Japanski proizvođači se udružuju u želji da zaštite vozila od hakerskih napada
Čak devedeset kompanija, među kojima se ističu nama zanimljive Toyota Motor i Nissan Motor, su u pripremama za osnivanje konzorcijuma čiji će glavni cilj biti zaštita povezivih automobila od ataka koje organizuju hakeri. Azijski portal Nikkei je preneo priču o osnivanju zajednice kompanija koja će se boriti protiv takozvanih sajber napada.
Kompanije su namerne da na teška isušenja bace automobilski softver kako bi identifikovale bezbednosne propuste i podelile informacije o registrovanim pokušajima sajber napada, kako bi se sprečila krađa podataka, i preuzimanje kontrole nad vozilom. Napori proizvođača automobila će biti u naponu sve više, paralelno s približavanjem trenutka u kom autonomna vozila postaju naša svakodnevica.
Društva čija je registrovana delatnost iz oblasti informacionih tehnologija, poput firmi Microsoft Japan, Trend Micro, NTT Communications i Sompo Japan Insurance će takođe uzeti učešća u konzorcijumu koji predvodi grupa automobilskih marki, uključujući Toyotu i Nissan, kao što rekosmo, ali i komponentaše gde kao primer možemo navesti entitete Denso i Panasonic.
Važno je podsetiti da su kod konektovanih, umreženih automobila, elektronski kontrolisani razni sklopovi na vozilu, poput motora, kočnica i sličnih vitalnih sistema. Podaci o njihovom radnom statusu se šalju preko globalne mreže, pa ako bude postojala takozvana bezbednosna rupa, protok informacija može da bude presretnut, što bi moglo da dovede do otmice vozila od strane zlotvora.
Uznemirenost proizvođača nije bez osnova. Svakog meseca se otkrije na hiljade nesavršenosti u kompjuterskim programima. Stoga će kroz partnerstvo, proizvođači automobila pokušati da eliminišu ustanovljene nedostatke i da unapređuju softver na nedeljnim osnovama. Svaka od kompanija iz konzorcijuma će redovno proveravati da li je baš njihov softver inkorporirao bezbednosne rupe koje se otkiju, a članovi grupe će međusobno deliti i pribavljene informacije o tome kakvim se tehnikama hakeri služe.
Tipičan trošak za proizvođače iz automobilskog sektora a koji se odnosi na istraživanje i razvoj softvera, kreće se između 1,8 i 2,7 miliona američkih dolara. Alijansa će, nadaju se osnivači, dovesti do toga da se rasterete kompanije, što će posebno značiti manjim firmama – komponentašima, što je posebno važno za snabdevačku industriju. Očekuje se da se poboljša sveukupni kvalitet i imidž japanskih vozila.
Ekonomska komisija Ujedinjenih nacija zadužena za teritoriju Evrope, usvojila je smernice kojim se od proizvođača zahteva da unapređuju bezbedonosne aspekte iz godine u godinu. Ministarstvo transporta Japana je revidiralo Zakon o drumskom transportu koji obavljaju motorna vozila, pa je tom prilikom on i harmonizovan s pomenutim smernicama koje su objavile Ujedinjene nacije.
Nakon jula naredne godine, u Japanu će početi prodaja automobila koji će biti u stanju da budu subjekt bežičnog ažuriranja softvera, ali samo onih koji su tokom montaže, po karakteristikama usklađeni sa zahtevima specificiranim u više puta pomenutim smernicama UN.
AutoRepublika
(205)