Bosch ostaje u Rusiji
Iako je nemački industrijski div Bosch smanjio obim svog angažovanja na teritoriji Ruske Federacije, on je nije napustio u potpunosti, niti to namerava da učini u budućnosti. Novi šef sebe vidi odgovornim i za sudbinu ljudi koji su na platnom spisku izvorno nemačke firme, ali s radnim mestom u Rusiji.
Germanska tehnološka grupacija Bosch proizvodi sve „od igle do lokomotive“, odnosno od veš mašina i gasnih kotlova pa sve do komponenti za kamionske dizel motore. Možda je to i ključni razlog zašto je konglomeratu teško da u potpunosti napusti poslovanje u Rusiji, za razliku od drugih kompanija.
“I dalje postoje oblasti u kojima smo angažovani a koje su relevantne za brigu o opštoj populaciji i na koje se ne odnose sankcije. Ne želimo da obustavljamo aktivnosti bez pravnog osnova,“ kazao je novi šef Boscha Stefan Hartung u intervjuu koji je dao novinarima lista Handelsblatt. On je kao primer naveo baš, u uvodu pominjane kotlove.
Istovremeno, kao rezultat sankcija je došlo do bustave isporuka značajnih komponenti na tržište Rusije. „Ogroman deo našeg poslovanja s ruskim kupcima i s Rusijom generalno je prekinut, što se odnosi i na lokalno organizovanu proizvodnju, a dalje zaoštravanje situacije se tek očekuje.“
Ukrajinci nisu srećni zbog stava Boscha, optužujući kompaniju, između ostalog i za indirektnu podršku ruskoj vojnoj operaciji, s obzirom da važne komponente za vozila stižu baš iz nemačke grupacije. Ministar privrede je objavio da će se pristupiti proveri da li je došlo do povrede izvoznih propisa. S druge strane, Nemci su odbacili optužbe navodeći da Bosch nije isporučivao sporne komponente proizvođačima, čak iako su predmetni delovi zaista proizvedeni u Boschu.
Lanci nabavke će biti ugroženi ako dođe od obustave isporuke gasa
Hartung, koji je ranije bio dugogodišnji šef važnog odeljenja za automobilsku industriju unutar grupacije, rekao je u intervjuu o odnosu svoje kompanije prema Rusiji: „Mi podržavamo sankcije koliko god je to moguće, ali ne zauzimamo neki strožiji stav“. Grupa takođe ima brigu o svim svojim zaposlenima – za oko 360 u Ukrajini, ali i za 3.500 njih koji rade u Rusiji. „Mi brinemo o njihovoj bezbednosti najbolje što možemo i isplaćujemo plate na mestima gde se više ne može raditi.“
Kompanija, koja je postiji duže od 135 godina i ima skoro 400 hiljada zaposlenih širom sveta je, poput nemačke vlade, takođe kritična prema ideji o uvođenju zabrane uvoza ruskog gasa. Hartung je upozorio: „Ako se Nemačka jednostrano uzdrži od nabavke ruskog gasa, veoma relevantni elementi lanca snabdevanja će biti ozbiljno narušeni i to neće pogoditi samo Bosch.“
Hartung je novinarima Handelsblatta još naglasio: „Zbog toga sam odlučio da za sada ne odustajem od nabavke ruskog gasa. Ako prestane snabdevanje gasom, kompanija očekuje da će se sva industrijska proizvodnja brzo zaustaviti. Negativni efekat bi brzo i daleko prevazišao prekide i poteškoće izazvane koronom.“
AutoRepublika
(521)
Divno je što misle na druge ;-), verujem da će mnoge firme pratiti taj put…samo polako
Mnoge firme bi sledile put Boscha ali nemaju tu samostalnost kao Bosch da se mogu odupreti rusofobičnim političarima iz Brisela.Inače Ukrajinci su veoma čudni ljudi,mole se za Evropu,rade za Jevreje,ginu za Ameriku i mrze Ruse zbog svega ovoga.Zato Care Putin samo napred sa denacifikacijom i to sa velikm Z 🇷🇺💪
Siemens ima dobre poslove tamo takodje. Germanija bilježi proteste bez kraja Rusi Ukrajinci Pacifisti Eko pristalice se lijepe po drumu zatim ovi što mrze sve živo pa lome šta stignu.Stiče se utisak da se neki „belaj“ valja!