1. Home
  2. Life
  3. Dizajn
  4. Kako su Kinezi opet kopirali Neoplan
Kako su Kinezi opet kopirali Neoplan
4

Kako su Kinezi opet kopirali Neoplan

3.98K
4
Podelite sa prijateljima:

Na polju mašinskog inženjeringa Kina umnogome ostaje misteriozna. Svež primer nam stiže iz sveta autobusa jer je kineska turistička modifikacija Wertstar, lokalnog brenda AsiaStar dobila kinesku nagradu za „nenadmašan dizajn i odličnu ekonomičnost.“

Sve bi to bilo fino, ali…

S tehničke strane, ovaj autobus se uopšte ne razlikuje od svojih rođaka iz iste game. Leži na tri osovine, dug je 13,7 metara i u stanju je da primi do 57 putnika, uz vozača i turističkog vodiča. Teškaša mase od 22 tone pokreće desetolitarski dizel koji isporučuje 400 konjskih snaga, a za čiji razvoj je zaslužno lokalno preduzeće Weichai.

Menjač koji tu silu prenosi do točkova je šestostepeni manuelni. Autobus se proizvodi od 2016. godine, ali ništa ne znamo o istoriji tog brenda. Međutim, lako je prepoznati da se šampionski model, stilom tako drsko naslanja na čuveni Neoplan Cityliner.

Šta drugo reći sam izraziti saosećeanje s Neoplanom i konstatovati da su Kinezi naprosto fascinirani radom stilista nemačke kompanije. Da kažemo i da su, pored najmanje dva kineska brenda (Youngman i Beijing Huade) koji proizvode ove autobuse na osnovu ugovor o licenci, njih celo tuce koje ga kopiraju protivpravno. Zabeležen je čak i jedan izolovan slučaj u kom je Neoplan izvojevao pobedu, pa je tako kineska Zonda izgubila spor, i to na sudu u Narodnoj Republici Kini!

Međutim, očito je da ostali proizvođači iz ovoga nisu izvukli nikakve zaključke, već se bez straha od suda i trunke bogobojažljivosti, nastavljaju besplatno služiti tuđim radom.

Što se tiče ranije nepoznatog proizvođača sa zvučnim imenom AsiaStar, ispostavilo se da je sa njim sve jednostavno. Još kasnih sedamdesetih godina prošlog veka, registrovano je preduzeće Yangzhou Bus sa sedištem u provinciji opened in Đijangsu.

Bez velike pompe je sklapano oko 15 hiljada primeraka običnih autobusa pod oznakama marki Yaxing i Yangtse. Ovaj proizvođač je čak izbio i na čelo kineske industrije proizvodnje autobusa, onda kada je tokom 1981. godine pustio u promet prvi međugradski autobus s mogućnošću spavanja. Njegovi potomci različith brendova se i dalje koriste naširoko u Kini.

A onda je u 1996. godini Yangzhou Bus zvanično oformio novo preduzeće, pomenuti AsiaStar s idejom da proizvodi autobuse iz turističkog segmenta. Fabrika je i dalje angažovana na sklapanju ovih autobusa pod bivšim imenom, a iste jedinice se nalaze u ponudi namenjenoj lokalnom tržištu.

AutoRepublika

(3975)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

4 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Dezon

Klasicni kinezi cute i rade

Luka

…i kradu…

Bogat Bogalj

I hvale svoje proizvode na sva usta kao da su savrsenstvo nad savrsenstvima, a u stvari poluproizvodi.

Bungi

Ako pogledaš oko sebe vidjećeš „malo more“ kineskih autobusa kod svih autoprevoznika:Higer, Kinglong,… Svi imaju najsavremenije evropske motore, mjenjače i osovine proizvedene u Kini(Man, Mercedes, Skania, ZF, Voith) i 30% manju cijenu nego evropski uzori.Uglavnom im ništa ne fali, samo se ne možeš hvaliti u društvu kako voziš Setru i to im je jedini nedostatak.