Proizvođač autobusa Edison preuzima zanemoćali SsangYong
Izgleda da je korejska kompanija SsangYong dobila novog gazdu. Indijski koncern Mahindra & Mahindra, kao vlasnik posrnule marke iz južnog dela Koreje, je još tokom leta 2020. godine objavio da obustavlja finansiranje neuspešnog društva, dok je SsangYong tokom decembra podneo prijavu sudu u Seulu u kojoj je proglasio nemogućnost servisiranja dospelih obaveza.
Tokom celokupnog tog vremenskog perioda se u pozadini odvija aktivna potraga za novim vlasnikom, a kako prenosi ugledni azijski poslovni magazin Nikkei Asia, trud je urodio plodom jer su sudske vlasti Koreje proglasile lokalnu kompaniju Edison Motors za “preferencijalnog kupca”.
Ova startap kompanija nije poznata skoro nikome ko nije Korejac. Rodonačelnikom firme se može smatrati mala divizija industrijske korporacije osnovane 1972. godine, Hankuk Fiber koja je angažovana u proizvodnji karoserija i ostalih komponenti za lokomotive. Kasnije se firma preorijentisala na autobuse, dok je 1998. osnovano društvo Edison.
Inače, u 2015. godini, ova divizija je otkupila kineski holding Taichi koji je potom preimenovan u TGM (Taichi Green Motors), da bi već 2017. godine ta mala firma otkupila korejski entitet Energy Solutions, kada je prvi put upotrebljen naziv Edison Motors.
Edison se sada uglavnom bavi proizvodnjom autobusa, pri čemu mislimo i na one koje pogoni gas, ali i električna energija, kao i tradicionalno energetsko rešenje u vidu nafte. Zanimljivo je da je gama Edisona od prošle godine obogaćena i novi dostavnim omanjim baterijskim kamionom. Uostalom celokupnu gamu kompanije možete videti u gornjoj mini galeriji.
Međutim, planovi uprave kompanije su u duhu floskule „Rusiju gazim – Ameriku opkoljavam“, pa se ljudi zanose mislima kako će prestići Teslu načinivši Edison ekvivalentom kompanije Apple, samo u svetu električnih vozila. U tom duhu su najavljena i dva putnička modela (sedan i krosover) koji bi trebalo da ponude elektromotore snage 650 „konja“, dok su aktuelni planovi i o lansiranju električnih jahti i aviona. Ovde nije loše mesto da kažemo i da je Ilon Mask prošle nedelje izjavio da će avijacija biti poslednja grana transporta koja će se preseliti na električni pogon, i da se to neće dogoditi u baš bliskoj budućnosti.
Kako bilo, Edison Motors će pazariti trenutno Mahindrinih 75% učešća u kapitalu firme SsangYong i za to će dobiti skromnih 238 miliona američkih dolara (280 milijardi korejskih vonova), mada treba reći da će nove vlasnike opteretiti i obaveze posrnulog proizvođača automobila, a koje po vrednosti za 15% prevazilaze kupoprodajnu cenu kapitala. Ovde je zanimljivo napomenuti da je zainteresovana za preuzimanje SSangYonga bila i novoosnovana firma od strane bivšeg dizajnera iste, a koja se zove EL B&T, ali do transakcije nije došlo jer sud nije bio u stanju da utvrdi da je potencijalni kupac, finansijski dovoljno moćan da preuzme predmet kupoprodaje. Tada ugovorena cena je bila za oko 75% viša od trenutno dogovorene.
Kako bilo, novopostignuti sporazum bi trebalo da bude kompletiran do kraja novembra. Upravni odbor kupca, to jest Edisona je već objavi nameru i spremnost da u SSangYong uloži dodatnih više od 680 miliona američkih dolara, kako bi postao konkurentan džinovima poput kompanija: Tesla, Volkswagen i General Motors. Akcenat će biti na električnim vozilima dok je i aktuelno rukovodstvo SsangYonga zauzelo isti smer razvoja još tokom prošlog leta, kada je i objavljen unapred pripremljen plan reorganizacije.
Najbliži novitet momentu svečane premijere jeste električni krosover koji će poneti naziv SsangYong Korando e-Motion, koji je zapravo varijacija modela Korando iz 2019. godine. U postupku razvoja se nalaze još i baterijski krosoveri kodnih naziva J100 i X200, ali su oni utemeljeni u tehnologiji indijskog koncerna Mahindra, što će reći da leže na arhitekturi MESMA. To praktično znači da će, u najmanju ruku, ovi modeli biti prerađeni, ili da će se pak od projekta proizvodnje u potpunosti odustati.
Na dugi rok posmatrano, oni koji sada vode novog vlasnika, to jest firmu Edison, planiraju da zatvore aktuelnu fabriku SsangYonga koja radi u gradu Pijeongkaku i da izgrade potpuno novi kompleks za proizvodnju električnih automobila, izgrađen što se kaže „počevši od praznog lista papira“.
AutoRepublika
(275)
Pa bivši dizajner je i ukopao ovu firmu, to bi bio sukob interesa 🤣
Bio je mudar! Ukopa je, kupi je jeftino i onda izbacuje najlepše automobile.
Neko je i ssangyongu imao kompleks 🤪