Na novu generaciju Toyotinog pikap kamioneta smo čekali čak petnaest godina. Odlazeći model je debitovao još krajem 2006. godine i, s izuzetkom nekoliko zatezanja bora, nije se izmenio u većoj meri. Potpuno novu generaciju smo dočekali da vidimo ove sedmice i detaljno smo pisali o njoj. Na prvi pogled sve deluje impresivno. Njen 3,4-litarski motor u kombinaciji sa turbo punjačem i električnim agregatom razvija impresivnih 437 konjskih snaga i maksimalnih 790 Nm obrtnog momenta, što je najveća brojka u klasi, a u izboru je i novi desetostepeni automatski menjač.
Tundra je jedini kamionet najveće veličine bez ponuđene opcije u kojoj bi glavnu pogonsku ulogu igrao motor sa osam cilindara, ali kao što vodimo iz spomenutih brojki, to možda nije ni bitno.
A onda dolazimo do jedne druge kategorije koja je izuzetno bitna za svakog kupca novog kamioneta, a to su cifre koje ilustruju preporučljive težine u pogledu vuče tereta i mase tovara u prikolici. Tu Toyota nema baš lepe vesti, pa Tundra u obe kategorije zaostaje poprilično, ako je usporedimo sa glavnim rivalima kao što su Ford F-150, Chevrolet Silverado i Ram 1500. Evo i uporednih parametara:
Dozvoljena masa tovara u prikolici: Toyota 873 kg, Chevrolet 1.026 kg, Ram 1.035 kg, Ford 1.496 kg.
Dozvoljena masa vučene prikolice: Toyota 5.400 kg, Ram 5.738 kg, Chevrolet 5.985 kg, Ford 6.300 kg.
U realnosti, brojke su zapravo i po nekoliko puta veće od zvanično deklarisanih, ali automobilski proizvođači žele da se ograde od odgovornosti ukoliko vlasnik odluči da pretera. Ako do toga dođe, obično se gubi fabrička garancija što znači da je sam vlasnik odgovoran za svoje postupke. Ali, ne možemo a da ne primetimo koliko Tundra zaostaje za rivalima iako je reč o potpuno novom kamionetu koji izlazi na megdan onima koji su godinama na tržištu.
Kako to obično biva, japanski proizvođač vozila kaže da sve spomenute brojke nisu slučajne već da su namerno tako postavljene iz više razloga. Pa šta tačno može da bude izgovor zbog kojeg bi Toyota ignorisala baš ono što ove pikape čini kamionetima?
Najveći svetski proizvođač nam kaže kako su F-150, Ram i Silverado tradicionalna radnička vozila dok je Tundra kombinacija radničkog, putničkog, pa i „lifestyle“ četvorotočkaša. Takvo objašnjenje je dao glavni inženjer Majk Svirs i dodaje da su kupci Tundre u prošlosti bili oni koji nisu preterano zainteresovani da poseduju tradicionalni kamionet već samo nešto čime će moći da povuku manje kamp prikolice sa biciklama, motociklima i sličnim mašinerijama.
To je navodno i razlog zašto Toyotin model pruža modernije ogibljenje koje možda neće moći da ponese veće terete, ali je istovremeno udobnije, a sve s ciljem da se privuku mlađi kupci. Toyotina istraživanja pokazuju da mlađarija nije preterano zainteresovana za pikap kamionete, baš iz razloga što se smatraju primitivnim vozilima, pa japanski gigant svakako želi da izmeni ovaj trend.
Ipak, teško nam je ne pomisliti da Toyotino neiskustvo ovde igra veliku ulogu. Svako treće vozilo u Americi je ipak pikap kamionet, pa je ipak teško razumeti da je Japancima bitnije da privuku nekog mladunca, umesto starijeg, da ne kažemo zrelijeg kupca koji poseduje farmu ili građevinsku firmu i ima dosta više novca za trošenje. Vreme će pokazati ko je u pravu, ali neće nas iznenaditi ako Tundra nastavi da bude na začelju liste po prodajnim rezultatima.
AutoRepublika
(719)
Pre par godina sam sam začuđen rekao jednom ljubitelju Toyote Hilux ds Hilux ima baš malu nosivost (nadajući se da će da mi objasni zašto je to tako) i čovek se „naljuti na mrtvo ime“ …
Čovek prvo misli da su najneobjektivniji vozači skupocenih marki (ma koliko to bilo deplasirano reći u doba kad Citroen, pa čak i Kia pucaju veće cene od premijum brendova), ali ne! Ne dao Bog da istinu kažeš nekom Toyotašu, Hondašu i slično (Japancima generalno)… Drljaj im ženi grudi, ali auto ne kritikuj…. Čudaka li, majko moja!
Da, Tojota, pogotovo Honda imaju manju nosivost od američkih kamionina ali se daleko manje kvare i neuporedivo su kvalitetnija vozila.
Tundra se manje kvari zato sto u najgorem slucaju prevozi kutiju sibica u prikolici. Nek je probaju vlasnici koristiti na gradjevinama i farmama kao americke pikape pa cemo onda porediti vozace. A Honda i nema pikapa, imaju samo Ridgeline koji je minivan sa prikolicom.
Tundra preguli i milion milja a Ridgeline je odličan iako nema klasičnu šasiju ispod karoserije.Kad mi zatreba veća nosivost kupiću neki lakši kamion MAN ili Volvo a ne fordov pikap sa dužinom od 6,5 metara.
Jedina Tundra koja je presla milion milja je ona za koju nikada nije zakacena prikolica, a prevozila je samo kutije sa alatom. Znam o kom modelu pricas. Kada je sadasnja Tundra izasla u prodaju 2007. godine neke firme su je kupovale, ali se ispostavilo da je limarija u prikolici toliko slaba da nisu uspevali da prodju obicne poslove na gradjevinama i farmama bez ostecenja prikolice. Od tada ih retko ko koristi. A Ridgeline je krs kao i svaka Honda sa V6 i automatskim menjacem. Posebno ako radis bilo koji radnicki posao. Ne razumem sto bi kupovao MAN ili Volvo kad… Pročitaj više »
Slažem se. Neki od ljubitelja japanskih brendova sa kojima sam u prilici da razmenimo mišljenja, zaista kao da žive u potpuno iracionalnom svetu …
Ono što su nekad bili VW fanovi i vlasnici, danas su posstali Japan fan-ovci…. Nerazumni ljudi otišli tamo u Japansku sferu…
Budala i ekstremista imaš medju ljubiteljima svih brendova, samo je pitanje koliko imamo (ne)sreću da ih češće ili redje sretnemo …
Zašto npr Škoda ima odlične kubikaže gepeka, a npr Alfa romeo nema, Alfa je gospođica, a Škoda je radnički auto 😉
Škoda Superb mi uošte ne liči na radnički auto, baš nimalo🤔.