Radničko nezadovoljstvo u sektoru automobilske industrije poprima ogromne razmere, pa se ljudi više ni ne ustežu da iskažu negodovanje. Glavni i najveći radnički sindikat Evrope, IG Metall pozvao je nadležne da obezbede kolosalne investicije kako bi se izbeglo zatvaranje radnih mesta u Nemačkoj. Njihova je procena da bi 500 milijardi evra dovelo do značajno bolje situacije u industrijskoj grani.
Vesti s nemačke strane reke Rajne ne deluju baš obećavajuće, u smislu onakvih stopa rasta kakvim smo svedočili tokom prethodnih decenija. Zabrinutost je inicirao brzi upliv sektora, u takozvanu ekološku tranziciju što dovodi do masovne preraspodele moći unutar same industrije, i gde su se poremetili tradicionalni odnosi između proizvođača komponenti i opreme i onih koji sklapaju same automobile.
Stotine zaposlenih radnika u kompaniji Mahle, jednom od povećih nemačkih proizvođača opreme, je demonstriralo zbog sve izraženijeg trenda izmeštanja poslovnih aktivnosti firme u zemlje isotčne Evrope, gde je sve više germanskih proizvođača koji su podigli fabrike za izradu četvorotočkaša.
Globalno posmatrano, zabrinuti su i radnici ali i uprava velikih kompanija iz Evropske unije, a sve zbog ubrzanog prelaska na električni pogon. Dobavljač BMW-a, Alfe Romeo i JLR-a za menjačke kutije, nemački ZF objašnjava da će tražnja za jedinicama za transmisiju ostati snažna do 2025. godine, dok se posle toga ne može predvideti s nekom dozom izvesnosti. Kako bilo, strah je veliki među ljudima, a utemeljen je u neznanju i potencijalnom gubitku mesta u lancu snabdevanja.
Aktuelna krize na tržištu poluprovodnika nije jedini razlog opadajućeg broja proizvedenih vozila na teritoriji Nemačke tokom prethodnih par godina. U pitanju su i strukturalni razlozi koji potiču iz industrije prepune inercije, a koja nije bila u stanju da predvidi da će doći do prelaska na električni pogon, što dalje vodi ka nuždi da se desetine fabrike reorganizuju, jer su kako sada stvari stoje, isuviše zavisne od sudbine motora s unutrašnjim sagorevanjem.
Najveći sindikat Evrope u automobilskoj industriji, IG Metall je zato i tražio od nemačke savezne vlade da obezbedi ogromnu investiciju od 500 milijardi evra: „Taj novac će biti neophodno uložiti do 2030. godine, kako bi se obezbedila infrastruktura i proboj budućih tehnologija, ”kazao je jedan od predstavnika sindikata.
AutoRepublika
(757)
Očito niko ne može ni da pretpostavi kakvi nas sve „lomovi“ očekuju i u kom pravcu ide dalji sled dogadjaja, u kojim okolnostma utopistički zvuči zahtev za ulaganjem 500 milijardi evra. Ulaganjem „u šta?“.
Amerika i Nemačka biće zemlja proleterska….
Taj Mahle ima fabriku u Laktašima gdje je nekad bio Čajavec auto elektronika/elektrika i rdai isti program (alternatori, anlaseri itd..), dakle oni su uzeli domaću proizvodnju pa onda dolaze, kao donose radna mjesta. Ali prave veliku grešku, donose krševe od mašina koje su davno amortizovane. Priča mi radnik na jednij mašini da su oni predvidjeli da se na njoj napravi 800 nekih dijelova za jednu smjenu, kaže da još nije došao do 150 komada, em se kvari, zaglavljuje, em stalno mijenjaju narudžbe pa je mora preštelavati. A imaju u grupi neku firmu koja radi remont mašina u Sloveniji, šta god… Pročitaj više »