Više nemam najmoćniji karavan iz Serije 3, stigao je BMW M3 Touring
BMW je kroz istoriju marke već nudio performantne karavane, one s oznakom M u svom imenu, ali se tu onda priča samo o starijim generacijama modela M5. Prepoznaju se po indeksima E34 i E61. Bio je i jedan pokušaj da se pred kupce privede M3 karavan još 2000. godine, i tada je bio izrađen prototip modela BMW M3 Touring iz naraštaja E46. Nosio je redni šestocilindraš zapremine 3,2 litra i posedovao je 343 konjske snage. O njima smo već pisali u rubirici Zanimljivost dana.
Ako znamo da pomenuta „trojka“ nije postala serijski model, onda možemo da kažemo da je ovo prva Serija 3 sa sufiksom M3 u imenu.
Prvoj najavi razvoja modela BMW M3 Touring smo svedočili pre nepune dve godine, i iako karavan ne donosi fundamentalne razlike u odnosu na pripadnike porodice M3 / M4, inženjeri su silno vreme utrošili na fino podešavanje moćnog lubeničara.
Pre par dana smo pisali i o tome kako je novajlija, još uvek pod zaštitnim folijama, postavio rekord u svojoj kategoriji na stazi Nirburgring. Za volanom se našao fabrički vozač Jer Vejdinger i on je uspeo da preleti ovih dvadesetak kilometara zelenog pakla za svega 7 minuta i 35,060 sekundi. Imate članak na tu temu napisan prošle nedelje.
Tako je BMW M3 Touring postao najbrži karavan na Nordšljafeu, otevši titulu rivalskom modelu s petoro vrata, onom po imenu Mercedes-AMG E 63 S. Nadmašio ga je za punih deset sekundi, što nije mala stvar u svetu velikih brzina.
Novi karavan je, poput modela BMW M4 Convertible, ponuđen samo u jednoj verziji (s integralnim pogonom) i ona poseduje dugačak naziv: BMW M3 Competition Touring sa prenosom snage na sva četiri točka M xDrive. To znači da je nabrijani biturbo benzinac zapremine 3.0 litre i 510 konjskih snaga i 650 Nm, ugrađen ispod haube. Sarađuje s osmostepenim automatskim menjačem.
Spojnica s više plača uključuje prednje točkove po potrebi, što će reći da vozilo zadržava narav četvorotočkaša sa zadnjim pogonom, sve dok stvari ne „postanu gadne“, kada u spas stiže i pogonska sila na prednje točkove.
Na zadnoj osovini se nalazi elektronski kontrolisan aktivni diferencijal M, a u ponudi je režim vožnje drift. Tada je isključen prednji pogon u potpunosti, kao i svi sistemi stabilizacije vozila. Ko doplati, taj može i da dobije elektronski sistem koji Bavarci zovu M Drift Analyzer. Uz pomoć njega, pismeni i talentovani će usavršiti, u svakodnevnom životu toliko važne manevre drifta. Sve je kao kod sedana, kupea i kabrioleta.
Sistem oslanjanja u standardnom izdanju poseduje aktivne amortizere, ali se za ugljenično-keramičke kočne diskove valje dobrano isprsiti. Klirens ovog karavana je na istom nivou kao kod braće iz ove linije Serije 3, i iznosi 122 milimetara, što će reći da i nije baš za „loše drumove“.
Već od starta je novi karavan dobio i novi enterijer. Naime, na ovu postavku u kabini računa samo restilizovana Serija 3, a ona je debitovala pre nekih mesec dana. Na čeonom panelu se stoga, nalaze objedinjena dva ekrana, ali nema nadstrešnice. Moderno jeste, ali deluje kao poluproizvod.
Instrumentacioni displej nudi dijagonalu od 12,3 inča, dok je ekran informativno-zabavnog sistema osetljiv na dodir i pruža 14,9 cola po dijagonali. Osnovna postavka predviđa kožni enterijer, elektropodesiva sedišta za pilota i kopilota, kao i trozonski klima uređaj.
