Rusi obustavili sankcionisanje previsoke „prosečne brzine kretanja“ vozila na putu
Protivzakonit vid kažnjavanja vozača u Rusiji, kao i u Srbiji
Ruska saobraćajna policija se odrekla prakse izdavanja mandatnih kazni za prekoračenje „prosečne brzine kretanja“ vozila. Sudeći po napisima koje je objavio list Kommersant, kazne se po ovom osnovu ne izriču još od maja kada pričamo o moskovskoj regiji, dok se s praksom u prestonici prestalo u avgustu.
Pride, ovaj metod merenja brzine se aktivno koristio i Tatarstanu kao i u regiji Smolensk, što je po navodima policije dovelo da smanjenog broja nesreća.
Inače, tehnologija merenja prosečne brzine je po prvi put usvojena od strane saobraćajne policije Ruske Federacije još 2013. godine, a u prvo doba je vreme mereno putem kamera, postavljenih uzastopno nakon par stotina metara ili par kilometara). Na osnovu tih očitavanja je preračunavana prosečna brzina kretanja na konkretnoj deonici, pa je na osnovu takvem matematike izdavana kazna.
Međutim, praksa nema utemeljenje u zakonskom okviru, čak ni posle osam godina od pokretanja merenja prosečne brzine kretanja, što je pojam totalno nepoznat u zakonu. Shodno regulativi, prekoračenje se događa u trenutku, a ne u nekom intervalu vremena, pa je dodatno i neophodno naznačiti tačno mesto gde je prekršaj počinjen, a što se ne može obezbediti kroz koncept prosečne brzine kretanja.
Ipak, praksa merenja prosečne brzine kretanja vozila će se možda vratiti nekad u upotrebu kod organa reda Rusiji. Kommersant je preneo da je još u aprilu ove godine, zamenik premijera Ruske Federacije, Marat Husnulin naložio MUP-u da sačini predlog izmene zakona, kako bi se u upotrebu vratio sistem merenja prosečne brzine kretanja vozila. Da li će se to, i eventualno kada će se desiti, potpuna je nepoznanica u ovom trenutku.
AutoRepublika
(1040)
Ne vidim ništa sporno u sankcionisanju prekoračenja brzine ako zaključak o tome pouzdano sledi iz precizno utvrdjene prosečne brzine.
Sama prosečna brzina je čista fizika i tu nikakva greška nije moguća ( ako su potrebni parametri pravilno izmereni ).
Zapravo, postoji problem, kako i u Rusiji osporavaju, utvrđivanja egzaktnog mesta izvršenja prekršaja, a koji je bitan element. Napred navedeno dobija poseban značaj kada se postavi pitanje zašto svaka kamera ne meri zasebno i beleži pojedinačan prekršaj? Ili ako jedna nema teh. mogućnosti, dve kamere postaviti u neposrednoj blizini. Pošto na to pitanje nema valjanog odgovora, očigledno je da je sistem manjkav da utvrdi prekršaj, pa se pribeglo „blažem“ rešenju za učinioca (vozio je 50km/h više od dozvoljenog u pojedinim momentima, a odgovara za prekoračenje od 10km/h i svi srećni). P.S. Prekršioci se trebaju sankcionisati, ali na zakonit način, a… Pročitaj više »