Osveženi su i krosoveri BMW Alpina XD3 i XD4
Privatna nemačka kompanija Alpina se oduvek ponosila bliskom saradnjom s koncernom BMW. Zahvaljujući tom posebnom odnosu, razvoj verzija koje nose ime „Alpine“ počinje i znatno pre nego što donorski modeli BMW-a dospeju na proizvodne trake i budu predstavljeni kupcima. Tako i ove modifikacije bivaju ponuđene tržištu s minimalnim razmakom u odnosu na originalni BMW. Ali, Alpina je preterala ovaj put.
Stručnajci za marketing manje nemačke firme su toliko žurili da predstave „alipinizovani“ par, pre koji dan predstavljenih osveženih krosovera s oznakama BMW X3 i X4, da je po prvi put u istoriji kompanije neki model premijeru doživeo kao „ne odviše realističan kompjuterski render“, umesto kao automobil „od krvi i mesa“. Još povrh svega, nisu obezbeđene fotografije enterijera restilizovanih noviteta.
Potpuno je jasno da su krosoveri BMW Alpina XD3 i XD4 u potpunosti utemeljeni na obnovljenom donorskom duetu. Vidi se i po tankim prednjim svetlosnim grupama, različitim signalnim postavkama na zadnjem kraju, nabujalim nozdrvama, a najavljen je i virtuelni instrumentacioni klaster i novi multimedijalni sistem, između ostalog.
Istovremeno, Alpina po tradiciji koristi standardne branike za vozila iz sopstvenih hala, umesto onih koje praktikuje M paket iz BMW-a, a koji dodaju na utisku agresije. Pored toga, niže je postavljena jedna usna na prednjem delu, dok je difuzor na zadnjem kraju oplemenjen dvostrukim završecima izduvnih cevi.
Nozdrve su takođe iz bazičnog paketa opreme s klasičnim dizajnom. Čak je i kod kupeolikog modela XD4, zadržan klasičan dizajn rešetke hladnjaka, iako je kod obnovljenog BMW-a X4 taj detalj dobio izgled karakterističan za izdanja M Performance. Dalje, kakva bi to Alpina bila da nema felne s velikim brojem paoka (multi-spoke dizajn). Već od „osnovne“ opreme na Alpini, one su u prečniku 20 cola.
Nastavljajuću tradiciju, Alpina nudi samo dizel izvođenja krosovera. Ispod haube će se i dalje nalaziti redni trolitarski šestak, onaj koji ugrađuje BMW, s tim da će u Alpini on računati na četiri, umesto na standardna dva turbo punjača, dok su pored toga montirani i drugi klipovi, međuhladnjak, usisni sistem, sistem za odvod izduvnih gasova kao i rashladni sistem.
Nakon tih silnih izmena, snaga motora je podignuta sa 388 na 394 konjskih snaga, a porastao je i najviši obrtni moment sa 770 na 800 Nm. Poređenja radi da iznesemo da donorski biturbo dizel motor M40d proizvodi 340 konjskih snaga uz maksimalnih 700 Nm.
Krosoveri BMW Alpina XD3 i XD4 poseduju ojačani osmostepeni automatik koji je izvorno razvio ZF, pogon na sva četiri točka i zadnji diferencijal s ograničenim proklizavanjem. Iz mesta ubrzava do 100 km/h, za identičnih 4,6 sekundi, baš kao i predreformske verzije, dok je ta brojka za BMW M40d na nivou od 4,9 sekundi. Alpine nisu elektronski zauzdani četvorotočkaši pa tako maksimalnaa brzina iznosi 267 ili 268 km/h spram fabričkih (kad je pogon BMW-ov) 250 km/h. Ali, moguće je naručiti i najskupocenije izvođenje s felnama od 22 inča, što bi donelo i za oko 5 km/h skromniju maksimalnu brzinu kretanja.
Prijem narudžbina restilizovnog dueta s oznakama Alpine kreće odmah. Za model BMW Alpina XD3 se u Nemačkoj traži cifra od 85.900 evra, dok XD4 košta najmanje 89.100 evra. Ali isporuka ovih primeraka neće moći da započne do pred sam kraj godine, jer je proizvodnja donorskih BMW-a organizovana u Sjedinjenim Američkim Državama, a i tamo će biti pokrenuta tek u avgustu.
Transfer iz Južne Karoline do Nemačke ume da potraje, a pritom je potrebno nešto vremena i za nužne modifikacije.
AutoRepublika
(258)