CATL predstavio natrijum-jonsku bateriju za električna vozila
Veliki kineski holding CATL (Contemporary Amperex Technology Limited), čije baterije se koriste od strane većine proizvođača automobila, je predstavio važnu navinu. Ovom prilikom pišemo o natrijum-jonskoj trakcionoj bateriji koja je spremna za serijsku proizvodnju. Osmišljena je za kategoriju pristupačnih električnih automobila, a u budućnosti bi trebalo da njena upotreba postane masovna.
Sama po sebi, natrijum-jonska baterija nije nka novost, razvoj je započeo s početkom devedesetih godina prošlog veka, ali je serijska proizvodnja ovih baterija započela tek 2015. godine, dok je oblast primene i dalje ograničena. U smislu energetskih karakteristika, natrijum-jonska baterija je skoro identična nama poznatijoj litijum-jonskoj, izuzev što ne sadrži skupocene materijale kakvi su litijum, kobalt ili nikl, pa je stoga značajno jeftifinija. Još jednu prednost ima, a ona se tiče uvećane otpornosti na potpuno pražnjenje, što olakašava lagerovanje i funkcionisanje, a pride omogućava i da se u potpunosti iskoristi stvaran energetski sadržaj.
Jasno, i ovaj tip baterija ima neke mane. Natrijum je teži od litijuma, i specifična potrošnja energije ovih baterija je osetno niža: ide do 160 W ∙ h/kg spram 250 – 280 W ∙ h/kg kod litijum-jonskih baterija. Pride, natrijum-jonske baterije zahtevaju više standarde za materijale od kojih su izrađene katoda i anoda, dok loš izbor istih vodi da velikog pada napona i efikasnosti. CATL uverava javnost da se uspešno suočio s problemom. Naime za katodu je korišćeno složeno jedinjenje cijanida gvožđa, a za anodu je upotrebljen ugljenik porozne strukture.
Izborom takvog para, inženjeri su uspeli da postignu stabilan napon i visoke energetske stope. Dodatno, nova natrijum-jonska baterija beleži prednosti spram litijum-jonske, i u radu pri niskim spoljašnim temperaturama (i do minus 20 Celzijusa), dok se pride i sporije i manje zagreva tokom dopune.
Dalje, CATL je takođe premijerno prikazao i projekat hibridne baterije u kom su u jednom pakovanju instalirane i litijum-jonske i natrijum-jonske ćelije, u odnosu od približno 1: 2. Paralelno su povezane i omogućavaju dobru ravnotežu između cene i ponuđene energetske gustine.
Međutim, da bi ovakva baterija ispravno radila, bilo je neophodno kreirati složene kompjuterske programe, pa je pretpostavka da je ovo najverovatnije privremeno rešenje jer CATL je već angažovan u oblasti razvoja druge generacije natrijum-jonskih baterija energetskog kapaciteta 200 W ∙ h/kg. Serijska proizvodnja natrijum-jonskih baterija za električna vozila bi trebalo da bude lansirana tokom 2023. godine.
AutoRepublika
(860)
Oznaka baterije (na slici) Nđ