Na globalnoj mreži su se pojavile fotografije nastale u kineskom gradu Dunhuangu, a koje prikazuju prvi semafor na svetu koji je postavljen s ciljem regulisanja kretnji kamila, automobila i ljudi.
Tranzit kamila je organizovan u blizini planinskog masiva Mingša u pomenutom gradu Dunhuangu. Predeo nije izabran slučajno, s obzirom na činjenicu da se u toj regiji odigrava neobičan naučni fenomen, takozvani „pevajući pesak“. Mikro lokacija je postala čuvena zato što peščane dine na tom potezu proizvode neobične zvuke, pa su mnogobrojni turisti iz celog sveta pohrlili da se susretnu s ovim fenomenom.
Kamile se koriste kao primarno prevozno sredstvo za posetioce. Životinje se često na drumu ne snalaze baš najbolje pa se formiraju česti pustinjski krkljanci. Iz tog razloga su lokalne vlasti pristupile rešenju saobraćajnog izazova na neočekivanom mestu, pa su tako i postavili prvi svetski semafor osmišljen za kamile. Kao što možete videti i na fotografijama, signalna svetla su izvedena u obliku dvogrbe živtinje, dok je prolaz otvoren za ljude, onda kada je zatvoren za životinje, to jest u intervalima kada je „upaljena crvena kamila“.
Uprkos tome što je semafor osmišljen da bi regulisao saobraćajna kretanja kamila, neobičan svetleći saobraćajac privlači veliku pažnju svih koji dođu da čuju raspevani pesak. Najčešća meta objektiva fotografskih aparata turista je upravo semafor, dok svojevrsnu atrakciju predstavljaju i kolone kamila koje se kreću ustaljenom rutom.
Za kraj da ovlaš pomenemo još jedan zanimljiv pokušaj regulisanja saobraćajnih dešavanja na raskrsnici. Naime, u testnom periodu tokom prošlog februara, policija indijskog grada Mombaja je, u probnom periodu, pokušala da iznađe način kako da vozače odvikne od prekomerne upotrebe sirene. Tako su na raskrsnicama instalirani semafori sa senzorima buke, i čim bi te spravice registrovale iznad graničnu galamu od automobilskih sirena, vreme čekanja na zeleno svetlo bi se produžavalo.
AutoRepublika
(215)