AR pijaca klasika: Sećate se Bojda Kodingtona?
Ove godine se navršava devedeset godina od kada je najpopularniji automobil hot rod kulture debitovao u serijskom izdanju. Reč je o Fordu iz 1932. godine i postao je deo američke kulture u jednakoj meri kao što su to Mustang, Corvette i Harley Davidson. Nije da se ovaj četvorotočkaš stilski nešto razlikovao od svakog drugog novog automobila iz 1932. godine, ali je doneo jednu inovaciju po kojoj je američka automobilska industrija danas i najpoznatija.
A to je informacija da je pružao prvi pristupačni benzinac sa osam cilindara i uskoro svako ko je voleo brzinu bi ga imao u svojoj garaži.
Nije trebalo da prođe dugo vremena pre nego što su krenule modifikacije, a vremenom se iskristalisala najpoznatija od njih. To je ona koja je donela činjenicu da se u njega ugrađivao Chevroletov motor iz šezdesetih godina. I dan-danas, ultimativni stil je Ford iz 1932. godine, po mogućnosti onaj sa dvoje vrata i tri prozora (zbog čega se i zvao 3-Window Deuce), sa Chevroletovim V8 motorom zapremine 350 kubnih inča (5,7 litara).
Znajući sve to, za očekivati je da je postojalo mnogo tjunera koji su stekli ime za sebe baš takvim stavom. Možda najpoznatiji od njih je čovek po imenu Bojd Kodington, a sigurno smo svi imali prilike da gledamo njegog proces restauracije u televizijskom emisiji „American Hot Rod“. Gospodin Kodington je preminuo još 2008. godine, ali njegova dela menjaju vlasništvo za poveće sume novca svaki put kada se pojave u prodaji.
Jedan od njih je 3-Window Deuce sa priloženih fotografija i kompletiran je krajem osamdesetih godina. Zadržao je Fordovu školjku, ali je većina preostalih delova pozajmljena sa Chevroleta. To se odnosi na ogibljenje sa modela Corvette kao i spomenuti 5,7-litarski motor.
Kodington je sam pravio šasije i felne i ovaj 3-Window Deuce poseduje originalnu mehaniku. Menjač je inače četvorostepeni manuelni, a automobil je do sada prešao oko 17 hiljada milja (27.200 kilometara) i nalazi se u gradu Portland unutar američke savezne države Oregon. Tim se nije bavio enterijerom već se za njega postarala lokalna firma iz Kalifornije.
Deuce je do sada imao dva vlasnika, od čega ga je onaj poslednji zadržao poslednjih tridesetih godina. A tokom desetodnevne aukcije, dobio je čak 74 ponude od čega je najviša od njih bila čak 160 hiljada američkih dolara.
Zoran Tomasović
(254)