Nemački proizvođači, za razliku od domaćih, nikad moćniji u Americi…
…Ali nastavljaju da iznalaze načine da za „manje proizvoda uzmu višu novca“
Oporavak američkog tržišta novih automobila je doneo odlične prodajne rezultate nemačkih proizvođača, pri čemu je primećen trend rasta tražnje za velikim i teškim SUV-ovima. Ipak, uprkos tome, rukovodioci germanskih marki žele da redukuju broj radno angažovanih lica.
Nakon opšteg pada tržišta koji je usledio kao posledica zdravstvene krize, prodaja automobila u Sjedinjenim Američkim Državama je ponovo u jačanju. Nemački proizvođači takođe osećaju prilive ekonomskih koristi po tom osnovu. Volkswagen je prodao oko 120 hiljada novih primeraka na tom tržištu tokom drugog tromesečja ove godine, što je za oko 72% više u odnosu na tužnu prošlogodišnju situaciju u kojoj su u tom periodu bile zatvorene, kako fabrike, tako i maloprodaje. VW napominje da su ovi rezultati rezultat najsnažnije tražnje u jednom kvartalu, još od 1973. godine.
Nemački industrijski gigant je bio u situaciji da praktično udvostruči isporuke skupocenih SUV modela iz segmenta gradskih vozila. Inače, skoro 75% od ukupne prodaje ove marke na američkom tržištu, odnosi se na modele s povišenom pozicijom sedenja. Nemci su to primetili i ranije, pa se fokus razvojnog tima kompanije već više godina unazad fokusira na veće i teže modele koji su posebno traženi među kupcima s američkim pasošem.
Audi i BMW takođe cvetaju
Zavisno društvo u odnosu na patronsku grupaciju VW, Audi je ojačao prodajne rezultate u Sjedinjenim Državama još bržim tempom u kvartalu koji je kompletiran s poslednjim danom juna. Proizvođač iz Ingoštata je isporučio oko 67 hiljada četvorotočkaša u tom periodu, što je 92% više nego lani. Audi je nadoknadio pad od prošle godine, u čemu je posebno efikasna bila serija Q. Još jedan proizvođač luksuznih automobila iz sastava ovog koncerna jeste Porsche. Njegov broj isporuka je zastao na 19 hiljada, što je rast od 55,5% u odnosu na „korona godinu“.
Trljaju ruke i u BMW-u, jer su i oni ućarili po osnovu vaskrsa tražnje na američkom tržištu. Prema informacijama koje je u javnost plasirala bavarska grupa, isporučeno je oko 97 hiljada novih vozila, što je za skoro 90% više nego tokom proleća 2020. godine. Marka Mini je za 77% više tražena od američkih kupaca u kvartalu za nama, što znači da je do kupaca dospelo oko 9.300 omalenih vozila.
Sudeći prema onome što govori minhenski Institut IFO, rukovodioci u automobilskoj industriji davno nisu bili više optimistični nego što su to u ovom trenutku. Pa opet, u glavama im je misao o tome da dodatno redukuju broj ljudi na platnom spisku, posebno onaj deo angažovan direktno u proizvodnji. To proizilazi iz studije koja je objavljena u mesečnoj publikaciji o situaciji u ovoj industrijskoj grani. Sledstveno, i nekakav indikator osećaja je porasta na 44,2 indeksna poena, što je najviša vrednost istog od avgusta 2018.
Da dodamo da smo pre par dana čitali i najave iz BMW-a da će ići na dalje sniženje (ionako veoma niske) cene koštanja, proizvođačke cene jednog vozila i to za četvrtinu. Ova ušteda će verovatno biti propraćena, paradoksalno, rastom cena gotovih proizvoda iz te kuhinje. Verovatno ne treba ni podsećati da je priča manje-više ista (dakle dogovorena) i s drugim proizvođačima iz te države.
Teška situacija s američkim proizvođačima
Uzlazni trend tražnje je u Americi bio veoma ograničenog tempa za General Motors, posebno kada se uporedi s onim koji krasi germanske marke, pa i s onom koju je ostvario japanski rival Toyota. Uz rast prodaje od 40% i obim isporuka od 688 hiljada četvorotočkaša, očekivanja Upravnog odbora američkog giganta ostaju neispunjena, baš kao i prognoze viđenijih analitičara. Pomenuta Toyota je pak ostvarila skok plasmana od 76% u tromesečju za nama, pa je i po broju isporuka nadmašila za malu marginu, američki General Motors.
Drugi najveći proizvođač iz zemlje Jenkija, kompanija Ford je bila prinuđena da se izbori s padom realizacije u junu od 27%. Grupa je nedavno pretrpela mučan udarac koji je zadesio usled nestašice poluprovodnika, koja inače na muke baca celokupnu automobilsku industriju, i to u svetskim razmerama.
Samo se Tesla može radovati malom pomaku na bolje, od svih američkih proizvođača. Kupcima je poslao više vozila tokom prošlog tromesečja, nego što je to uspeo u bilo kom period iste dužine, u celoj istoriji kompanije. Milijarder Ilon Mask je u javnost izašao s podatkom da je kompanija fakturisala oko 201 hiljadu automobila širom planete.
AutoRepublika
(1599)
Toyota nije prva samo u svijetu nego je prva i u usa?