Nemački koncern Daimler je postao treći član zajedničkog poduhvata, kompanije Automotive Cells Company (ACC), a koja je osnovana 2020. godine s ciljem razvoja i proizvodnje trakcionih baterija namenjenih upotrebi u savremenim automobilima. Inicijalno, ACC je uključivao samo grupacije Stellantis i TotalEnergies, ali je sada i Daimler ušao u strukturu kapitala na ravnopravan način, tako da sada sve strane drže po trećinu udela.
Razvojni centar preduzeća ACC se nalazi u francuskom Bordou, dok prva fabrika trakcionih baterija, prema planu kreće s poslovanjem već ove godine u istoj zemlji, ali u gradu Nersak. Isti plan predviđa da do kraja decenije zajednički poduhvat ima kontrolu nad osam gigafabrika u svetu, od kojih će četiri biti na teritoriji Evrope, uz ukupan godišnji kapacitet od 120 GWh, za šta je neophodna investicija od sedam milijardi evra.
Iako zvuče megalomanski, ovo su u stvari skromni planovi, kada se zna da sam Volkswagen namerava da u funkciju stavi šest fabrika ukupnog kapaciteta od 240 GWh.
Ideja je da Daimler uloži nepunih milijardu evra u kapital društva ACC, od čega će 500 miliona biti investirano već sledeće godine, dok će dodatno obezbediti i sopstvenu tehnologiju i ekspertizu kojom raspolaže. Fabrike koje će raditi pod kapom ACC-a će početi proizvodnju baterija za elektromobile s trokrakom zvezdom već 2025. godine, ali će ta kompanija biti samo jedna od brojnih na strani kupaca.
Daimler inače neguje ćerka firmu zvanu Accumotive, a koja opet upravlja fabrikom u nemačkom gradu Kamenecu, a koja takođe baterijska pakovanja naručuje od kompanija CATL i Farasis. Do kraja ove decenije bi proizvodnja baterija za elektromobile Mercedesa trebalo da dostigne cifru od 200 GWh po godini.
AutoRepublika
(180)