Da kažemo da najmoćnija karavanska trojka nije inferiornija u smislu tegljenja stvari u odnosu na ostalu karavansku braću tog modela. Zapremina prtljažnika dakle varira od 500 do 1.510 litara, dok osnovna oprema uključuje i deljivu zadnju klupu prema jednačini 40:20:4o. Peta vrata „drma struja“ na gore, ali i nazad na dole. Zadnji prozor, onaj na petim vratim se može otvarati zasebno, a to iz ličnog iskustva vam kažem, puno znači kada nešto sitnije turate u gepek.
Uzgered budi rečeno, M3 Touring po definiciji dolazi s crnim krovom, a ako hoćete da karoserija bude jednobojna, plati bato…
Ispade da je karavan za 85 kilograma teži od sličnog sedana s integralnim pogonom. Dakle karavan meri 1.865 kg žive vage, dok limuzina ima 1.780 kilograma. Aerodinamika je takođe pretrpela (blagi) udarac, pa koeficijent Cx kod limuzine iznosi 0,24 dok je kod karavana na nivou od 0,26.
Nije onda ni čudo što je BMW M3 Touring inferiorniji u smislu vozne dinamike od trozapreminskog snagatora. Ubrzanje do „stotke“ će ovde trajati za desetinku duže nego kod sedana (3,6 umesto 3,5 sekundi), dok karavan do 200 km/h dobaci za 12,9 sekundi (kao potentne limuzine do „stotke“ pre nekih četvrt veka). Najviša brzina kretanja je prisilno svedena na 250 km/h, ali opet, ko plati za paket M Driver, on će moći da nagazi i do 280 km/h. Kod sedana je ta granica na 290 km/h.
Evropsko tržište će biti glavno za BMW M3 Touring, dok će mu glavni konkurent biti drugi Bavarac, odnosno Audi RS 4 Avant sa 450 konjskih snaga, sistemom prenosa snage na sve točkove i automatskom transmisijom. Novi Mercedes-AMG C 63, kada se pojavi u novom pokolenju, će doći i kao karavan, dok internu konkurenciju pojačava i naš favorit BMW Alpina B3 Touring. Ova verzija takođe nosi trolitarski biturbo motor, ali on nudi 495 konjskih snaga i ubrzava do 100 km/h za 3,7 sekundi. Ali, zato ne staje do 302 km/h, ako to saobraćajne prilike i propisi dozvole i ako vozač tako odluči.
Proizvodnja fabričkih karavana kreće u novembru. Očekuje se abnormalno visoka cena, koja će započinjati od tačke koja premašuje stotinu hiljada evra, a to znamo jer „obični“ BMW M3 s pogonom na sve točkove sada košta od 07 hiljada evra. Ako neko ovo doživljava normalnom cenom, da vam kažem da sam pre 27 meseci platio M340i Xdrive Touring, sa podebelom listom dodatne opreme oko 62,5 hiljade evra…
AutoRepublika
(1732)
https://www.caranddriver.com/reviews/a33381545/2020-alpina-b3-drive/
Alpina B3 touring.
Ali nema veze, i dalje imaš najbrži vozni park na portalu i šire.
0,36 je meni jeziv koeficijent otpora vazduha za ovu formu vozila.
Toliko ima Yaris Cross u 4WD varijanti, a što je valjda ubedljivo najgrđi rezultat u njegovoj klasi medju savremenicima.
Sve kontam neka greška??
100% prije će bit 2 umjesto 3, jer postiže dobra ubrzanja. Treba provjeriti.
Jeste greška, bravo sokole! Promaklo mi je, izvor koji sam koristio je naveo pogrešne cifre, ja nisam proveravao, niti mi je upalo u oči, sada pogledah tehničke specifikacije i kod „civilne“ verzije je koeficijent od 0,23 do 0,26… Hvala!
