Renaultova nova generacija potpuno električnih vozila izgleda spremno da prigrli nekadašnje zvezde ovog brenda, sa značkom Renault 4 koja će se ponovo pojaviti. Odluka francuske firme da vrati svoje čuveno ime rezultiraće praktičnim električnim automobilom u retro stilu dizajniranim da „sedi na tronu“ pored Renoa 5 koji se takođe vraća.
Renault 4 je bio u proizvodnji 31 godinu, tokom kojih je prodato više od osam miliona komada. Dizajniran je kao odgovor na Citroen 2CV da obezbedi jednostavan, praktičan i jeftin prevoz rastućem broju vlasnika automobila šezdesetih godina, na početku perioda u Francuskoj poznatog kao „trideset izvrsnih godina“.
Prošle godine, Renault je predstavio novi konceptni automobil pod nazivom „AIR4“ uz pomoć kompanije za mobilnost TheArsenale. Napravljen je da proslavi 60 godina od lansiranja „četvorke“.
Karoserija je jasan omaž originalnom Renaultu 4, ali sa LED farovima i zaobljenijim izgledom. Očekujemo da će se i potpuno električni serijski automobil oslanjati na klasični automobil, ali možda ne baš toliko kao AIR4.
Slike predloženog dizajna Renaulta 4 takođe su otkrivene na web lokaciji kompanije, kao i nova verzija logotipa Renaulta sa brojem 4, dodajući dodatni autoritet glasinama da je serijski model na putu.
Novi Renault 4 će se pridružiti ponovo osmišljenom Renaultu 5 u liniji električnih automobila brenda sa retro temom i, sudeći po ovim patentiranim slikama, zadržaće mnogo dizajnerskih naznaka originalnog automobila, dele kutijasti oblik klasičnog automobila, okrugla prednja svetla i uspravan prednji kraj.
Serijski Renault 4 se reklamira kao deo iste branše gde je spadao i njegov legendarni prethodnik, ali sa električnom energijom kao „pogonskim gorivom“. Takođe bi trebalo da bude praktičniji od sadašnjih Renaultovih „električara“, sa velikim prtljažnikom, smanjenom kabinom i potencijalnim mogućnostima za komercijalnu varijantu. Sa ovim slikama smo uspeli da pokažemo kako bi gotov automobil mogao da izgleda.
Novi Renault 4 je deo agresivnog puta ka elektrifikaciji; Renault se već sprema da predstavi svoj potpuno novi, čisto električni Megane sledeće godine, i kaže da će predstaviti ukupno 10 novih električnih modela do polovine decenije. Sedam od njih će biti Renault, a ostala tri će verovatno biti Alpine, pošto brend sportskih automobila prelazi na punu elektrifikaciju od 2024. godine.
Renault veruje da će imati najzeleniji prodajni miks u Evropi do sredine ove decenije, kada će preko 65 odsto njegove linije biti potpuno električno ili elektrifikovano. I kaže da će do 90 odsto njegovih modela biti čisto električni do kraja treće decenije ovog veka.
Izvršni direktor brenda Luka De Meo nedavno je potvrdio za Auto Express da će u budućoj liniji biti više modela inspirisanih retroo stilom nakon dobro primljenog lansiranja Renaulta 5 Prototype. „Bilo je toliko proizvoda koji su ušli u istoriju, tako da bi bila šteta da se ne povežemo sa tom dugom istorijom i tradicijom“.
„Nismo ovde samo da gledamo u retrovizor, mi smo ovde da ponovo izmislimo stvari i mislim da je Renault 5 dobar primer“, rekao nam je. „Mnogi ljudi mi kažu, ‘zašto se baviš retro dizajnom?’ Ovo nije retro dizajn, to je samo reinvencija koncepta. U našoj biblioteci imamo mnogo stvari koje možemo ponovo izmisliti.”
Kada je originalni R5 lansiran, on je svoju mehaniku pozajmio od R4. Ovog puta, međutim, očekuje se da će uloge biti zamenjene. Očekuje se da će predstojeći Renault 4 koristiti istu CMF-BEV platformu kao i hečbek kako bi smanjio troškove.
Renault je nagovestio maksimalni domet od 400 kilometara za automobile koji koriste svoju CMF-BEV platformu, koja je dizajnirana posebno za jeftine, male električne automobile i dolazi sa standardizovanim električnim motorom od 136 konjskih snaga.
Tradicionalno je cena R4 bila nešto niža od R5, ali se očekuje da će Renault težiti sličnim cenama za svoje retro blizance.
