Prodaje se retki Saabov sportista
Većini nas je Saab najpoznatiji kao unikatni švedski automobil, koji mogu samo „specijalni“ kupci da voze. Ukoliko pitate novinare, takvi vozači se razlikuju od ostatka sveta, i barem dok Saab nije bankrotirao, oni ne bi bili viđeni u nekom drugom četvorotočkašu.
Većinski modeli kompanije su kroz istoriju ciljali na porodične kupce, a privlačili su ih ozbiljnim bezbednosnim merama, ali malo ljudi zna da je Saab tokom kratkog vremena takođe ponudio i sportski roudster.
Njegovo ime je Sonett i proizvodio se od 1955. do 1957. godine, i ponovo od 1966. do 1974. godine kao odgovor na najezdu britanskog roudstera na američkom tržištu. Iako je od samog starta postalo jasno da će prodaja biti izuzetno limitirana, Sonett je odobren za serijsku proizvodnju iz razloga što je podizao imidž celokupne kompanije.
Njegovu detaljnu istoriju ćemo ispričati neki drugi put, a ovaj put pažnju posvećujemo jednom od retkih primeraka koji je nedavno osvanuo u prodaji na američkom sajtu Hemmings. Reč je o modelu iz 1973. godine, što nam govori da pripada trećoj generaciji, a upravo je je „trojka“ i najpoželjnija među kupcima.
Sonett III je bio prvi Saab dizajniran od strane nekog stranca, a u ovom slučaju je čast pripadala italijanu Serđu Kogioli koji se proslavio radom u čuvenoj kući Ghia. „Trojka“ je takođe bila najveći Sonett u istoriji, sa dužinom od 3,9 metra i masom od 880 kilograma.
Iako zapravo nije bio pristupačan automobil, i bio je daleko skuplji nego konkurencija iz Triumpha i MG-a, pronašao je 8.368 kupca tokom pet godina proizvodnje.
Sonett III je pokretao Fordov 1,7-litarski V4 motor, pošto oni raniji Saabovi dvotaktni agregati više nisu zadovoljavali zakone po pitanju izduvnih gasova. Mogao je da se pohvali sa 65 konjskih snaga što je bilo dovoljno za ubrzanje iz mirovanja do 100 km/h za 13 sekundi uz maksimalnu brzinu od 165 km/h.
Zanimljiv je i podatak da je pogon bio na prednje točkove, što čini Sonett III jednim od retkih takvih sportista iz ranih sedamdesetih godina prošlog veka.
Iako je ovaj konkretni primerak proizveden 1973. godine, prvog kupca je pronašao tek godinu dana kasnije, a keš je iz džepa izvadio čovek po imenu Mič Til. On je zapravo kupio ovaj Sonett u Toyotinom izložbeno-prodajnom salonu i vozio ga je tokom narednih nekoliko godina dok je pohađao lokalni fakultet.
Tokom 1984. godine ga je parkirao u garažu, i Šveđanin će na tom mestu ostati naredne 33 godine. Tada vlasnik postaje Džon Hemer, a on kaže da je proveo naredne tri godine u težnji da kompletira proces restauracije, i u tom periodu je potrošio preko 40.000 američkih dolara.
Napominje da je zahvaljujući modernoj tehnologiji povećao snagu Fordovog motora na 100 „grla“, i da je kompletan automobil u mnogo boljem stanju nego što je bio kada je napustio Saabovu fabriku.
To se odnosi na limariju i kvalitetnije materije po pitanju enterijera dok je boja ista kao što su Šveđani odlučili pre skoro pet decenija.
Tražena cena iznosi 36 hiljada američkih dolara, što nije niska cifra, ali su takođe šanse izuzetno male da ćete ponovo pronaći Sonett u sličnom stanju. Pa ko voli neka izvoli.
AutoRepublika
(3332)
Super je izgledao za to vreme.
I za ovo vreme izgleda odlično ako smem da dodam!
Ovaj Saab vidim prvi put u životu.Ako bi me neko pitao zašto mi se Saab oduvijek sviđao, gore prikazani model bi bio najbolji odgovor.
Za vikend ide njegova istorija.