Sigurno ste čuli priče kako je prosečan američki automobil dugačak šest metara, a pri tome je „kamikaza“ u krivinama, razvija 30 konjskih snaga po litru zapremine i troši minimalno 40 litara benzina na pređenih 100 kilometara jer „kod njih je gorivo jeftino“. Dok navedena rečenica zapravo odlično oslikava neke četvorotočkaše „preko bare“, posebno one iz kasnih sedamdesetih godina prošlog veka, danas su neka druga vremena pa se i „Jenkiji“ mogu pohvaliti turbo motorima, menjačima sa velikim brojem brzina i laganim karoserijama.
Uzmimo na primer Ford F-150 sa priloženih fotografija. Tradicionalni bestseler u Americi na prvi pogled izgleda toliko glomazno da će neko reći da potroši nekoliko litara i pre nego što okrenete ključ da biste startovali motor, ali kako su nam pokazali neki novinari, situacija nije baš takva.
Nova 14. generacija kamioneta F-150 je debitovala krajem prošle godine, a po prvi put u istoriji se u gami našao i hibridni model. Ovo je prvi put da neko u Americi želi da prodaje hibridni pikap kamionet u velikim brojevima, iako je i General Motors imao neuspeli pokušaj pre nekih petnaestak godina sa modelima Chevrolet Silverado i GMC Sierra.
Hibridni „PowerBoost“ kako mu je Ford dao ime, barem na papiru deluje fantastično. Pokreće ga 3,5-litarski turbobenzinac u kombinaciji sa električnim motorom i razvija 430 konjskih snaga uz maksimalnih 773 Nm obrtnog momenta. Može se pohvaliti i sa preporučljivom maksimalnom vučom od 5,8 tona, a za njega je potrebno izdvojiti „samo“ 2.500 američkih dolara više u poređenju sa atmosferskim benzincima. Kao i ranije, snaga se prenosi na zadnje ili sva četiri točka preko desetostepenog automatskog menjača.
Još uvek čekamo na zvanične brojke mase, a spomenućemo da je prethodnik bio težak svega 1.846 kilograma u baznom modelu, odnosno 2.413 kilograma u verziji u kojoj ga pokreće agregat sa osam cilindara.
Spomenute brojke svakako nisu niske, ali za radnički kamionet koji je dugačak preko šest metara su svakako fantastične. Ford je ostvario takve cifre zahvaljujući aluminijskoj konstrukciji, a do današnjeg dana nijedan drugi model na svetu ne korist ovaj lagani materijal u tolikoj meri kao F-150.
Sada kada znamo sve to, hajde da se vratimo testu koji je sproveo sajt „Pickup Trucks + SUV Talk“. U njihovim rukama se našao F-150 sa najvećom kabinom i prikolicom, pogonom na sva četiri točka i najbogatijem paketom opreme. Prema fabričkim podatcima takav PowerBoost bi trebalo da troši 9,8 litara na 100 km (za one koji se opredele za pogon na zadnje točkove potrošnja je za 0,6 litara manja).
Novinar Tim Esterdal napominje da je pazio kako vozi u određenoj meri, ali da se nije služio nikakvim „trikovima“ da izvuče nižu potrošnju, kao što je vožnja debelo ispod dozvoljene brzine ili sporije kretanje sa semafora. U suštini, kaže da je vozio onako kako bi prosečan vozač trebalo to da čini ukoliko poštuje sve zakone.
Na kraju dana kompjuter je pokazivao potrošnju od 8,3 litre, ali njegova računica na benzinskoj pumpi kaže da je brojka zapravo 7,9 litara.
Naravno, u stvarnom svetu, kao što su kreni-stani gradske gužve ili ukoliko pikap vuče prikolicu ili vozi teret, teško je očekivati da će vozač izvući iste brojke, ali Esterdal je pokazao da je moguće voziti američki kamionet dugačak preko šest metara, sa 430 konjskih snaga i svom najmodernijom opremom, koji ne troši ništa više nego prosečna limuzina.
A za one mrgude koje će verovatno reći „radnička vozila moraju da imaju dizel“ – brz brige jer ga F-150 već ima u ponudi. Problem je samo što će vas više koštati i prilikom kupovine i prilikom poseta benzinskoj pumpi…
AutoRepublika
(1752)
jedan jedini na spritmonitoru, ali taze kupljen, cirka 15,5 L/100, za par punjenja
samo me čudi cena od 23000eur….
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1194391.html
„Naravno, u stvarnom svetu, kao što su kreni-stani gradske gužve … teško je očekivati da će vozač izvući iste brojke“
Je li ovo blagi hibrid ili klasičan hibrid ? Rekao bih – blagi.
Molim našeg „američkog dopisnika Jenkija“ kad pronađe vremena – ako naravno već nije obradio ovu temu, a ja je nisam vidio – da nam objasni u čemu je razlika u tumačenje ekoloških standarda u Evropi i USA. Onako iz ugla običnog Balkanca koji živi u USA. Ne mora se ići u dubinu… U trenutku kada mi se evropski proizvođači čine potpuno pogubljenim i bez pogovora gaze dugogodišnju tradiciju, te bjesomočno ukidaju dizelaše, uvode plug-in hibride, klasične hibride, plinske motore, smanjuju snagu, afirmišu električna vozila… a sve to pod izgovorom „nema nafte spasimo planetu“ Ameri i dalje voze ovakve aždaje poput… Pročitaj više »