Ako koncept bude dobro prihvaćen, De Meo bi mogao dati projektu zeleno svetlo za prodaju ubrzo nakon debija nove „petice“, što znači prve isporuke krajem 2023. ili početkom 2024. godine.
AutoRepublika
(13739)
Kao stara četvorka, „samo sa smanjenom kabinom“???
Opet čardak…
Nova Cetvorka na e-pogon je OK, u duhu vremena sadasnjeg. Ali – za ime Boga!!! – zasto u obliku SUVa ili crossovera??? Da li danas postoji neki drugi dizajn osim ovoga??? Ovo na slici je bas ruzno, od Cetvorke nije ostalo vizuelno bas nista. Novi R5 je na protiv pun pogodak.
U Renaultu očigledno ne znaju za drugi vid dizajna sem SUV-a crroasana.Ovaj De Meo po tom pitanju nije normalan…
Reno 4 je imao veci klirens od mnogih danasnjih kvazi SUVova i Krosovera
https://www.youtube.com/watch?v=ZrEB51mwy0M
tako je
Dobar ti je ovaj video! 🙂
Samo kad je prazan. Ima mekane opruge pa kad je opterecen legne dole. Sve je to OK.
Evo jednog predloga dizajna Cetvorke iz interneta. Interesantno je da je Reno organizovao sakupljanje ideja.
Ovaj je mnogo više duhovni naslednik nego onaj sa naslovne strane
Tako je brale! 🙂
Sta je ovo??? Aerodinamika kocke 😅 Kao sto znamo losa aerodinamika i el automobili idu zajedno kao Sjeverna i Juzna Koreja. Uzas…
Kocka je idealan oblik na automobilu, to ti može svaki korisnik Berlinga potvrditi 😜.
Aerodinamika je debelo precijenjena…
Slažem se. Ali to isključivo važi za one koji se kreću brzinama ne većim od 60 kmh i koji preferiraju da provode većinu vremena u istom jer kući imaju Vipera v10 🤣
Opet ti mene vučeš za jezik vezano za viperu… 😜
A što se tiče aerodinamike 130 km/h 6.3 l, na 120 5-5.5 l (zavisno od vjetra kuda duva. Shvatam ja da bord kompjuter može da laže ali ima velike margine da ta laž opet može biti prihvatljiva. Prije neki dan prosjek preko Hercegovine 4.6 l…
Ja da jašim konja, pa on bi krepao od gladi 😂
Da taj Berlingo nema kakvu trajnu aktivaciju cilindara? Pitam za druga 🤣
Šalu na stranu. Jedina matematika u koju vjerujem je naspeš pun. Pređeš 100 km i dospeš. To ti je potrošnja.
Ti bi izvukao vise dometa iz dildoa od wltp podataka 😁
Pokušao sam, ali izlapi više goriva nego što ga potrošim 🙂
Jednostavna formula govori koliko je taj koeficijent bitan:
gubici energije = ξ * (v^2)/2, ξ je koef otpora
To je razlog zasto pri vecim brzinama je mnogo veci otpor i veci gubici energije, tj potrebna je veca kolicina goriva. Kvadrat brzine raste eksponencijalno
Sve istina. Ali je bitna i čeona površina. Kada je mala, kocka ne stvara veliku silu otpora vazduha i pored jako lošeg koeficijenta otpora. Džaba i oblik kišne kapi ako je kap ogromna.
Bravo, pravniče!
Točno za otpor aerodinamike, ali ima i otpor kotrljanja koji je pri malim brzinama važniji faktor za potrošnju od aerodinamike – a tu su dva bitna faktora gume i masa vozila. Tako da neki berlingo koji je relativno lagan ne mora trošiti puno više od nekog kompakta pri brzinama 60 – 70 km/h. Što idemo brže aerodinamika postaje glavni otpor.
Da pogađam kolika će ta pristupačna cena biti, negde 20ak hiljada evra za mali auto. Vrlo pristupačno mora se priznati.
Takođe, kakav to Megane na struju pominju, zar im nije dosta ova nakaza E-Tech? Nego hoće i običan hatchback da upropaste.
Pa kakva su vremena došla, 20k će biti veoma povoljna cijena (ako bude ta cijena)…
Rugoba, kao i velika većina novih i sve ružnijih plastičnih igračaka za odrasle.
Nema više automobila. Ružne, plastične igračke sa nepotrebno velikim točkovima i sa mnogo tastera, mrdalica i displeja, sve sija, trepće, blješta, svira i peva. Vašar taštine. Nigde kola. Sve isto. Tužno i ružno.