Vlasti Brisela zabranjuju dizele i benzince od 2030. i 2035. godine
Lokalna samouprava prestoničkog grada Belgije, vlasti Brisela su pre par dana objavile da uvode zabranu za dizele do 2030. godine, kao i za benzince do 2035, u želji da doprinesu realizaciji ciljeva o ugljeničnoj neutralnosti koje je postavila Evropska unija, oročivši ih na 2050. godinu.
Zabrana se odnosi i na vozila koja sagorevaju komprimovani prirodni gas, ukapani prirodni gas, ali isto tako i na hibride. Svi oni su smešteni, u smislu ove odredbe, u isti koš s benzincima, to jest bivaju s one strane zakona, počev od 2035. godine. Motocikli će biti legalni za upotrebu do 2035. godine.
„Ova nova mera koja se tiče organizacije zone niskog nivoa štetnih emisija u gradu Briselu, potvrđujemo želju celog regiona da se izvrši klimatska tranzicija na društveno pravedan način,“ reči su Rudija Vervorta, predsednik briselske regije koje su izrečene u petak na konferenciji za medije.
Drumski saobraćaj je odgovoran za oko 30% emisija štetnog ugljen-dioksida u ataru oko glavnog grada Belgije, što je praktično konstanta od 1990. godine na ovamo, navodi briselska Agencija za zaštitu prirode.
U planu nazvanom „Mobilnost Brisela s niskim emisijama“ („The Low Emission Mobility Brussels“) se navodi da se na ovaj način prevenira 100 do 110 preuranjenih smrtnih ishoda godišnje, a koji su povezani s lošim kvalitetom vazduha u regiji. Na ovaj način će se redukovati štetne emisije iz sektora transporta za 65% do 75% do 2030. godine.
Kako bi se kompenzovao efekat fazne zabrane konvencionalnih automobila, vlasti Brisela su navele da će instalirati 22 hiljade punjača za električna vozila u samom gradu i okolini, kao i da će uložiti ozbiljne novce u sektor mobilnosti, a što uključuje i skoro celu milijardu evra u oblast javnog prevoza, i to samo tokom ove godine.
Podsetićemo da je devet evropskih zemalja pozvalo u martu Evropsku komisiju da odredi datum kada će na snagu stupiti zabrana prodaje novih dizel i benzinskih automobila na teritoriji same unije, kako bi se i transportni sektor harmonizovao s postavljenim klimatskim ciljevima.
Evropska komisija će 14. jula predložiti rigidnije standarde u vezi emisija CO2 za nove automobile, i to kao deo paketa novih politika. Krajnji cilje se ogleda u težnji smanjenja štetnih isparenja za najmanje 55% do 2030, a u odnosu na nivoe koji su registrovani tokom 1990. godine, sve u želji da se do 2050. obezbedi potpuna ugljenična neutralnost.
AutoRepublika
(380)
Koji su ovo eko teroristi …
Oni stvarno misle da će EU dotle da poživi da može da to vidi? Meni se čini da oni uvode pravila koja će arapi da poštuju…
Tehnokracija. Nema veze s mozgom.
Електроинквизиција. Крај.
Voleo bih znati koliko se CO2 po jednom putniku emituje ako ga prevezeš razumno popunjenim automobilom 500 km, a koliko se emituje po pitniku ako ih prevezeš razumno popunjenim putničkim avionom.
Za avion možeš računati 3l po putniku na 100km, to je blisko donjoj granici, ima i manje ali ne puno od toga… E sad sam računaj CO2…
Po meni prilično efikasno
Ako je za avion u proseku 3 litra na 100 km po putniku, onda je to daleko lošije nego autmobil, jer već sa 2 putnika su jednaki, a sa 3 putnika u vozilu ispada da je automobil značajno energetski efikasniji.