Lightyear 0 sa solarnim panelima svodi potrebu dopune baterija iz utičnice na „jednom u sto godina“
Kao u doba od pre stotinak godina kada se afirmisala tehnologija proizvodnje automobila, pa se pojavljivalo mnogo malih proizvođača sa svojim idejama od kojih većina nije opstala, tako je i danas prisutno jako mnogo novoosnovanih društava koja žele da tržištu ponude sopstveno viđenje onog što bi elektromobilnost trebalo da znači.
Jedan od njih je i holandski startap Lightyear (svetlosna godina) koji se nada da će gurnuti tržište električnih vozila u budućnost svojim novim automobilom, nazvanim simbolično 0 (nula). Ne samo da će ovaj EV imati motore u točkovima i aerodinamički dizajn, već je takođe pokriven solarnim panelima koji će mu pomoći da prevali što više kilometara, bez potrebe da se priključuje na utičnicu za dopunu struje iz elektromreže.
Daleko od toga da se radi o „zecu u šumi“, Lightyear obećava da će proizvodnja „nule“ početi ove jeseni. Dodaje se da bi prve isporuke mogle da počnu već u novembru.
„Danas je dan koji smo svi čekali od kada smo nas pet suosnivača sedeli u kuhinji i skicirali svoj san o izgradnji najodrživijeg automobila na planeti“, kaže suosnivač i izvršni direktor kompanije Lightyear Leks Hofslut. „U 2016. godini smo imali samo ideju; tri godine kasnije, imali smo prototip. Sada, nakon šest godina testiranja, ponavljanja, (ponovnog) dizajna i bezbrojnih prepreka, Lightyear 0 je dokaz da je nemoguće zapravo moguće.”
Za početak, Lightyear je pokušao da napravi što efikasniji EV. Oblik vozila daje mu koeficijent otpora vazduha od 0,19, što je dobro u poređenju sa konceptom Mercedes EQXX i trebalo bi da ga učini najaerodinamičnijim porodičnim automobilom u prodaji, naravno, kada se pojavi na tržištu.
Osim što lako klizi po putu, takođe je prilično lagan. S težinom od samo 1.575 kilograma, samo je nešto teži od Toyote Supre. To je uprkos tome što ima dužinu od tačno 5 metara, samo nešto manje od BMW-a Serije 7, koji ni ne smemo da vam kažemo koliko meri „žive vage“.
Ta veličina mu omogućava da poseduje čak pet kvadratnih metara, patentiranih dvostruko zakrivljenih, solarnih panela, koji omogućavaju ovom modelu da se puni kad god je pod Suncem. Proizvođač automobila tvrdi da vozilo ima solarni doprinos autonomiji do 11.000 kilometara godišnje. U optimalnim uslovima, može da povrati do 70 kilometara dometa na dnevnim osnovama, i to samo prikupljenom energijom Sunca.
To, smatra Lightyear, znači da bi ljudi koji koriste svoj automobil za prosečno dnevno putovanje (za koje se procenjuje da je dugačko 35 kilometara) mogli da svoj automobil voze i do sedam meseci između dve dopune baterije u sunčanim zemljama. Iako je to najbolji scenario, veruje se da bi čak i holandski kupci mogli da voze dva meseca između dve dopune ako parkiraju svoj Lightyear 0 na otvorenom.
Zanemarujući solarno punjenje, proizvođač automobila procenjuje da će automobil imati domet po WLTP uzansama u trajanu od 625 kilometara s punom baterijom. U međuvremenu, pri brzinama na autoputu od 110 km/h, procenjuje se da automobil može preći 560 km pre nego što ostane bez „goriva“.
To je postignuto zahvaljujući odličnoj aerodinamici i visoko efikasnim motorima, koji su smešteni u točkovima. Proizvođač automobila tvrdi da je njegov pogon najefikasniji među „električarima“ trenutno, koristeći samo 10,5 kWh energije na 100 km, pri brzinama koje su uobičajene na autoputu.
A enterijer nije spartanski. Lightyear obećava da će „nula“ imati ekran osetljiv na dodir od 10,1 inča, a čiji se softver može bežično ažurirati. U međuvremenu, materijali će biti potpuno veganski, a prides se koristi i tekstil prirodnog porekla, što će reći da su sedišta od mikrovlakana, a tu su i detalji izvedeni od ratana.
Sve to ima svoju cenu. Proizvođač automobila saopštio je danas da će Lightyear 0 imati početnu cenu od 250.000 evra. Takođe će ih proizvoditi u tiražu od samo 946 komada godišnje.
Ipak, planiraju da konstruišu srodni model, koji će biti usmeren na obične smrtnike sa početnom cenom od 30.000 evra (31.589 dolara). Proizvodnja tog automobila počeće krajem 2024. ili početkom 2025. godine.
AutoRepublika
(4376)
Bravo za koncept i ideju. Nadam se da ce taj od 30k EUR uskoro ugledati svetlost dana.
Jos je pre par decenija AUDI A8 uradio prve korake, koristeci solarnu celiju na krovu za pogon klima-uredjaja dok automobil stoji na parkingu, bez ukljucenog glavnog motora.
Interesantno, ali nazalost do sada su svi pokusaji izgradnje vozila na solarni pogon bili neuspesni jer su bili neprakticni. Solar-Electric hybrid potenijalno moze da ima svetliju buducnost od svojih prethodnika, ali to je sve pod velikim znakom pitanja.
Sve to zajedno za 250.000 evra je absolutna besmislica.
Ovo ima mnogo vise smisla za mnogo manje para: kamionska prikolica-hladnjaca prekrivena je solarnim celijama i tom energijom pokrece rashladni uredjaj nezavisno od vucnog vozila!
Realizacija je nastala u kooperaciji Minhenske firme Sono Motors i francuskog proizvodjaca kamionskih prikolica Chereaeu.