U januaru je u ovoj slovenskoj državi montirano 104.576 vozila, što je za 12% lošije nego u istom mesecu prethodne godine. Šta više, to je najlošiji rezultat u prvom mesecu još od 2014. godine.
Tamošnje vlasti navode da bi problem sa manjom proizvodnjom mogao da ima ozbiljne posledice za ekonomiju te zemlje, jer je ovaj sektor od izuzetne važnosti za Češku. Postoji nekoliko razloga za manji broj proizvedenih jedinica.
Pre svega tu je pad potražnje u čitavoj Evropi, koji je prouzrokovan pre svega pandemijom korona virusa, ali i jednom vrstom straha kod velikog broja ljudi od potencijalne teške ekonomske krize. Dalje, tu je i glavobolja u vezi sa dobavljačima poluprovodnika i mikroprocesosa, što je problem koji mori automobilsku industriju na globalnom nivou.
U prvom mesecu ove godine najveći pad proizvodnje ubeležen je u Toyotinoj fabrici u Kolinu, koja je nekada bila zajednički poduhvat PSA grupe i japanske marke. Ovde je manjak bio čak 32% naspram januara 2020. godine. Iz Hyundaijeve fabrike u Češkoj izašlo je za 13% manje vozila nego lane, dok je najmanji pad ubeležem kod domaće Škode od svega 5,9%.
AutoRepublika
(366)
Ako se ne varam, januarski pad prodaje u EU je oko dva puta veći od ovoga zbog koga kukaju Česi.
Inače, smatram da je ovo poredjenje sa januarom 2020. totalno neprimereno. To je bio nepandemijski mesec. Tada je sve još bilo normalno. Samo teška budala bi očekivala da se u današnjim uslovima ostvari isti obim prodaje kao i tada.
Ovo je najgore vreme za povecavanje cene novih automobila, ali i pored tog saznanja, proizvodjaci ne posustaju.
Jednom kada „oboriš cenu“, to ima loš uticaj na vrednost brenda, tako da me i po tom osnovu ne čudi što diži cene.
Konvencionalni će ići gore s cijenama radi regulative, a BEV i PHEV dolje iz istog razloga.