Evo primera iz sveže prošlosti. Nedavno smo izvestili da će perjanica marke DS, sedan DS9 biti montiran u pogonima izgrađenim u Narodnoj Republici Kini. Međutim, to što će biti izrađivan u Kini nikako ne znači da neće biti nuđen na Starom kontinentu, jer će se iz Azije otpremati ka nama. Pre dva-tri dana pisasmo i Citroenu C5, i tom prilikom smo naveli koji se još sve automobili sklapaju u Kini, pored istorodne najave i za novi C5.
„Kina bi mogla da nokautira evropsku automobilsku industriju“, upozoreno je u izveštaju koji je potpisala relevantna kuća iz oblasti razumevanja automobilske industrije France Stratégie. Kineski proizvođači Geely, Aiways i Dongfeng se već fokusiraju na evropsko tržište, a za sada je oko 50 hiljada četvorotočkaša izrađenih u Kini, prodato u Evropi, i to na godišnjim osnovama. Prognozu da će doći do desetostrukog rasta te cifre do 2025. dala je konsultantska kuća IHS Markit, pri čemu navode da će to često biti električna vozila atraktivne cene.
Ali, pred kineskim markama je dug put kako bi ubedli evropske kupce da su njihovi proizvodi dobra kupovina, tako da će talas „Kineza“ zapravo predvoditi, kako rekosmo Evropljani. Među liderima po ovom pitanju se već nameću: Volvo, Dacia, Citroën pa čak i sami Daimler sa svojim Smartom, ili pak BMW s krosoverom označenim sa ix3.
Ono što evropske proizvođače privlači Kini jesu niži troškovi poslovanja, blizina proizvođačima baterijskih pakovanja, ali isto tako i mogućnost temeljnije ponude modela iz sopstvene game, i to kupcima na najvećem svetskom tržištu.
AutoRepublika
(352)