Na ono pitanje, tipa „koji je najprodavaniji automobil u istoriji“, možete da dobijete isto toliko odgovora koliko bi bilo i ispitanika. Neki će reći da ta čast pripada modelu Volkswagen Type 1, to jest „Bubi“ koja se prodavala tokom perioda koji prevazilazi šest decenija, i to bez većih izmena. Ali, čuveni nemački as je ipak pretrpeo određene izmene, što znači, da ako bi se držali takve teorije, izbor bi padao na Ford Model T.
Pisci istorijskih knjiga se neće složiti ni sa jednom tvrdnjom i kažu da ta čast pripada Toyoti Corolli. Pomalo čudna tvrdnja, pošto smo od 1966. godine videli različite konfiguracije po pitanju karoserije, motora, izbora pogonskih točkova i, čega sve već ne.
To je na momenat nebitno, pošto je japanski kompakt apsolutni lider, i u današnja vremena pronalazi više kupaca nego bilo koji rival. Formula uspeha je veoma prosta i prepostavlja da se mora pružiti dopadljiv dizajn i oprema, izvanredan kvalitet i pouzdanost, i sve to po veoma pristupačnoj ceni. Ko traži najefikasnije vozilo za prevoz od mesta A do mesta B, teško da će pronaći bolji izbor.
Naravno, sve ovo smatraju samo takozvani Toyotaši, neosnovano izjednačavajući pojmove kvalitet i pouzdanost, jer plastiku (na primer) u Corolli nikako ne možete nazvati kvalitetnom… Maliciozni bi se nadovezali pitanjem: „a kome treba dugovečno sivilo“, ali to ostavljamo takozvanim sitnim dušama (smajli).
Kako bilo, Toyota je upravo proslavila još jedan veliki jubilej, a on se odnosi na podatak da je ukupna prodaja Corolle prevazišla brojku od 50 miliona primeraka. Iz najvećeg svetskog proizvođača nisu spomenuli gde je završio rekorder, a pomalo iznenađujuć je podatak da je prodat privatnom kupcu, umesto da je završio u muzeju. Japancima je po običaju profitabilnost najbitnija, pa tako nema odmora već se nastavlja punom parom.
Drugoplasirani na listi, legendarni Volkswagen Golf, kasni za „samo“ deset miliona primeraka, ali je istovremeno i osam godina mlađi. Međutim, dok Corolla i dalje beleži fantastične prodajne rezultate, Golf polako gubi tlo pod nogama, zbog tekuće najezde krosovera, i pitanje je koliko dugo će biti na tržištu. Štaviše, dodavanje novih verzija kao što je Corolla Cross samo mogu da pomognu situaciji u smislu (kvantitativne) prednosti japanskog nad germanskim kompaktom.
Spomenućemo da se japanski kompakt prodaje u preko 150 država širom sveta, a za proizvodnju se trenutno stara čak dvanaest fabrika. Zanimljiv je i detalj da Corolla pronađe kupca na svakih 28 sekundi, a i to da je pored domaćeg Japana, takođe izuzetno popularna u Kini i Americi. Nakon domaćeg tržišta, Corollino prvo inostrano tržište je bilo australijsko, i to je priča koja je pokrenuta u novembru 1966. godine.
Šta da na kraju da kažemo, osim svaka čast, i da se nadamo se da ćemo slaviti još jubileja ovog kultnog modela.
AutoRepublika
(366)
Mene privlači Corolla TS 2.0 hybrid .
Čekam G.Rajkovića da odradi test i javi…
„Japancima je po običaju profitabilnost najbitnija …“
Da nije tako, pri zatvaranju zadnjih vrata ne bi se čuo zvuk nalik onom koji može da generiše prazna konzerva EVA sardina kada sa stola padne na pod. Niti bi generalno zvučna izolacija bila onakva kakva jeste. A ni „milion“ drugih detalja ne bi bilo odrađeno kako jeste.
Naravno, na sve čovek moze da navikne.
Ne peče pekar kruh da bi ga dijelio gratis narodu …