Srbija u rašljama elektrifikacije
Evropljani hitaju ka električnoj mobilnosti, to je već postala činjenica. Srbija je na nekom drugačijem putu raščerečena između male platežne moći stanovništva i privlačnih “KAO NOV FABRIKA” polovnjaka iz razvijenijih zemalja sa našeg kontinenta.
Kada bih pokušao da izbrojim silne nebuloze koje domaći digitalni mediji ispišu na dnevnom nivou verovatno bih morao biti daleko strpljiviji nego što jesam. Svi smo dobro čuli šta nameravaju Evropljani koji su već presudili SUS motorima…
Dakle, ili “strujaći” ili ništa. Jaki izbori slobodnog i demokratski nastrojenog sveta. I istina je da je u evropskim metropolama sve više električnih automobila i prateće infrastrukture. Moj kolega Perica Rajković je u njegovim slikovitim recenzijama naširoko pisao o nedaćama čoveka koji poseduje jedan baterijski četvorotočkaš u Parizu, a nema u svojini garažu.
Oslanjati se na mrežu javnih punjača i dalje je isuviše velika avantura. Čak i u velegradovima poput francuske prestonice. Ali, kako stoje stvari na brdovitom Balkanu? Ili bolje reći u onom gradu gde se Sava uliva u Dunav?
Počnimo od šire slike i Srbije. Nedavno pročitah da je prošle godine na Koridoru 10 funkcionisalo isto toliko javnih punjača za električna vozila. Plan je bio da se do ove godine postavi još stanica za dopunu strujom “ekološki” nastrojenih EV modela.
Da li je taj plan sproveden u delo ne znam, ali sam podatak je groteskan. Celih deset punjača na putnom pravcu kojim verovatno “struje” stotine hiljada vozila!
Kako moj novi posao nalaže da često moram prošetati centralnim ulicama Beograda, ne mogu da kažem da se kojekakvi hibridi i električni automobili ne mogu sresti u našoj prestonici. Malo po malo, uhvatim da se neko vozilo šunja iza ili pored mene.
Ne znam da li me više uplaše razni električni trotineti čiji su vlasnici odnosno vozači sve bahatiji i ne poštuju nikakva pravila, čak ni ona koja su stvar osnovne kulture ili bešumne Toyote koje se odjednom stvore na pešačkom prelazu, baš onda kada ih ne očekujete.
Pre svega nekoliko dana jedan klijent upitao me je ključno pitanje koje me je navelo da napišem ovaj tekst. “Da li će u tom novom naselju biti postavljeni javni punjači za električne automobile?”
Ovo pitanje i dalje mi zvoni u ušima jer se ne sećam da sam sa nekim u Beogradu imao prilike razgovarati o javnim punjačima. To me navede na razmišljanje, gde se bre uopšte može napuniti neki plug-in hibrid ili EV u glavnom gradu Srbije?
Za početak da isključim javne garaže i nekoliko tržnih centara. Tu postoje stanice za punjenje ovakvog tipa vozila. No, razne naizgled smešne fotografije ljudi koji se po Beogradu snalaze sa dopunom baterije preko raznolikih gajtana i produžnih kablova na ulici nisu nimalo naivne, jer je ovakva aktivnost pre svega vrlo opasna.
Na stranu moje mišljenje o električnim vozilima, očito je da nas belosvetske birokrate teraju u ovakav tip mobilnosti. Ekološki ili ne, i to je ozbiljna dilema… Ali, šta ako stvarno više ne budemo imali izbor između SUS vozila i EV četvorotočkaša?
Ne marim ja za evropsku “gospodu”, snaći će se oni nekako. A šta da radimo mi? Iskoristih pri istraživanju aplikaciju PlanPlus koja mi saopšti da u Beogradu ima celih dvadesetak javnih punjača. Verujem da ih ipak ima malo više, ali čak i da je dvostruko više, brojka je smešna.
Ko nije pokušao da u šest popodne pronađe parking mesto na Dorćolu taj ne zna šta je pakao. Muke Tantalove! E sad, dodajmo na to eventualni niz električnih automobila koji su zakačeni na neke, za sada imaginarne, javne punjače.