😊
Nego sokole, vidje li ti da Ford povlači skoro tri milioncica auta, a Fiat ispada srot. 🤷🥴
Fix
Or
Repair
Daily
Hehehe tako nekako
Najljepši karavan.
200 iz mjesta…300 kada je pista čista😁…
Audi RS6 stavi ovo u dzep. I vozis se komforno. I imas veci.
RS6 je u klasi M5..a što se tiče performansi tu Bembari ne može ništa.
https://youtu.be/cYrVTpVeeDs
I onda se pojavi 10 godina star Cadillac CTS-V Wagon i osramoti ih oba … 😉
Ni on po performansama Bembari M5 ne može ništa.
Drug radi na „rentanju“ ovakvih aparata pa i meni padne šaka.Za M5 bi trebalo „Oružni list“ uvesti uz 3 svjedoka!Naravoučenije nikad ne kupuj kola sa „Rent a car“ a iz više razloga.
To ne ide po cesti…nego nisko leti iznad ceste😁.
CTS-V max brzina 190 mph, danasnji M5 155 mph, sa opcionim Driver’s Package 190 mph.
M5 e60 je imao brzinu 200 mph bez blokade. Ne sugerišeš da je ova americka kanta sa slike brza od novog m5? M5 comp je najbrzi od svih sedana ukljucujuci audi rs6 mercedes e63 porsche panameru hybrid turbo. Porsche 911 turbo je jedva brzi od m5 comp.
Na stranu sve lose strane bmw, ali sto se tice brzine m5 comp je ludilo na ludilima.
Sugerisem da je CTS-V imao istu max brzinu jos 2014. godine kao sto M5 ima u 2022. godini. 😉
Sugerises da je cts v imao istu brzinu 2014 godine koju bmw ima u 2022 god, a koju je bmw opet imao 2005 god 🤣
Jel to treba ici u korist navodnom hvaljenju BMW-u sto im auto iz 2005. i 2022. godine ima istu max brzinu? 😉
„Krs Cadillac“ kako ga ti zoves, kada je predstavio 2022 CT5-V Blackwing ima max brzinu od 205 mph – punih 15 mph brze nego CTS-V iz 2014. godine. 😉
Ovaj na slici, 4.1 sek do 100..ali bmw je manji i bolje ubrzava a Amer daleko neće stići jer cucla 25l na 100km. Njemu je konkurencija serija 5.No, 310km/h je za respekt .
A M5 inace ne cucla 25l na 100km i trosi ko upaljac?
To ne znam, moguće je svašta…
Ne znam izučavate li u Americi aerodinamiku?Maksimalna brzina je određena aerodinamikom. Često imaš situaciju da su sportskije verzije istog automobila sporije od onih manje sportskih upravo zbog aerodinamickog potiska jer je maksimalna brzina uglavnom nevažna. Taj Cadillac iz 2022 je sporiji u svakoj drag trci sa bmw m5 koju sam gledao, a lakši je i ima više ks. Ne mislim da je Cadillac krš naravno jer je Cadillac izmislio automobil u nekom vidu a i ove mašine o kojima pričamo su fantastične. Ja prvi ne volim njemce ali sto se tice brzine tu su neprevaziđeni. Siguran sam i da bi… Pročitaj više »
Oprosti, rekao si „americka kanta“ za CTS-V, ne „krs“. 😉
i CT5 Blackwing i novi M5 ubrzavaju 0-60 za 3,4 sekunde, s tim sto je Cadillacova max brzina 205 mph, a BMW-ova 190 mph. Blackwing ima vise snage, ali M5 ima standardan AWD.
Max brzina direktno zavisi od snage motora (KW/HP), koja je direktan proizvod obrtnog momenta i broja obrtaja (govorim o SUS motorima), i naravno transmisije.
Primer su trkacki kamioni mogu da dostignu brzinu od 200 km/h (trke su limitirane na 160 km/h zbog sigurnsnih razloga) a njihov aerodinamicni koeficient je do 0.9). Sve to je moguce zato sto motori imaju dovoljno snage da savladaju otpore sredine pri visokim brzinama.
