Jutjuberi, jeste li se spremili za obračun poreza?
Poslednjih mesec dana veliki broj knjigovodstvenih i poreskih kuća su kontaktirali prijatelji i poznanici koji su pročitali objavu poreske uprave od 13. oktobra 2020. godine, u kojoj je navedeno da je ovaj državni organ izvršio poređenje podataka o uplatama iz inostranstva sa podnetim poreskim prijavama o obračunatom i plaćenom porezu samooporezivanjem i pripadajućim doprinosima na zaradu / drugu vrstu prihoda od strane fizičkih lica kao poreskih obveznika i da je ustanovljena „visoka stopa nepoštovanja poreskih propisa“ kao i da su identifikovana ta fizička lica.
Ko su „identifikovana lica“?
Najčešće se radi o takozvanim frilenserima koji su pružali svoje usluge preko interneta i po osnovu svog angažovanja primali naknade od platformi poput Facebooka, Yotuba ili slično. Frilenseri su fizička lica koja rade samostalno, nisu zaposlena kod klijenta za kog rade, a stvaraju unikatna dela, odnosno pružaju profesionalne usluge.
Frilenseri nisu ni do sada bili neobuhvaćeni zakonima, kao i svi drugi zaposleni ili preduzetnici i nisu bili izuzeti od oporezivanja. Frilens poslovanje najčešće obuhvata novinare, prevodioce, programere, veb dizajnere, umetnike, muzičare, producente različite dizajnere i slično, a nama ovde su najzanimljiviji takozvani automobilski Yutuberi.
Oporezivanje
Svaki ostvareni prihod se oporezuje, pa tako i prihodi od frilens delatnosti. Sva sredstva koja se ostvaruju, a primljena su preko dinarskih ili deviznih računa banaka u Srbiji su sredstva koja predstavljaju predmet oporezivanja. Dakle, fizička lica rezidenti Srbije, koji ostvaruju prihode iz inostranstva (poput zarada, autorskih naknada, ugovora o delu, prihoda umetnika za nastupe i drugih prihoda od stranih pravnih lica) imaju obavezu samooporezivanja uz podnošenje poreske prijave (na obrascu PP OPO).
Kako utvrditi svoju obavezu
Najjednostavnije je kontaktirati autora. Ali svakako nije loše znati da osnovicu za oporezivanje u svakom slučaju predstavlja priliv sredstava iz inostranstva. Umanjenje ove osnovice se vrši za normirane troškove u zavisnosti od vrste usluge koja je pružena, što je regulisano članom 56 Zakona o porezu na dohodak građana, tako da se ovo umanjenje osnovice za normirane troškove kreće od 50%, preko 43% do 34% od prihoda u zavisnosti koja je vrsta autorskog dela predmet oporezivanja.
Pored utvrđenih poreza, frilenseri su dužni da obračunaju i doprinose po stopama koje su važile u trenutku ostvarenja prihoda i ovde se javlja najveća razlika u zavisnosti od toga da li je primalac ovih prihoda već negde zaposlen, pa će platiti manji iznos doprinosa ili je u momentu priliva bio nezaposleno lice, pa će platiti viši iznos doprinosa.
Na sve ove dažbine, zbog kašnjenja, frilenseri su dužni da obračunaju i plate i zateznu kamatu. Dodatno, sva zaposlena lica koja su imala značajne prihode, pa već plaćaju godišnji porez na dohodak građana, moraće da izmene i uvećaju svoju prijavu, a ostali da provere da li će i po ovom osnovu imati dodatne troškove.
S obzirom da je rok za plaćanje poreza i doprinosa bio mesec dana od dana priliva, predlog pregleda za obračun obaveza dajemo u nastavku:
DATUM PRILIVA | DATUM VALUTE | IZNOS U VALUTI | Kurs | IZNOS U RSD | Normirani trošak | Osnovica za oporezivanje |
Porez | Doprinosi | Zatezna kamata za POREZ na dan podnošenja prijave | Zatezna kamata za DOPRINOSE na dan podnošenja prijave | Ukupno |
Napominjemo da je rok zastarelosti poreskih obaveza, u skladu sa članom 114 Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji pet godina, i da obveznici mogu biti sankcionisani za ovaj ukupan otvoreni poreski period.
