uljem(zejtin) koje je užeglo 10-ak dana nakon otvaranja. Odlično će vam prijati takva hrana, kao i motoru oksidirano motorno ulje. I naravno da neće umreti ni motor a ni vi od jela sa užeglim uljem. 😉🙃
O cemu ti govoris?
Za pocetak, prehrambemo ulje i motorno ulje nemaju nista zajednickog osim sto su ‘masne’ materije.
Tema diskusije nije zejtin nego motorno ulje. Kada motori budu razvili receptore za ukus zejtin ce postati podobna automobilisticka tema a do tada mesto mu je u kuhinji.
Sto se trajnosti tice, jetivo ulje na pakovanju ima datum isticanja (sto opet of jedne drzave do druge znaci razlicite stvari). Motorno ulje ima samo datum pakovanja, ali ne i rok trajanja.
Svakako ako dolijemo deci ili dva između dve redovne zamene (za šta ja recimo čuvam ulje od pre par godina, a još zapravo nijednom nisam morao da ga dolivam) motoru sigurno neće ništa biti.
Mineralno,neotvoreno,pravilno skladisteno,moze do 3 god. Kada se otvori,moze da se drzi u svojoj ambalazi,dobro zatvoreno u nekoj hladnijoj garazi,najbolje stepenice nekog betonskog podruma,gde je temperatura ujednacena, 1 god max.Tako radimo godinama sa uljem za traktore,to su uglavnom SHPD SAE 15W40 API CH-4,CI-4 ACEA E7. Sto se tice ulja za automobile,i tu smo pribegli unifikaciji,za oba nasa koristimo 5w40 ACEA C3 za LPG,kupimo godisnje kutiju-karton 4×4, sta pretekne ostaje za dolivanje,a uglavnom ide za sledecu zamenu. Drzi se isto u originalnoj ambalazi,to se sve potrosi u roku od oko 1,5 god. Volim da kupim sam ulje,pogotovo ono teretno,na pumpama,od renomiranog proizvodjaca,uz… Pročitaj više »
Da dodam, ovo je dobar tekst od AR. Trebalo bi vise o ovakvim temama.
Hvala puno na članku. Najbolji ste!
Sve SU TO paušalne priče, NIŠTA NAUKA, raspitajte se kolika je garancija ulja ( motornih , transmisonih…)koja se čuvaju u ratnim ili državnim rezervama. ŠTA PROIZVOĐAČ GARATUJE