U moskovski gradski saobraćaj je u bliskoj prošlosti pušten autobus sa serijskim brojem 650 , dok će i do kraja godine biti više od hiljadu na ulicama ruske prestonice. Ali, izgleda da se gradske vlasti Moskve neće tu zaustaviti s grandioznim zelenim projektima, pa odatle dolaze vesti o konkretizaciji ranije iznetih planova o hidrogenizaciji flote gradskih autobusa.
Društvo koje će biti zaduženo za razvoj projekta vodoničnih autobusa je Kamaz. Povrh toga, navedeno je da će tokom sledeće godine započeti testna faza prvog prototip primerka, i to na ulicama ruske prestonice. Nakon što upravni odbor Javnog preduzeća za gradski saobraćaj Moskve Mosgortrans bude uveren u sveukupnu ispravnost vozila, veruje se da bi serijska proizvodnja noviteta mogla da bude pokretnuta već 2023. godine. Ideja je da se takvi autobusi sklapaju u fabrici podignutoj u Moskvi i nazvanoj SVARZ. Inače, u tim pogonima se već montiraju električni autobusi Kamaza.
Iako još uvek nema detaljnih informacija o budućnosti autobuskog prevoza na vodonik u Moskvi, logično je za pretpostaviti da će osnov za novi teškaš biti pronađen u već postojećim baterijskim verzijama Kamazovih autobusa.
Svi su izgledi da će ruski autobus s vodoničnim gorivnim ćelijama biti izrađen sledeći isti koncept kojim su se vodili i konstruktori poljskog pandana Solarisa Urbino Hydrogena. Očekuje se da će električni Kamaz dobiti baterije skromnijeg kapaciteta i težine, kao i da će biti opremljen elektrohemijskim generatorom (agregatom za proizvodnju struje). Shodno tome, samo teško komercijalno vozilo će morati biti opremljeno cilindrima, rezervoarima za vodonik. Dopuna bi se vršila na stanicama koje će tek biti izgrađene za te namene.
Kako bi sve to trebalo da izgleda kada se s planova prenese u zbilju, biće moguće videti, kao što rekosmo, već naredne godine. Ali, ono što tamošnji mediji još uvek ne mogu ni da naslute, a što je veoma bitna stavka u celoj priči, jeste cena „vodenog“ autobusa.
AutoRepublika
(192)