Rezultat je jasan – apsolutna katastrofa. Šta reći dalje, ostatak Srbije ni ne misli o električnim automobilima. Tu i tamo se pojavi neki javni punjač, čisto da se stvori narativ o državi koja pokušava da održi korak sa “naprednim” zemljama Evrope.
Da li su električni automobili zaista korak napred, to je stvar za neki drugi tekst… Izneo bih samo malu anegdotu. Pre svega par dana uputih se na Kosmaj, auto-putem ka Mladenovcu. Na drumu sretoh Teslin Model X norveških tablica.
Kako se taj električni gigant dovukao do Srbije isprva mi je bilo nejasno. Primetih ga u desnoj traci, tik iza jednog kamiona. I tada mi se “javi”! On se kretao dovoljno sporo da drži tempo kamiona. Moj 20 godina star dizelaš, a ni ja, nemamo živaca za takve avanture te obiđosmo bez po muke ovog “naprednjaka”.
Kako će se taj Skandinavac dovući do svoje domovine i koliko će dugo trajati to njegovo putešestvije ostaje misterija. “Korak napred, nazad dva”, pomislih u sebi dok sam se prisećao kako je moj otac “terao” našu Zastavu 128 celih 110 km/h (doduše odveć retko) dok smo putovali na crnogorsko primorje krajem 20. veka.
Pa, gde je na kraju Srbija u ovom lavirintu elektrifikacije? Izgubljena, kao i svi ostali, samo što mi se čini da smo mi svesni svoje pogubljenosti, dok će Evropljani morati da udare glavom u zid nekoliko puta pre nego što shvate da su sami sebi “pucali u nogu”.
Srećom, mi smo manje ili više napredni u odnosu na EU, naravno, zavisi koga pitate. “Napredni” smo predugo, ili se to samo meni čini?! Ako nastavimo da ovakvim tempom sustižemo i prestižemo evropske divove, da li to znači da će i punjači nicati u srpskim gradovima kao pečurke posle kiše?
Za početak, možda bi mogli da svedu račune na domaćim drumovima, dovedu putnu infrastrukturu makar na nivo pristojan za 20. vek, (ne nisam pogrešio vek), pa da se dalje uopšte priča o ekološkim dobitima koje bi eventualno mogle nastati prelaskom na električna vozila.
Do tada, javni punjači zadavaće glavobolju samo nekolicini onih koji ih u Srbiji mogu priuštiti. Velika većina i dalje će gledati “NOVE UTEGNUTE” polovnjake uz nadu da ga je nekadašnji vlasnik iz Dojčlanda zaista mazio i pazio kao ćerku jedinicu kako kaže Šapčanin na auto-placu.
Đorđe Platiša
(1072)
Postujem redakciju , ali cemu ovolika ogorcenost na elektrifikaciji i novim tehnologijama.? Pa to je proces .. Koliko je trajalo prelazak sa konja na SUS ? … oko 100 godina .. a sa SUS na elekro ce trajati 10 . Zamislite pre 100 godina automobil , pali se na kurblu , dimi , trese ,raspada , nema benzinskih pumpi , nema puteva , nema rezervnih delova , ide sporo , nesigurno … a konj , samo sednes i gas …i to besplatno .. i svi presli sa konja na auto!!!! Zasto kad je sve bilo losije ???.. Slazem se da… Pročitaj više »
Ja se potpuno slažem sa onim što je autor teksta izneo kao svoje dileme i vidjenje te problematike u Srbiji.
Nije problem u tehnologijama vec KO i KAKO ih donosi odnosno „gura“ bukvalno na silu. Ako ti želiš da ti Klaus Švab i onaj satanista Harari edukuju djecu kako da žive sa izvoli. Ako je nešto bolje i superiornije svako će ga sam prihvatiti bez trunke prisile.
