Ford već neko vreme ne krije da ima velike ambicije po pitanju proizvodnje automobila na struju. Doduše takva tvrdnja je tipična za svaku veliku firmu u automobilskoj industriji, ali je posebno bitna za Ford, koji je dugo godina bio u velikom zaostatku u klasi ovih četvorotočkaša. Takva odluka je koštala posla nekadašnjeg predsednika firme Marka Fildsa, iako je pod njegovim vođstvom Ford beležio rekordne profite zahvaljujući terencima i pikap kamionetima, ali je njegov naslednik Džim Farli preko noći nadoknadio propušteno.
Američki proizvođač vozila trenutno nudi električne konfiguracije modela Mustang Mach-E, F-150 Lightning i e-Transit, a upravo je postigao ugovor sa tri dobavljača baterija da godišnje isporučuje čak 600 hiljada takvih vozila.
Neko će pomisliti da će biti potrebne godine i godine da se takvi prodajni rezultati dostignu, ali ne i Ford koji ih planira imati već do 2024. Ambicioznim planom je predviđeno da će tada širom sveta biti isporučeno 270 hiljada jedinica modela Mustang Mach-E, zatim po 150 hiljada primeraka F-150 Lightninga i e-Transita i još 30 hiljada vozila novog krosovera srednje kategorije, koji bi naredne godine trebalo da debituje na evropskom tlu.
Poznata su i dva dobavljača baterija za takva vozila, a to su firme CATL i LG. Njihova proizvodnja će se obavljati u američkim saveznim državama Kentaki i Tenesi, a brojka će biti povećana na dva miliona jedinica do 2026. godine.
Ford name kaže da je celokupni projekat vredan čak 50 milijardi dolara i da će biti implementiran s ciljem da polovina njegove prodaje bude na struju na američkom tržištu do 2030. godine. S druge strane, plan u Evropi zahteva da američki gigant prodaje samo električne četvorotočkaše do kraja ove decenije.
Naravno, da bi se finansirala takva ulaganja, potrebno je negde i da se uštedi. A Ford smatra da ima previše zaposlenih radnika i planira da otpusti oko devet hiljada njih širom sveta. Kompanija je inače zabeležila finansijski gubitak u iznosu od 3,1 milijarde dolara u prvom tromosečju ove godine nakon velikog pada vrednosti u firmi Rivian, gde Ford inače poseduje veliko vlasništvo.
Izvori pišu da će velika opuštenih radnika biti u Sjedinjenim Američkim Državama, mada nam nije jasno kako konkretno Ford planira da uradi tako nešto. Američki radnici su zaštićeni „k’o beli medvedi“ zahvaljujući veoma jakim sindikatima i Ford bi bio primoran da pokriva njihove plate čak i da ih kojim slučajem otpusti. Takođe se spominje 4.600 radnika „za odstrel“ u Nemačkoj.
U vreme pisanja ove priče Ford nije potvrdio, ali ni demantovao ovu vest, pa je sve trenutno samo nagađanje. Ali oni zaposleni bi svakako trebalo da budu zabrinuti…
AutoRepublika
(114)