Kao ljubitelj marke Opel mogu samo da lamentujem jer modeli koje danas proizvode su u biti Peugeot, a samo vizuelno izgledaju kao Opel. Ali, još uvek postoji poslednji Mokihanac. To je Opel Insignia druge generacije. Na tržištu je od 2017. godine, tako da još uvek odoleva promenama. Počiva na platformi General Motorsa s nazivom E2, dok će sledeća iteracija biti na arhitekturi PSA zvanoj EMP2. Sada na tu platformu polaže pravo grupacija Stellantis, pa se ona koristi i prilikom izrade modela Peugeot 508, DS 9 i Citroena C5 X.
Nemački Auto Bild je objavio svoje viđenje izgleda novog modela i neke informacije pride.
Vizuelno, nova Insignia će verovatno dobiti novi korporativni dizajn brenda, koji su promovisali modeli Mokka i Astra K. Ovde su tipični uski farovi sa dnevnim svetlima u obliku slova L i Vizor – prepoznatljiva plastična maska na rešetki hladnjaka sa Opelovim logoom u sredini.
Kao i do sada, Insignia C će stići i kao limuzina i kao karavan. Ostaje da se vidi da li će Opel oživeti i verziju „za sve terene“ pod nazivom Country Tourer. Možda najvažnija vest govori o tome da vodeći model ostaje „Riselshajmer“ – odnosno, proizvodiće se u Hesenu.
Svi Opelovi modeli biće električni od 2028.
U više navrata smo pisali o tome da će Opel preći na potpuno električni pogon već od 2028. godine.
Ali, dok 2028. godina ne dođe, ispod haube Insignije C će se nalaziti jedinice s tri cilindra, kao i četvorocilindrični benzinski motori (između 130 i više od 200 konjskih snaga). Takođe će biti i dizel modela. Električna verzija je najavljena da stiže u izvođenju plug-in hibrida.
Top verzija Opela će biti sa najviše 360 konjskih snaga i pogonom na sve točkove (analogno Peugeotu 508 PSE), a planirana je i slabija verzija sa 225 „konja“, a možda i ona od 250 „grla“ kakvu je nedavno dobio i model čiju ćete recenziju čitati kod nas sledeće subote. Mislimo na prestižni DS 9.
Potpuno električna verzija (verovatno sa baterijom u čvrstom stanju) će, po svemu sudeći biti na novoj arhitekturi „STLA Large“, a koju su u Stellantisu nedavno najavili. Domet bi trebalo da bude protegnuti na više od 800 kilometara, ali imajući iskustva s deklaracijama proizvođača na ovu temu, možemo samo da kažemo „živi bili pa videli“.
Postavljen je cilj da električna izvođenja ne smeju biti skuplja od klasičnih modela sa SUS motorom, pa tako valja se nadati cenovnoj etiketi sa iznosom inferiornijim od 50 hiljada evra.
Milan Grozdanović
(3663)
Iznutra skalirana astra K, pa ko voli nek izvoli. Bar nije odvratna.
Dobro izgleda. Ako bude neki normalan motor ja bih ovo kupio.
Postavlja se pitanje zasto uvoditi prepakovan Peugeot 508, kada i trenutna Insignia izgleda odlicno.
Jedini razlog mogla bi da bude smanjena potraznja za vozilima iz tog segmenta, pa zele da naprave proizvodnju EMP2 vozila isplativom.
Cena ce sigurno u nebesa: prosla Insignia startovala je na 18.000eur, trenutni model pre ristajla kretao je od 20.000eur, a nakon ristajla skocio na 25.000eur. Kako vreme ide, Insignia nece moci da se kupi ispod 30.000eur, sa sve 1.2 3-cilindrasem.