Niko nikoga nije 1910. priseiljavao da kupi auto a konja da ukobasiči. Danas se to dešava a mi ćemo biti u problemu jer SUS motora neće biti a najjeftiniji elektro auto će koštati 30 000. I neće biti polovnih polovnih već samo “ factory refurbished“ tek za nijansu jeftinijih od novog
Ima dosta EVa koji su ovog leta došli kod nas iz inostranstva, često se viđaju i na autoputu. Nisam primetio da se kriju iza ostalih, taj se nešto preračunao, ili mu je neki punjač na koji je planirao bio zauzet ili u kvaru.
Znam da sam ja „idiot“ ( pa ovo što ću napisati i nema neku težinu ), ali, bravo za tekst i izbor teme, jer sve što je u tekstu opisano jesu realni problemi o kojima i ja razmišljam i zbog kojih sebe u doglednoj budućnosto ne vidim kao vlasnika EV-a u Srbiji. Šta bih ja sa time ovde i gde ja sa tim po Srbiji da putujem ???
Emisija SAT,pre mesec dana , Mladen i Darko putuju po Srbiji u Ionik 5, sve detaljno pokazano.
Videh pre dve nedelje Ionik 5 sa BG tablama parkiran u Herceg Novom. Ja sam do tamo sa 500L ( preko Tjentišta) putovao neto oko 7,5 sati, a bruto sat više ( granice i piće na Tjentištu ). Baš me živo interesuje koliko je njemu trebalo, kao što me živo interesuje gde će on to tamo da napuni ? Da neće možda u HN ? Ili mora negde dalje ? Meni vozilo treba da putujem, a sa EV to još uvek ne mogu opušteno . Ne smeta meni što taj EV nema domet kao moj SUS, već što ja moj… Pročitaj više »
I sve to u predvečerje rata. Evo, kaže mi Musa da se poljska sprema za rat, a da gleda kamione i konvoje srpskog oružja koje ode ka Ukrajini. Guraju ćifuti svijet u rat ni zbog čega. Ovaj ork će do jeseni osvojit taj istočni dio, a onda tražiti primirje a ovi neće pristati i odosmo svi u tri lijepe i to bez ikakvog razloga. Davno je najavljeno: dva velika razna sukoba koja će sjebat čovječanstvo, ali da će doći ovako brzo, jebat ga…moram zatvorit Kapital.
Trenutno je njihova (EV) najveća prednost u gradu i to u komercijalnoj upotrebi. Napune ga preko noći u preduzeću i imaju taj dan 200km po gradu za dostavu ili komercijalu, što je taman km. A posebno što se tako i maximalno koristi potencijal ev, jer njegova baterija propada vremenom, vozili ga ili ne vozili. Za fizička lica je PHEV najbolje od ta dva sveta, može da ide 50-70km po gradu u EV modu i to je dovoljno km za fizička lica. A za put spaljuj naftu. Nedavno sam shvatio da su termički motori (kako to drug mrn kaže) u stvari… Pročitaj više »
Dosta su mi podeljena mišljenja oko PHEV vozila.
Jedno vreme sam bio oduševljen tom idejom, kao dobrom i praktičnom rešenju, ali odavno to tako ne vidim.
Ali, bez dileme, to odlično „prolazi“ kroz trenutno važeće propise.
Nisam čitao tekst al to nije novost, kaj ne? Neg, najpametnije je otkupiti par licenci ili jednu npr taj 500L i praviti nešto naprednije varijante idalje, pusti ti ludu evropu i elektro pizdarije, mada kad bude rat, ne znam kako će se pokrećati, nafte , bar lokalne će biti, ali struje za auta i te Spike – jok. Imaš vlastitu fabriku koji spravi sus i prodaješ na vlastitom trzistu koje nije u EU i nemaš nikakve sankcije od EU. Imaš nov vozni park, bržu motorizaciju stanovništva i lokalnu proizvodnju. Od baterija nema koristi.