Za kraj
Da li je sve ovo fer ili ne, stvar je ličnog utiska, a da li će se nešto izmeniti ostaje da vidimo. Najavljen je sastanak predstavnika udruženja frilensera sa premijerkom i predati su zahtevi ministarstvu finansija. Da li poresku obavezu izmiriti što prem sa manjim iznosom kamate ili čekati pomilovanje države i nov način tumačenja propisa, pitanje je od milion dolara (ili manje, zavisi kakav ste autor).
U svakom slučaju, jedino pošteno je da svi građani i obveznici imaju jednak tretman pred zakonom.
Miloš Karajović, Nexia Star
(1938)
Jednak tretman svi trebaju da imaju u onom smislu da ako ste drzavi doprineli prilivom novca iz inostranstva pa platite porez ili zaradite novac u zemlji pa ga iznesete ,na primer kupovinom jahte 🤔
Mozda je povoljnije promeniti drzavljanstvo i placati negde „pošteno“ doprinose uz pogodnosti koje vam ta drzava omogucava.
Ček samo,zar nisu kod nas ubedljivo najbolji uslovi za poslovanje u regionu 🤔
Payoneer.
Dobijaš uplate, plaćaš u radnjama svojom karticom, možeš podizati novac sa bankomata (ne znam koliko bi u Srbiji uzeli za proviziju).
Država ne zna koliki su ti prihodi jwr ih zvanično i nemaš.
Problem solved.
Ovakve kakve su, naše države nisu zaslužile da im platim bilo kakav porez.
Ako nemas tetku u Kanadi moras da platis jer je usvojen zakon o utvrdjivanju porekla imovine 😉
Ali ta imovina (t.j. prihodi) nisu nigde prikazani u domaćim bankama. Dobijaš novac za svoje usluge na račun koji otvoriš preko „Payoneer“ -a, koji ti pošalje kreditnu karticu i tom karticom plaćaš sve i podižeš novac na bankomatu. Naravno, imaš i aplikaciju preko koje možeš uplatiti novac bilo kome, u bilo koju banku (probao sam jednom sebi da pošaljem 100e, moja banka u Cg mi uzela 20e na ime provizije za uplate iz inostranstva). Odlično za one koji izdaju smeštaj preko bookinga ili airbnb-a… Mogu verovatno i uplate sa YT i ostalih društvenih mreža. Dakle, ti prihodi ne postoje. Barem… Pročitaj više »
Kada kupis stan moras dokazati da si 20x putovao kod tetke u Kanadu jer ovde nemas prihoda a kupujes stan od 200.000 eura 😉
PS: Nemas nikakav trag o slanju ili poreklu novca.
Iz inostranstva se najvise 10.000 moze preneti bez prijave. Mislim da je tako,ispravite me ako gresim .
Ne sećam da nam je iko tražio potvrdu o poreklu imovine kada smo kupovali stan u Bgdu. Sa deviznog računa smo prebacili prodavcu novac po datom ugovoru, deal done. Na devizni račun smo godinama uplaćivali koliko smo mogli/imali dok se nije skupilo dovoljno. E sad, nije 200k ali je opet bilo dovoljno.
Na osnovu međunarodnog sporazuma za borbu protiv terorizma, čiji je Srbija potpisnik, država može da traži sve podatke o vlasniku strane kartice.
Payoneer sa druge strane često traži dokaz identiteta i adrese.