Druže ključni faktori koji određuju maksimalnu brzinu su otpor kotrljanja i otpor vazduha. Zašto SUV vozila sa istim motorima kao hečevi imaju manju maksimalnu brzinu? Pa zbog ova dva faktora upravo.
Ako mi ne vjeruješ uzmi veliku ploču pa probaj tako da trčiš, i da ideš brzo kao bez nje.
To je na papiru…na terenu stanje je potpuno drugačije.Ovo su tvoji Ameri radili,još je u pitanju „moj“ M5 F10 sa manuelnim mjenjačem.Aktuelni M5 G30 bi bio još ubedljiviji.
https://youtu.be/JrdR_0fBx0s
A u realnosti aktuleni M5 ne ide 190 mph kako BMW kaze vec ide brze?
Ide malo brže..BMW voli malo da laže.Proverio ja iz prve ruke na svom F10😉.A evo ti dokaz…
https://youtu.be/Q8ZfbQesLiU
mada to toliko nije bitno,bitno je ono na stazi,tu se gleda koje brži i performantni auto generalno.Ne može ovaj Cadilac da se nosi sa njim,ne može sa F10 M5 a kamoli sa aktuelnim.
Pa druze onaj gore video koji si postavio kazu da bi radije izabrali CTS-V za stazu.
No, moj originalni komentar se odnosio na karavane. A koliko znam M5 se ne nudi u karavanskom izdanju vec duze vreme.
Jaoooj Zoki🤣…može on izabrati šta hoće,ali je BMW brži od Cadilaca i to stariji model,ne aktuelni M5.
Lijepo si napisao da bi taj Cadilac karavan ponizio oba a ta oba su RS6 i M5,znači da bi ponizio Audi karavana i M5 limuzinu.Molim lijepo,nemoj da mi vrdaš tu😉.
Hehehe postavis video gde branis M5 i u tom videu kazu da bi radije izabrali CTS-V za stazu nego M5, a onda kazes „neka on bira sta hoces“ hehe. Ako ces postavljati video gde branis M5, onda ga odgledaj do kraja i prvo vidi da li novinari proglasavaju M5 za pobednika pre nego sto ga objavis
Dali je na toj stazi M5 brži od Cadilaca?Jeste ili nije?
Jeste. 4 godine mladji i $30k skuplji BMW je za sekundu brzi na ovoj stazi gde krug traje 22 sekunde.
I još nije aktuelni M5 sa kojim si ti poredio nego generacija pre😎.
I krug traje 1min.22sek. u izvođenju Cadilaca a ne 22sek😉
Kao sto sam rekao u jednom od prethodnih komentara, novi M5 ima max brzinu od 155 mph u regularnom izadnju, a CTS-V je imao 190 mph jos pre 8 godina. Kada bi uzeo novi CT5 Blackwing kao primer, tek taj bi bio daleko brzi sa max brzinom 205 mph.
Ne znam sta pokušavaš da kažeš?Čak i u Americi ima više m5ica nego tih cadillaca. E60 m5 ima maksimalnu brzinu 205 mph a auto je iz 2005 sto je pokazano masu puta na yt.
Sta pokusavam da kazem tako sto navodim max brzine? Pa da je „americka kanta“ CTS-V brzi nego M5, a da je druga „americka kanta“ CT5 Blackwing posebno brzi nego M5. Pricam o fabrickim modelima.
Zivis u iluzijama. Nađi video gdje cts v ide 330 kmh. Ti nekakve blokade spominjes. Zar zaista mislis da novi m5 ne moze cak i vise od 330?
Ja blokadu nigde nisam spominjao, spominjali su drugi kao izgovor zasto je M5 sporiji od dva spomenuta Cadillaca.
To je fabrička blokada Zoki.A vidio si kada nema fabričke blokade da ide i preko 305km/h.
