Zanimljivost dana: Revolucionarna Lancia Lambda
Lancia je ovih dana pala na veoma niske grane. Prodaje samo jedan model i to mališana sa značkom Ypsilon, a može se naručiti samo na domaćem tlu kao i Velikoj Britaniji gde se prodaje pod oznakom bratskog Chryslera. Većina ljudi će reći da je zlatni period za kompaniju bio tokom osamdesetih i devedesetih godina prošlog veka kada su dominirali u profesionalnom auto-moto sportu, ali je najveća slava zapravo bila u vremenima pre Drugog svetskog rata.
Možda će svet taj period pamtiti po legendama kao što su Rolls-Royce Phantom Series I, Duesenberg Model J ili Bugatti Type 41 Royale, ali je jedna Lancia napisala istoriju i predstavila nam mnogo toga što viđamo na četvorotočkašima do današnjeg dana.
Sigurno znate one priče kako je Citroen uvek bio tehnički napredan jer je kompanija želela model koji neće morati menjati dugo vremena. Međutim, verujemo da je čak i francuski gigant ostao zapanjen 1922. godine kada je svetlost dana ugledala Lancia Lambda.
Ova italijanska firma je osnovana 1906. godine od strane čoveka po imenu Vićenzo Lanča, a nije trebalo da prođe dugo vremena pre nego što je stekao ime za sebe po inovacijama. Primera radi, model Theta iz 1913. godine je postao prvi evropski automobil gde je kompletna elektronika u vozilu bila deo fabričke opreme. Vićenzo je ostao poznat po još jednom detalju, a to je osnivanje dizajnerske kuće Carrozzeria Pinin Farina.
Danas je znamo po imenu Pininfarina i od prvog dana je uživala u ugledu najveće samostalne dizajnerske kuće. Mnogi cenjeni stilisti su prošli kroz Pininfarinu, među kojima je sigurno najpoznatiji Đorđeto Đuđaro. Upravo je kombinacija Lancijinih inženjera i Pininfarinih stilista rezultirala time da Lambda debituje spomenute 1922. godine.
Pa šta je onda bilo toliko specijalno na ovom automobilu? Na prvi pogled izgleda kao i svi drugi kockasti modeli iz dvadesetih godina, zar ne? Lambdu je proslavilo ono što ne vidimo golim okom, a to je prva svetska samonoseća karoserija u masovnoj proizvodnji.
Pre navedenog perioda se koristila poznata konfiguracija „školjka na šasiji“ i taj sistem je uglavnom funkcionisao bez greške. Vićenzo je shvatio da bi mogao da uštedi na troškovima i olakša proces proizvodnje ukoliko koristi samonoseću karoseriju.
Ovde je potrebno reći da takva karoserija je bila samonoseća s izuzetkom krova. Ako bismo morali da pronađemo prvi masovno proizvedeni automobil sa celokupnom takvom konfiguracijom, to je bio Citroen Traction Avant. Tehnologiju je zapravo razvio inženjer Džozef Ledvinka (rođak čuvenog Hansa Ledvnike) za američku firmu Budd pre nego što je prodao patent Citroenu.
Vićenzo će nam doneti i nezavisno ogibljenje nakon što je bio nezadovoljan udobnošću ranijeg modela Kappa dok je vozio svoju majku. Krajnji rezultat je bio impresivan i Lambda će postaviti standarde koje će konkurenciji trebati godine i godine da dostigne.
Da li je to sve? Naravno da ne, pa ćemo reći da je Lambda lansirala i prvi masovno proizvedeni V4 motor. Kompanija je ranije koristila motore sa četiri cilindra u linijskoj konfiguraciji dok je Vićenzo smatrao da bi V4 agregat bio savremeniji.
Bio je dostupan u tri verzije. Onaj bazni je razvijao 49 konjskih snaga iz zapremine 2,1 litre, sledio je 2,4-litarski sa 59 „grla“, a u vrhu ponude se nalazio 2,6-litarski s 69 „konja“. Onaj bazni motor je bio dostupan sa trostepenim manuelnim menjačem dok su preostala dva imala jednu brzinu više.
Spomenućemo i to da se Lambda mogla pohvaliti doboš kočnicama na sva četiri točka u vreme kada je veliki broj automobila pružao kočnice samo na zadnjim točkovima.
Iako nikada nije zamišljen kao sportski model, Lambda se mogla pohvaliti i uspesima na stazama, od čega je najveći došao u vidu osvojenog četvrtog mesta na prvoj ikada voženoj trci Mille Miglia 1927. godine. Proizvodnja će biti okončana nakon 1931. godine, a zavisno kojima izvorima verujete fabriku je napustilo 11.200 ili 13.000 jedinica. Zamenio ga je model Artena sa modernijim stilom, ali i s identičnom mehanikom.
Istorija Lancije je puna četvorotočkaša kao što je Lambda, onih koji su ispisali istoriju i predstavljali tehnologiju otvarajući put automobilskoj industriji. Tako da sledeći put kada pomislite da bi Stellantis trebalo da digne ruke od brenda, setite se samo koliko su Lambda i slični modeli biti revolucionarni, i koliko bi automobilski svet izgubio kada Lancia više ne bi bila sa nama.
Zoran Tomasović
(487)
U nasem klubu niko ne misli da bi Stelantis trebalo da ugasi marku Lancia za sva vremena. Na protiv! Stelantis bi trebalo da ima jednog pravog analiticara i stratega ciji bi zadatak bio da se posveti tradiciji i imidzu pojedinacnih marki u okviru Stelantisa i da na osnovu tih saznanja definise njihov put u buducnost. Sef Stelantisa, Tavares, nema talenta za takve analize, njegov resor su brzi operativni zahvati u oblasti finsija i organizacije. Zahvaljujuci njemu ujedinjeni su Citroen, Pezo i Opel, koji svi zajedno koriste iste platforme. Znaci, tehnicki medju njima ne postoji individualnost a kako ce da izgledaju… Pročitaj više »
Pa piši Elkanu, možda i dođe informacija do njega…
Upravo razmisljam o tome. On je Italijan, shvatice opasnost koja preti italijanskim firmama u Stelantisu. Problem sa njim jeste da je on finansijski strucnjak, o auto industriji malo zna, zato je posle smrti Markionea pozurio da brigu prebaci na drugog – Tavaresa.
Ako ti je za utehu, i mi „preko bare“ shvatamo opasnost koja preti svim americkim firmama u Stellantisu osim Jeepa i Rama.
Bas bi bilo interesantno da znamo sta misle Ameri o Stelantisu. Daj neki link!
Misle da zvuci kao zla imperija iz Star Wars filmova hehe
Neobican stav! Da li ima nesto konkretnije u vezi buducnosti poznatih marki u okviru Stelantisa?
Ako treba prevod na italijanski, javi se 😉
Hvala ti! Pisacu mu na engleskom. Nemam mira, moram nesto da uradim!
Mislim da je ovaj model uveo i brisače stakala …
To su bila vremena!Ljepša polovina je morala da bude tik uz tebe, kao dva golubića , zbog oskudnog prostora napred.A danas ogromne džipurde, između vas kredenac od pola metra, ona bleji u svoj tablet a ti svoj ispred volana.Svako u svom svijetu, niko ni približno normalan.???