Kao neko ko je već prevezao približno dvadeset hiljada mušterija preko programa takozvanih „ride-sharing“ (deljenih vožnji) Uber i Lyft, i to uglavnom petkom i subotom uveče, mogu da vam kažem da je najrizičniji scenario onaj u kom va mušterija može okriviti za bilo šta. Daleko od toga da su svi vozači cvećke, ali istovremeno Uber i Lyft će uvek stati na stranu mušterija kada pošalju žalbu.
Ona može da se tiče neke sitnice kao što je na primer da je „vozač insistirao da priča o politici i religiji“ pa sve do onih ozbiljnih „vozač me je fizički napao i/ili pokušao da siluje“.
Uber i Lyft praktično neće ni ulaziti u neke istrage, što znaju i same mušterije, pa iz tog razloga često šalju neosnovane žalbe s ciljem da povrate svoj novac. Iz tog razloga, preporučljivo je imati video kameru u automobilu koja će vas spasiti u takvim situacijama, a mušterije se takođe značajno drugačije ponašaju, onda kada znaju da ih snimate. Nikada se nisam susreo sa takvim situacijama i nadam se i da neću, ali istovremeno kamera je uvek aktivirana za „ne daj Bože“.
Kamere su preporučljive ali nisu obavezne, već vozač mora da ih kupi o sopstvenom trošku (taj trošak vozač može doduše da odbije prilikom obračuna poreza na lična primanja), što znači da ih mnogi vozači još uvek nemaju. Uber nam kaže da su vozači obavili preko 2,3 milijarde vožnji širom sveta protekle godine, a da je istovremeno primio oko šest hiljada primedbi u vezi navodnih seksualnih napada, i još 107 po pitanju smrtonosnih udesa.
Da bi zaštitio mušterije, vozače, a i sebe od mnogobrojnih tužbi, ova američka firma će uskoro osnovati program koji predviđa da će audio snimak vožnje biti neophodan kada mušterija uđe u automobil, i trajaće sve dok se vožnja ne završi. Program je zapravo već započet u Centralnoj i Južnoj Americi, i trenutno se koristi u četrnaest država širom sveta, a sada stiže i u Sjedinjene Američke Države.
Kako sve funkcioniše? Vozači i putnici neće morati da kupuju posebnu elektroniku već će Uberova aplikacija dobiti novi softver koji će snimati celu vožnju. Ova opcija će prvi biti dostupna u gradovima Kanzas Siti i Luizvil, ali kako lokalni zakoni američkih saveznih država Mizuri i Kentaki zapravo zahtevaju dozvolu osobe da bude video i audio snimana, Uber aplikacija će ih pitati za odobrenje.
I vozač i mušterije imaju pravo da odbiju takvu opciju, ali ukoliko to urade neće im biti dozvoljeno dalje korišćenje aplikacije. Iz Ubera kažu da će većina vozača i korisnika pristati da bude snimana, da bi na taj način zaštili sebe.
Iako će ova opcija svakako biti korisna, ipak vam preporučujem da uvek imate kameru u automobilu. Ne samo što će vas zaštiti od onih koji bi da vas prevare, već može biti korisna i u slučaju saobraćajnih nesreća. Ali veliki plus i Uberu, zato što se konačno dosetio da uradi nešto povodom onoga šta brine svakog vozača…
Zoran Tomasović
(180)
Dobra inicijativa, to je trebalo odavno uvesti 👍
Ja sam imao slucaj pre par godina da sam bio suspendovan jer me je neko prijavio da sam vozio pod dejstvom. Niti pijem niti uzimam lekove tako da je bila laz. Ponudio sam uberu da odem do bolice i da mi izvade krv da utvrde. Uber nije hteo ni da cuje, vec sam uporno dobijao ono „radimo istragu, javicemo kada sve bude gotovo“.
Na kraju sam vracen u voznju bez reci. Od tada drzim kameru u autu koja se pali cim se auto upali.