Vidiš i sam da veća max brzina ne znači da ćeš biti i brži.
Pa ko je kriv BMW-u sto je stavio fabricku blokadu? Cak i bez blokade opet nije brzi od CTS-V vec imaju istu max brzinu. A od Blackwinga je daleko sporiji.
Blokadu skineš,hebeš to…ti si se uhvatio za to kao da M5 nije u stanju iće brže od 250km/h,što naravno nije istina.
Nema veću max brzinu od CTS-V al ni to nije dovoljno Cadilacu da bude brži od M5 F10 u ovom slučaju.
Direktno iz fabrike standardan M5 nije u stanju ici brze od 250 km/h. Sta mu sve kasnije moras raditi da bi mogao ici, e to je neka druga prica. U protivnom mogao bi i ja reci „das CTS-V Hennesseyu, moze i on posle da ide 220 mph / 350 km/h“. 😉
Ti možeš naručiti od BMW model bez blokade ako ti je to gušt.Taj CTS -V ne može više od toga i da hoćeš,jedino da ga kreneš budžiti. Na onoj gore stazi gdje su se trkali M5 f10 i Cadilac i gdje je M5 brži od Cadilaca mislim da nisu bili ni blizu brzine od 250km/h ni jedan ni drugi.Što opet govori da i sa tom blokadom (ako je onaj M5 ima) opet brži od Cadilaca,što opet znači da i drastično veća max brzina ne znači da si brži na stazi.Ovaj F10 M5 je živi primjer toga. Evo ti još jedan… Pročitaj više »
Odi ćuniraj ga, pa ces imat sa mudima (sad bi išla ona slika gdje ameri kače na svoja auta pozadi jaja) tj jedno 50ks vise 🙂
Ozbiljno razmišljam da pokrenem proizvodnju branika i maski za BMW sa normalnim „bubrezima“.Ovi novi su toliko ružni da se u njih neda gledati.
Ma će da se naviknemo…seća li se neko kada je izašla 5-ca E60 tamo 2000-ih…svi živi su pljuvali po izgledu..a razbila je sa prodajom i poslije par godina niko joj više nije prigovarao za izgled.
xDrive je full time AWD koji u ‘normalnim’ uslovima rasporedjuje obrtni moment u srazmeri 45:55 front to rear, te se automobil ponaša kao RWD. xDrive modeli imaju prednost u ubrzanju u odnosu na RWD.
Navod iz članka da se prednji točkovi ‘ukljucuju’ po potrebi nije tačan.
xDrive može po potrebi da prebaci 100% dostupnog obrtnog momenta na prednju ili zadnju osovinu.
Dragi druže, opisao si skoro potpuno verodostojno osnove načina funkcionisanja sistema xDrive u „civilnim“ verzijama uz sitnu ispravku da se u normalnim okolnostima prenosi 60% snage na zadnju osovinu (kod Mercedesa je razmera koju si naveo, to jest 55%). Međutim, prenos snage kod verzija M je drugačiji, a ovaj M3 koristi isti sistem kao aktuelni M5 gde je po prvi put ugrađen xDrive u neki model iz palete M. Pride, xDrive je naziv i za sisteme koji se koriste kod verzija koje su u osnovi FWD, pa kao takav nije tehnički zasnovan na istom principu kao kod Serije 3 (i… Pročitaj više »
xDrive je full time AWD. Novi M modeli imaju tri modusa, Standard AWD, Sport AWD (more power to the rear wheels, but still AWD) and 2WD (RWD), completely turning off the power to the front wheels. Obzirom da je max engiine output mnogo veci nego sto gume mogu da prenesu na podlogu, ocigledno je ad 4 vucna tocka u datom momentu mogu da isporuce vise snage na podlogu nego 2 i time omoguce vece ubrzanje. 0-60/96/100 brojevi su oduvek bili na strani xDrive modela. Za uporedjenje: 4matic variable wheel drive (default front, up to 90% (?) to rear) 4matic permanent… Pročitaj više »