Hyundai i Kia su se prošle godine našli u središtu pažnje američke javnosti, kada su regulatorna tela ustanovila da su korejske marke ignorisale određene važne bezbednosne mere vezane za tretman ispravljanja uočenih fabričkih grešaka na svojim automobilima. Umesto da se eventualno suprotstave teškim optužbama, Azijati su se radije opredelili da plate astronomsku kaznu za kršenje propisa.
Sada ova priča dobija novu epizodu jer su iz Severne Amerike stigle nove informacije koje govore o tome da je doušnik, osoba koja je pomogla nadležnima u Nacionalnom adminstrativnom telu nadležnom za pitanja bezbednosti saobraćaja na drumovima (National Highway Traffic Safety Administration – NHTSA) nagrađena od strane vlasti ogromnim novčanim iznosom.
Kia je uz patronsku kompaniju Hyundai tom prilikom oglobljena sumom od 210 miliona američkih dolara, dok je direktan povod za kažnjavanje bilo to što na adekvatan način nisu tretirana pravila vezana za povlačenje vozila. Naime, utvrđeno je da u najcrnjim slučajevima, vozila sklopljena između 2011. i 2014. godine, usled potencijalnog defekta na motoru mogu doživeti totalni kolaps, a čime su najviše bili pogođeni veoma popularni korejski modeli Sonata i Santa Fe.
Nagodba s Korejcima je podrazumevala da od ukupno odmerene kazne, suma od 81 milion američkih dolara bude isplaćena u gotovini, ali je još tada objavljeno da je ključnu ulogu u otkrivanju skarednog ponašanja Hyundaija i Koje imao doušnik, koji je vlastima dostavio vitalne pojedinosti koje su omogućile dalju akciju protiv nesavesnih privrednika u Americi.
S one strane Atlantika su stigli izveštaji u kojima se navodi da NHTSA poseduje mogućnost da se odrekne dela naplaćenog iznosa kazni, u korist onog ko nadležnom telu pomogne u rasvetljavanju slučaja, odnosno onog ko obezbedi ključne i jasne detalje koji će voditi ka rasvetljavanju slučaja povređivanja standarda bezbednosti putničkih vozila.
Doušnik je u ovom konkretnom slučaju inkasirao mamutsku sumu od 24 miliona američkih dolara. “Doušnici igraju esencijalnu ulogu u dostavljanju informacija na adresu tela NHTSA, i one se tiču ozbiljnih bezbednosnih problema o kojima agencija nije imala pojma,“ kazao je Stiven Klif, zamenik administratora pri NHTSA u izjavi za štampu. “Informacije koje smo dobili su od kritične važnosti za javnu bezbednost i zato želimo da nagradimo onog ko je tome najviše doprineo.“
Na kraju još da kažemo da su doušnici zaštićeni zakonom u Americi, dok im u radu pomaže i sama agencija NHTSA. U nekim kulturama, među kojima je nažalost i naša, se neguje nakaradan pristup oličen u etiketi koju doušnici nose, a na kojoj piše cinkaroš, ali Amerika i druge ozbiljne države rade na tome da ohrabre aktivnosti ljudi usmerene na poboljšanje kvaliteta života i poštovanje zakona, uz napuštanje srednjoškolskih sanjarenja o „solidarnosti u nedozvoljenom i nerazumnom ponašanju“.
AutoRepublika
(4897)
Razumem ja potpuno te „doušnike“ … Kada je čovek mnogo moralan, tada teret griže savesti zna biti ogroman … I onda je spas u ispovesti … Najbolje – onome ko će tu tvoju ispovest da najviše plati 🙂
oni uvijek nagradjuju dousnike raznih vrsta…kao i svaka vlast. Zato se Musa i obogatio, samo nece rec 😀