Nisam protiv elektrifikacije. Naprotiv. U ovom trenutku razvoja je podesno na nju se osloniti u segmentu mikroautomobila, pa čak i onih do B segmenta i uglavnom za upotrebu u urbanim i prigradskim sredinama. Sve preko 200 km autonomije, u ovom momentu nema smisla, što zbog cene, što zbog dužine punjenja i retkosti punjača, što zbog težine samog vozila. Ne razumem razbacivanje snagom elektromobila, akcenat bi trebalo da bude na ceni, brzini dopune, infrastrukturi. Čini se da je ništa lakše nego napucati 500 konja u elektromotorima. Akcenat naučnika treba baciti na eksploataciju obnovljivih izvora, mnogo je bitnije od pogonskog sklopa elektromobila.… Pročitaj više »
Ja jesam protiv nasilne elektrifikacije, nasilne vakcinacije, nasilne rodne ravnopravnosti, nasilnog ulaska u EU i ostalih kvazivrijednosti koje se pokušavaju nasilno nametnuti svim sredstvima i bez pardona.Tvoj tekst ima ispravne rezone samo pojedini čitaoci nisu shvatili poentu čitave priče.Nemojte da mi branite SUS i da mi namećete EV, moj džep će sam odlučiti šta mu je ugodnije.
Pre neki dan bio u ikei i onaj novi deo bas kod KFC ako sam dobro pročitao na punjačima iz kola piše Tesla . Ima 10 punjača e sad dal su dupli neznam ali sigurno su brzi punjači.
Da nema Orbana cijela ta EU bi izgledala kao jedan totalni cirkus klovnova pajaca i glumaca koji guraju neke izopacene ideje o kojima ama baš ništa ne znaju niti su svjesni posljedica. Ovako eto imamo bar jednu državu iz koje se pomalja glas razuma sto je vjerovatno sve samo nije dovoljno ali eto nije totalni cirkus. Pokretanje motora na bateriju nije ama baš nikakav napredak u odnosu na sus nego je prije to pokušaj da se vazalne zemlje otrgnu od resursa koje njihove gazde sve manje i manje mogu kontrolisati.
Glavni problem elektrifikacije vozila jesu punjaci – njihov broj i raspored. Za kompletnu elektrifikaciju bilo bi potrebna da broj punjaca bude jednak (broju benzinskih punjaca) x 6. „Puta 6“ dolazi od razlike u vremenu punjenja: 30 min. za baterije (u najboljem slucaju) i 5 min. za gorivne motore. Naziv „benzinski punjaci“ odnosi se na „pistolje za punjenje“, da sam rekao „pumpa“ to bi moglo da se protumaci kao „benzinska stanica“ koja zapravo ima desetak „benzinskih punjaca“. Primenu el. vozila u Srbiji aktuelno vidim samo za gradska vozila i to kada vlasnik ima mogucnost dovoda struje. Preduzeca za dostavu robe mogla… Pročitaj više »
Direktor EPS-a je rekao u jednom ozbiljnom intervju moze se naci na you tube da EPS moze puniti maksimalno 10% vozila u Srbiji. Ukoliko bi se u potpunosti prešlo na EV ne bi bilo struje ni za jednu sijalicu u Srbiji. A Srbija ne spada u zemlje u Evropi koje su energetski ugrožene ili mnogo zavisne. Vjerovatno su mnoge države u dosta lošijoj situaciji i neophodno je da i bez EV uvoze velike količine električne energije. U tom slučaju sva ta prica o EV na baterije koje se pune iz energetskog sistema države je obična fantazija, bar narednih nekoliko decenija… Pročitaj više »
Isti komentari vrte se i ovde u Nemackoj – „ako ovde predjemo na struju, necemo imati dovoljno za e-automobile“ ili „rast e-vozila mora da se ogranici jer nemamo dovoljno struje“, itd. Problem je definicija civilizacijskih ciljeva: da bi se oslobodili CO2 i drugih gasova moramo kompletno da predjemo na struju. To znaci da nam treba deset puta vise struje nego sada. Hitna akcija bi bila izgradnja novih izvora struje.
A isto tako sam čuo tj video neku računicu nekog stručnjaka da to i nije baš tačno. Posebno ako bi punili noću. Eps vapi za noćnom potrošnjom. . Ja nisam znao da je ista proizvodnja struje i danju i noću….. I onda noću bacaju „višak“ struje…..
