Kineski proizvođač električnih automobila Nio, svetu naširoko poznat po razvoju superautomobila EP9, kao i gami premijum vozila sopstvene izrade, razmatra ustoličenje druge marke, one koja bi se nadmetala u segmentu narodnih (velikoserijskih) automobila. Kolega Tomasović brendove iz ovog opusa naziva „radničkim“, dok je Rajkoviću omiljen pojam „generalista“, kada pišu o markama koje nisu luksuzne, a nisu baš ni budžetske.
Ipak, treba naglasiti da je Nio i dalje daleko od rezultata koje postiže Tesla na globalnoj sceni, ali kineski proizvođač vođen od strane milijardera Vilijama Lija, koji je i osnovao preduzeće Nio tokom 2014. godine, uporno napreduje. Koliko je to brz prosperitet u pitanju, možda najbolje ilustruje i pomenuti električni superautomobil EP9, koji je u stanju da veoma brzo prvali krugove na stazi pri ekstremno brzoj vožnji, i to bez vozača.
U ovom trenutku je Nio i dalje fokusiran isključivo na premijum tržište, ali kako je izvršni direktor potvrdio, grupacija želi da proširi poslovanje i ponudu usmeri i ka kupcima iz običnog naroda, odnosno onima koji ne žele da odvoje pravo malo bogatstvo za automobil. U tom duhu je Vilijam Li i izjavio da želi da oformi duet u firmi Nio, a koji bi bio replika odnosa koji neguju parovi tipa: Audi / Volkswagen ili pak Lexus / Toyota.
Ideja s osnivanjem nove marke promoviše koncept u kom bi se „nudili bolji proizvodi i usluge od Tesle, ali po prihvatljivijoj ceni“. Treba napomenuti da u ovom trenutku Nio prodaje svega stotinak hiljada vozila godišnje, što je fenomenalno za novoosnovanu kompaniju, ali i dalje daleko od željenog, posebno u smislu postignute profitabilnosti..
Na repertoaru budućih poteza uprave Nija se nalazi i širenje na međunarodna tržišta, a izvozna bajka kineske marke je već započela u Norveškoj. Sada su oči proizvođača iz Azije uprte u ostale evropske zemlje, kao i u Sjedinjene Američke Države.
AutoRepublika
(321)