Preko Alibabe naručio električni Jeep i dobio ovo…
Jedan Amerinac je odlučio da pristupi eksperimentalnoj kupovini preko interneta i ovo je sada priča o njegovom pazaru. Naime, Kajl Dej je na virtuelnoj kupoprodajnoj platformi Alibaba, koja je u vlasništvu kineskog preduzetnika, naručio minijaturni električni Jeep, koji ga je koštao, sa svim pripadajućim troškovima, oko 1.700 američkih dolara.
Kupovina mini-Jeepa je bila prva slična Dejova transakcija preko Alibabe, a nakon što je isporuka stigla na njegovu adresu, sačekalo ga je jedno neprijatno iznenađenje. Prodavac, uz vozilo koje je stiglo u komponentama, nije dobio uputstvo za montažu.
Na osnovu prezentovanih karakteristika sadržanih u oglasu na Alibabi nije bilo moguće zaključiti čak ni to kolike je veličine vozilo u pitanju, ali je Dej iz nekog razloga pretpostavio da je u pitanju četvorotočkaš koji je po gabaritima uporediv s vozilom koje koriste igrači golfa, s tim da je definitvno bilo pristupačnije.
Gore pomenusmo cenu od 1.700 američkih dolara, ali kada se oduzmu prateći troškovi, sam proizvod je stajao 1.280 dolara, uz opasku da bi cena išla naniže u značajnoj meri, da je porudžbina bila pet puta bogatija, ali i na samu pomisao da tako nešto učini, Dej bi izložio svoj brak kriznom stanju, zbog neslaganja lepše polovine s takvom odlukom.
Kajl Dej je priču o svom iskustvu podelio s novinarima redakcije Electrek, navodeći da se prilikom popunjavanja porudžbenice opredelio za sve ponuđene opcionale malog električnog Jeepa. Na popisu dodatne opreme su se našli i pojasevi za vezivanje, blatobrani – krila (ma koliko to nestvarno zvučalo), kožna sedišta. Simpatično je to što je kupac uz ostale komponente dobio i rezervni obruč upravljača, bateriju, pa čak i vinč.
Preko internet platforme je stigla informacija o momentu utovara proizvoda na brod, dok su dostupne bile i informacije o trenutnoj lokaciji pošiljke. Kajl Dej je svoj mini-Jeep pokupio u skladištu izgrađenom u Los Anđelesu, nakon što je isporuka dotakla američko tlo.
Kada je srećni kupac stigao kući, pokušao je, a na kraju kao što vidimo i uspeo da sklopi svoj „džipić“, ali nije mu bilo nimalo lako. Naime, Kinezi nisu poslali nikakvo prateć uputstvo, pa sa „mukica“ Dej susreo s brojnim izazovima, a ne može se ni reći da je bio zadovoljan kvalitetom proizvoda. Mnogi paneli na karoseriji nisu legli dovoljno dobro pa su zazori ostali nejednaki.
Pozvao je prodavca momentalno i izneo pritužbe. Ljudi iz Azije se nisu bunili, ali su zajedno ustanovili da bi se novu isporuku čekalo mesecima, pa se Dej opredelio da sam reši problem uz angažman neki komponenti i materijala koje je naknadno kupio u Americi. Morao je da se bavi i zavarivanjem u sopstvenoj režiji.
Naposletku, Dej je oduševljen što poseduje novi i jedinstveni električni Jeep, i to s brzinomterom, meračem količine preostale električne energije u baterijama, migavcima, štop svetlima i funkcionalnim farovima. Kao najredovniji vozač Jeepa se spominje Dejova nervozna žena koja često vozi decu u njemu.
AutoRepublika
(25281)
A šta fali tom vozilu za te pare?
Ideja slicna nasoj. 🙂
Svaka kupovina ima svoje ruzike, kada kupiš nešto što si video, probao, pa ti se potkrade nešto što mu nedostaje, ili ti ne odgovara.
ALI kupovina ON LINE, tu svakako treba dvostruko više pažnje, pregledati, odmeriti, proveriti. E sad, ko brzo klikne… dobije baš to što je poručio, ali možda ne ono što je hteo…
Autic je OK, veoma simpatican! Trgovati sa Kinezima nije uvek lako, oni imaju svoja shvatanja kako se to radi. Malo vise tehnickih podataka, ime proizvodjaca, i tsl. ne bi nam skodilo!