Vreli sedan Acura TLX Type S
Nova generacija sedana Acura TLX je zašla u izložbeno-prodajne salone Amerike tokom prošlog septembra, kada je japanska premijum marka na prelepu limuzinu postavila cenovnu etiketu od 37.500 američkih dolara. Ali, jednovremeno s promocijom civilne verzije limuzine, Japanci su najavili i skoru premijeru nabrijane verzije. Po običaju Honde, takve modifikacije nose oznake Type S.
Kompanija je oživela ovo izvođenje nakon duge pauze, a poslednja Acura s tim indeksom koja je videla svetlost dana, to je učinila još 2009. godine. Predah je bio dug i sadržajan, ali evo nas ponovo tu. Sedan Acura TLX Type S pretenduje da osvoji srca mnogih preko bare, pa i nas sa ove strane Atlantskog okeana.
Ponosni konstruktor za ovaj model kaže da je, ne samo najbrži u istoriji marke, već i onaj sa najverovatnije najboljom voznom dinamikom ikada, kada se priča o Acuri. Tvrdnje nisu bez osnova, pa tako čak i uvodna verzija poseduje dvostruka poprečna ramena na prednjoj osovini, umesto Mekfersonovih opruga, što je bilo tehnološko rešenje iz prethodnog pokolenja.
Pored toga, verzija s indeksom „S“ poseduje i neke karakteristike koje su svojstvene samo njoj. Iako je na karoseriji malo obeležja koja govore o kakvoj besnoj limuzini je reč, poznavaoci će ipak znati o čemu se radi zbog uvećanih usisnika za vazduh napred, difuzora na zadnjem kraju vozila, spojlera na poklopcu prtljažnika. Ako ni to ne upali lampice u očima posmatrača, onda će to svakako učiniti par dvostrukih završetaka izduvnih cevi vanserijskih gabarita.
Ispod haube se nalazi novi trolitarski motor s direktnim ubrizgavanjem goriva u V6 konfiguraciji. Agregat uživa u asistenciji elektronski kontrolisanog dvostepenog turbo punjača. Istini za volju, izlazna snaga koju motor nudi nije spektakularna, ali je 360 „konja“ i 480 njutn metara maksimalnog obrtnog momenta, svakako dovoljo za „žurku“.
Desetostepeni automatik se može koristiti i putem igranja s polugicama za izmenu stepena prenosa na obruču upravljača, i u stanju je da u jednom momentu izmeni, čak za četiri „brzini“ naviše ili naniže, ako se takva potreba ukaže.
Novajlija nudi prenos snage na sva četiri ugla karoserije, i taj sistem se naziva SH-AWD. Poseduje spojnicu za zasebni prenos na pojedinačni zadnji točak. Postavka sistema je takva da je moguće da se do 70% snage motora šalje na točkove zadnje osovine što je nužna predispozicija za sportski doživljaj u vožnji.
Ne samo to, već se i sva ta snaga može preneti na samo jedan zadnji točak, po potrebi, kao što smo i napisali gore. Vozač će kod noviteta od sada moći da izaberi i režim vožnje kome ime kaže sve: Sport +. Pored njega, standardni režimi su i: Comfort, Normal i Sport.
Napredak je ostvaren i po pitanju šasije. Na primer, instalirani su adaptivni amortizeri, a proširen je i trag točkova. Kočni mehanizam nosi ime Brembo, i oslanja se na četvoroklipne čeljusti na prednjoj osovini.
Standardna oprema uključuje točkove, pardon felne prečnika 20 inča uz montirane odlične pneumatike Pirelli P-Zero. Dodatno, verzija Type S vlasniku nudi i „kol’ko ‘oćeš“ opcionala. Avaj, Acura nije obelodanila karakteristične cifre koje oslikavaju dinamičke sposobnosti, tipa: međuubrzanje, zaustavni put sa 100 km/h do nule… Ipak, znamo da ovaj model ubrzava do 97 km/h za nešto malo više od šest sekundi, što i nije toliko besan rezultat.
Amerikanci će uživo u salonima videti hot limuzinu Acuru TLX Type S već u maju. Tačnu cenu ne znamo, a i da je imamo, teško da bi nam valjala čemu, jer nećemo biti u prilici da ga kupimo. Ipak, informacije radi da navedeomo da će definitivno biti skuplji od 50 hiljada američkih dolara.
AutoRepublika
(1649)
Lijem suze….