Mahindra je predstavila pet obećavajućih krosovera
Mahindra je održala ovu prezentaciju ne u svojoj rodnoj Indiji, već u Londonu. Zato što razvoj perspektivnog asortimana električnih vozila nadgleda Mahindra Advanced Design Europe, koji se nalazi u Oksfordširu. A sa ovim mašinama, kompanija cilja ne samo na domaće tržište, već i na Evropu. Nije slučajnost što je Volkswagen postao partner u ovom projektu.
Mahindra i nemački koncern su još u maju potpisali sporazum o saradnji po kome će Indijci koristiti komponente sa modularne platforme MEB za svoja buduća električna vozila. Govorimo o elektromotorima i drugim elementima koji će postati deo indijske platforme INGLO. Za Volkswagen grupu, ova saradnja će povećati proizvodnju električnih komponenti – i smanjiti njihovu jediničnu cenu, ali iskreno sumnjamo da će to sniziti cene vozila.
Ljudi iz razvoja nazivaju INGLO modularnom platformom, ali je njena varijabilnost izuzetno loša. Na primer, postoje samo dve veličine međuosovinskog rastojanja, koje se razlikuju za samo 13 mm: 2.762 ili 2.775 mm. Ali zbog promena u prepustima karoserije, buduća električna vozila će imati dužinu od 4,37 do 4,79 m. Šasija je sa oslanjanjem McPherson napred i multilinkom pozadi, a visok razmak od tla trebalo bi da bude ključna karakteristika: deklarisano je 218 mm.
Mahindra razvija pet modela odjednom na platformi INGLO, a svi su sada predstavljeni u obliku konceptnih automobila različitog stepena razvoja. Ovaj kvintet je podeljen u dve porodice, iako su razlike među njima proizvoljne. Prva koja je izašla na tržište je porodica XUV.e, koja se sastoji od dva modela.
Krosover Mahindra XUV.e8 se očekuje u decembru 2024. godine i zapravo je postojeći krosover Mahindra XUV700, pretvoren u električni model. Automobil od 4.740 mm imaće tri reda sedišta i novi dizajn prednjeg dela, a jedini je model u petorci sa „kratkim“ međuosovinskim rastojanjem od 2.762 mm.
Krosover u obliku kupea Mahindra XUV.e9 trebalo bi da uđe na tržište u aprilu 2025. godine. Ovo je potpuno originalan model koji nema zajedničkih elemenata sa aktuelnom Mahindrom. „Devetka“ dužine 4.790 mm imaće međuosovinsko rastojanje od 2.775 mm i unutrašnjost sa pet sedišta sa tri ekrana na prednjoj konzoli.
Nakon toga indijska kompanija će početi da iznosi na tržište drugu porodicu mašina pod indeksom BE. Kako je planirano, imaće sportskiji i mladalački imidž. U oktobru 2025. očekuje se najkompaktniji krosover Mahindra BE.05 dužine 4.370 mm. Prikazani koncept već ima završenu unutrašnjost – sa recikliranim ekološkim materijalima i dva ekrana na prednjoj strani.
U oktobru 2026. planirano je da se pusti u prodaju krosover Mahindra BE.07 dužine 4.565 mm, što je približna veličina Toyote RAV4. Pa, poslednji koji će videti svetlost je SUV nalik kupeu Mahindra BE.09. Postaće vodeći model u električnom asortimanu, ali još nema približnijih informacija o tome.
Automobili na platformi INGLO će imati pogon na zadnje točkove ili na sva četiri točka. Zadnji elektromotor može imati snagu od 231 ili 286 konjskih snaga, prednji – samo 109 „konja“. Maksimalni moguća snaga sistema je 395 „grla“ dok je obrtni moment 560 Nm. Baterije su litijum-gvožđe-fosfatne sa kapacitetom od 60 do 80 kWh. Inače, VW koristi litijum-jonske baterije za električna vozila na platformi MEB, tako da u ovoj oblasti neće biti ujedinjenja.
Prema planu, električna vozila na platformi INGLO moći će da pređu do 450 km sa jednim punjenjem, a snaga punjača biće 175 kW. Ubrzanje do „stotke“ trebalo bi da traje pet do šest sekundi, a projekat predviđa i autopilot drugog nivoa. Šta će od toga zapravo biti sprovedeno – saznaćemo tek posle više od dve godine.
AutoRepublika
(226)