Visak nocne struje do sada se tako akumulirao da se kod hidrocentrala voda vraca pumpama u akumulaciono jezero da bi se po danu ponovo pretvarala u struju. Danasnji princip bio bi proizvodnja vodonika nocu da bi se on preko dana koristio u termocentralama. Treca mogucnost su velike baterije – mnogo jeftinije od litijumovih ali sa nizom akumulacijom. Poslednja dva primera su u razmatranju.
Problem električnih vozila jeste što se plasira ideja da sva vozila moraju da budu električna i to u vrlo kratkom vremenu. Ako bi počeli polako mijenjati tamo gdje ima smisla gradska vozila, taxi, dostavnjaci, gdje je organizovao punjenje preko noći to je održivo i isplativo i stavilizirajuće za mrežu. Zamjena 1:1 prema benzinskim i dizel vozilima (i infrastrukturi iznad svega) je pucanje sebi u pluća (što reče Orban).
U Nemackoj se niko ne usudjuje da kaze da grejanje prostorija i vode treba da predje na struju! Ali upravo ova oblast emituje oko 30% ukupne CO2 emisije. Definisanje prioriteta je osnovna stvar i to ne moze da bude pitanje demokratije vec nauke i tehnike.
Pozdrav Matija, zašto misliš da je vrijeme punjenja baterije 30 minuta minimalno? Recimo Ioniq 5 “diže” stanje baterije za 5 min 100 km. Cijela filozofija dopune je kod BEV drugačija; dopunjavaš pomalo! 😁
30 minuta je nekakav prosek boljih e-automobila. Ioniq 5 spada u sam vrh!!! I pored toga skrecem paznju da je dijagram punjenja kriva linija koja dostize maximum u prvih 5-10 minuta a zatim upadljivo opada. Najbrze punjejnje ostvaruje se pri dopuni od 20 do 80% kapaciteta baterije. Izvan ove oblasti punjenje je kod svih sporo.
Ioniq 5 je dobar EV; je li baš neki vrh…🤔 Dobro poznajem krivulje punjenja; načelno se slažem, ali velike snage se postižu i na nižem SOC-u od 20%. S time da tek preko 90% značajno opada snaga. Kako god, htio sam reći da nije nužno puniti bateriju stalno od 0-100%. Dapače, za bateriju je “zdravije” više kraćih dopunjavanja…🙂
Na punjacu koje snage, leba ti Branko? 200 KWh, pa tih je malo u bilo kojoj razvijenoj evroskoj drzavi, a u Srbiji ih nema niti ce ih biti…
Pa recimo Ionity snage do 300 kW; Ioniq 5 prima do 270 kW… U Hr su 4 Ionity lokacije za sada i nekoliko desetaka ostalih do 125 kW. One do 50 kW se već mjere u stotinama, ako ne i koju hiljadu. Ugl, nije baš Hr neka super uređena i snažna država, pitanje je samo političke odluke. Osim očitog nedostatka iste (za sada), Srbija ima sve ostale preduvjete, a dobila bi se i lovica od EU za ekektrifikaciju rute prema jugoistoku EU.
Nije 200 ali jeste 180 https://www.energetskiportal.rs/chargego-pustio-u-rad-najjaci-punjac-za-elektricna-vozila/
Znači, taj od 180 Kw je najjači punjač u Srbiji.
Postojeći u Srbiji u količini „komada jedan“.
To se zovu idealni uslovi za elektrifikaciju …
Idealan uslov je garaža i mali gradski auto, sve drugo je preskupo (i auta i ionity brza struja).
Najnovija vest: nalaziste litijuma u Srbiji ima vec novog vlasnika???
Pogledajte dobro fotografiju – ko je taj „Eleven ES“???
