Pred nama je još jedan elektični teretni hibrid. Ovog puta, on je izvorno iz Brazila i o njemu se malo zna. U pitanju su dva modela sklopljena od komponenti koje potpisuju nezavisni dobavljači. Ukupna masa dueta kamiona iznosi 13 i 18 tona, a biće stavljeni na proizvodne trake pogona izgrađenih u gradu Kaišas do Sul u novembru.
Ali, dva teškaša pred nama su prevashodno zanimljiva sladokuscima po svom slavnom imenu FNM. S njim šira javnost nije ni upoznata, ali s obzirom na slavnog pretka, budi neku lepu emociju iz prošlosti.
FNM je skraćenica iza koje se krije ponos Brazila. Akronim predstavlja privatnu firmu za izradu teretnih vozila s nazivom Fabrica Nacional de Motores. Započela je karijerom u oblasti proizvodnje motora za avione, a od 1969. godine je krenula i s proizvodnjom, tačnije montažom kamiona pod italijanskom licencom.
U početku je to bila Isotta Fraschini, ali su se onda Brazilci preorijentisali na vozila marke Alfa Romeo. Da, da, ko nije znao da kažemo da je do kraja osamdesetih godina prošlog veka, proizvođač sportskih automobila iz Italije bio čuven i u svetu teških komercijalnih vozila!
Kamioni koji su po licenci sklapani u Brazilu su se razlikovali od „kolega s Apenina“ po tome što su koristili Cumminsov dizel motor, za razliku od evropskih primeraka koje je pogonio Fiatov agregat. Ubrzo zatim su Italijani kupili fabriku od Brazilaca, ali su potom obe firme ušle u sastam gigantske korporacije FIAT. To se zbilo 1974. godine.
Potom su teški kamioni s oznakama Alfe Romeo zauvek isparili iz proizvodnog programa, dok je FNM nastavio da sklapa vozila bruto mase do 22 tone, uz korišćenje novog brenda, sve do pred kraj stoleća.
I evo ih sada ponovo među živima. Grupa lokalnih preduzetnika je krenula u posao konvertovanja konvencionalnih kamiona i autobusa u električna vozila, i ti isti ljudi su odvojili gotovinu kako bi stekli pravo nad markom FNM. U osavremenjenom izdanju, sada FNM reprezentuje Fabrica Nacional de Mobilidades.
Dobro, prikazani prototip primerci nisu baš nastali od praznog lista papira, ali to je uostalom slučaj, manje-više kod svih startap kompanija.
Zasnovan je na serijskoj šasiji s kabinom poslednjeg nezavisnog brazilskog proizvođača kamiona. Partner kog pominjemo se naziva Agrale. Ta kompanija proizvodi široku gamu vozila. Tu su modeli iz SUV segmenta, kamioni, autobusi i poljoprivredne mašine među kojima se posebno ističu traktori.
Za kraj da vam predložimo da pogledate više rendera koji će vas oduševiti, potpisujemo. Pre nekog vremena smo objavili par fotografija šlepera s oznakama Alfa Romeo i s naslovnom temom „Šta bi bilo, kad bi bilo“.
AutoRepublika
(366)