Nedugo pre izbijanja epidemije virusa korone, Uber je najavio da će svi njegovi automobili biti na struju do 2030. godine. Ne znamo baš kako planiraju da dođu do takvih rezultata, pošto Uber uporno tvrdi da je samo „tehnološka kompanija koja spaja vozače sa mušterijama, i zahvaljujući tome dalje tvrde da vozači ne rade za Uber, odnosno da nisu u radnom odnosu s firmom, već u ugovornom“, pa samim tim ne bi mogao da ima kontrolu nad vozilima. Međutim, prošle godine je sud presudio po ovom pitanju protiv Ubera.
Sigurno smo da je to jedno od pitanja na koje će, skupocena armija advokata, pronaći neku odgovor kroz neku rupu u zakonu, ali za sada plan je i dalje na sceni. Koliko je Uber ozbiljan možda najbolje potvrđuje podatak da je upravo postigao dogovor sa Hyundaijem zahvaljujući kom će određena grupa vozača imati pristup modelima poput Ioniqa i Kone.
Veliki deo Uberovog poslovanja se temelji na težnji da spoji vozače za izložbeno-prodajnim salonima i na taj način im omogući da iznajme ili kupe automobile, a upravo u takvim situacijama će saradnja sa proizvođačem iz Koreje doći do izražaja.
Plan će prvobitno startovati u Evropi i to konkretnije u sedam velikih gradova – Amsterdamu, Berlinu, Briselu, Lisbonu, Madridu, Londonu i Parizu. Uber želi da električni automobili čine oko polovinu svih vozila na putevima do kraja 2021. godine i da se onda do kraja ove decenije ostvari gore spomenuti plan. Ne znamo koliko popuste će kupci dobijati ukoliko kupe ili iznajme Ioniqa i Konu, ali u Sjedinjenim Američkim Državama vozači već dobijaju 10% veće dnevnice ukoliko poseduju automobil na struju.
Hyundai želi da godišnje isporučuje 670 hiljada električnih vozila širom sveta do 2025. godine, a saradnja sa Uberom će svakako pomoći u tom planu. Problemi su naravno neke druge prirode, o čemu bi vam autor ove priče mogao da kaže mnogo toga, pošto je aktivni vozač već šest godina.
Većina vozača će vam reći da je zarada tek nešto viša od minimalca i da je idealan automobil „za saradnju s Uberom“ desetak godina stara Honda Civic ili Toyota Corolla, pošto će vam mušterije definitivno uništiti vašeg ljubimca.
Voleo bih da znam kako će vozači, koji u proseku zarađuju tek nekih 12 dolara po satu, biti u stanju da priušte električni automobil, ali s vedrije strane, o takvim stvarima ne moramo da brinemo još barem devet godina. Do tada ne sumnjam da će moja verna Toyota Yaris i dalje služiti. Test ovog mališana sam već napisao.
Iskustvo Zorana Tomasovića s Uberom možete pročitati ovde, dok na ovom linku imamo i iskustvo Perice Rajkovića s istom tehnološkom kompanijom, samo u Parizu.
AutoRepublika
(117)