Izvor informacije je:
https://ecomento.de/2022/07/18/europaeische-akku-produktionskapazitaeten-koennten-sich-bis-2030-verzehnfachen/
Mene fascinira budalastost ljudi koji misle da će EV infrastruktura da isporucuje maksimalno deklarisanu snagu punjaca kad dođete na mjesto za punjenje i prikljucite automobil. Zavisno od mreže i opeterecenosti trenutne varirace i snaga koja se isporucuje. Imate masu primjera na yt o ovome o cemu pricam. Fatajte se dizela dok mozete jos. Vidite da su i amerikanci vidjeli da su pokusali da pocine kolektivno samoubistvo pa se trcalo u Saudiju da se OPEC moljaka a pale se nuklearke i termoelektrane. Crno zlato nikad nece nestati
Ubrzana elektrifikacija bez plana i bez ikakvog naučnog rezona je posledica odluka nezrele i prirodno tupave generacije evropskih i SAD levih populista. Ne postoji nikakav rezon, finansijski, ekološki i naučni da se u elektrifikaciju ide stihijski, zabranama i sl. Društvo koje manje od 40% postojećih potreba za električnom energijom pokriva iz ne-fosilnih izvora uredbama nastoji da za 10 godina na tu potrošnju natovari još 20-30% potrošnje za vozila je društvo kliničkih idijota. Zdrava logika ti govori da je u pitanju potpuna besmislica ali kontrola medija plus tupava populacija koja se „loži“ da je slobodna i obrazovana i rezultat je ovo… Pročitaj više »
Kraj ere nafte je blizu.Bolje da stisnemo zube.EV vozila su ok,pogotovo manja i ona za uslove grada.Struju,kakvu takvu imamo,a sto se tice ugljovodonika,tek tu se baziramo na necemu sto nemamo.Nasa nalazista su mala,iscrpljena i zavisimo od uvoza i Gazpromnefta.Obavezna prisila u gradskoj sredini uz subvencije kupovinu EV.Jedini nacin da sa vrata skinemo Ruse,OPEC i sve ono od cega smo zavisni i od cega se ovi obogatise pa nas redom zaj…vu.Bar da je vise LPG vozila i hibridnih,makar kao trenutni prelaz,bilo bi odlicno …
A koliko ćeš plaćati tu struju kad je sada berzanska cijena struje cca 600 eur po MWh?
Ovo je agenda da se Evropa uništi ali ne dolazi sa istoka… I zasad im dobro ide…
U Usa imam ortaka u Denveru. Puni svoj auto sa svog krova. E to je voznja. I bas mu treba auto,on je pop i prelazi dnevno i vise od 200km. Bmw i3,ako se razumem u Bmw,slab sam sa njima…E to je voznja. Nebitan bi mi bio model,samo da ne idem vise na benz.pumpu i da mi majstori dr.nauka ne prave nauku od velikog i malog servisa…
A Evropa je samu sebe zavrnula sto placaju gas samo jednima 30g,a i naftu, trebalo je ranije da se sete da menjaju nesto…
Pazi BB, ja obozavam automotive,delom su mi i struka,ulja,maziva,gas tribologija itd…ali nova era je neminovna, EV, +H2, to ce tako biti.
Sa mnom,sa tobom,bez mene,bez tebe-ali to ce se desiti.
Preporuka stivo: Paul Roberts-The End of the Oil. Obavezno procitaj.
Učesnik sam foruma o električnim automobilima već 15 godina i mislim da taj pogon ima budućnost ali pod određenim uslovima… Kao tvoj kolega pop koji dobija direktno energiju od Boga 😉. Manji automobili, za gradsku i prigradsu upotrebu, ne previše skupi, manje i ostednje snage, punjenje preko noći na utičnici ili preko dana na solarnim panelima. Auta koja koštaju 70.000 EUR i koja svojim ubrzanjima lome vrat, ona koja srknu ogromnu struju odjednom i koja prave problem mreži, a i vlasniku ultra skupim ultra brzim punjačima, i koja su sve češće (trka za brzinom punjenja i performanama) sklona samozapaljovanju mi… Pročitaj više »
BB, tako je. Slazem se,nisam ni mislio na npr.Elektro Rimac,vec vise na narodne automobile, posta,dostava,minibus za selo-grad…ima tu potencijala za pozitivnu promenu.