Da, Payoneer mi nije dao karticu i da otvorim račun na lepe oči. Ne sećam se je li bio pasoš ili LK da se skenira uz prijavu. Ali, s obzirom da se od redovne plate već uplaćuje doosta više nego što država traži za zdravstveno i penziono, a penziju sigurno neću imati u skladu sa visinom primanja, nemam nameru da na dodatne izvore prihoda platim ikakav porez. Neke države u EU (Fr npr.) ne dozvoljavaju da se dobije Payoneer kartica. Nije problem platiti porez, ali u ovakvoj državi koja je prilično selektivna pri kažnjavanju i gde se isključuje struja sirotinji… Pročitaj više »
Bojim se da ako te „uzmu na zub“ uzeće sve što misle da im pripada.
Samo sam hteo da skrenem pažnju da niti jedan od tih načina potrošnje novca u zemlji nije nevidljiv i neproverljiv za naše službe.
Treba ih odrat’.
Ovaj naslov me podsjeća na predizbornu kampanju u Srbiji 2000 i neke godine, kada je nezavisni kandidat za predsjednika republike iz Šabca, gospodin Šećerovski(Rom po nacionalnosti) rekao da bi prvo pjevače u zatvor jer ne plaćaju porez. 😀😀😀Svojom iskrenošću, „kupio“, me za čitav život.
Youtube Americka firma, ne znam zasto bi iko davao porez Srbiji, to isto da Radis u Njemackoj a moras placati porez u Srbiji.
Ne razumem zašto se digla tolika prašina oko nečega što se zove obaveza plaćanja poreza …
Da živimo u normalnoj državi te da slobodnjaci imaju nekava prava razumeo bih da se neko tako nešto pita. Ovako smatram likovanjem što će mnogi ostati ubogaljeni haračem sa sve kamatama za protekli period od 5 godina.
Sa druge strane to će ih sve, pretpostavka da ih je preko 100.000, podsetiti da izađu na izbore sledeći put.
Ooo pa ja plaćam porez svaki dan, a ti i baterijaši sa Youtube ne plaćate 5 godina. Ko ne plati na drumu, platiće na ćupriji.
Jeste, Miša plaća porez svaki dan. Knjiga gluposti postaje sve veća.
Glupost? Razmisli opet prije neg čovjeka napadnes…plaćaš porez svaki dan na sve živo od igle do lokomotive i zove se PDV, porez na dodanu vrijednost, koji završava gdje? Vjerovatno preko bare… Gospoda zarađuju prek Neta lijepu svotu i ja ih trebam žaliti što sada na tu zaradu treba da plate porez? Pa nam se od plate odbija svaki dan dio ali se to obračuna na mjesečnoj razini pa ti uzmu oko 40% tvoje plate, dok u nekim drzavama dobijas sedmično čisti iznos plate…dakle, nama se uzima i otima, a jutjuberi bi da ,pored toga što dzabalebare da dobijaju pare a… Pročitaj više »
Mislim da ti kao ni on ne znate šta pričate. Po Zakonu o dohotku građana gotovo da su svi u Srbiji u poreskom prekršaju jer su u nekom momentu primili neki novac a nisu podneli poresku prijavu. Naravno da važi i za keš. Sada su za to na tapet stavljeni slobodnjaci koji nemaju nikakva prava a obaveza im je da daju pola zarađenog novca državi. U prindnoj naplati će to biti i drastično više jer advokatska i ostala mafija jedva čeka momenat oduzimanja pokretnina i nekretnina i njihove licitacije. No da bi se zataškalo ovo gore bitno je da se… Pročitaj više »
sta tebi nije jasno? jel ti covjek rekao da placa porez svaki dan? a ti si mu se na tu konstataciju narugao, a onda sam ti kazao da je pdv – porez! kojeg placas – svaki dan, na sve zivo i mrtvo.
Boli me k. za jutjubere, to je izvor zarade kao i trgovanje dionicama (preko mobitela recimo) i za to se placa porez, trebaju da placaju, a posto puno zaradjuju puno ce i da daju. Gdje je problem? zasto bi oni bili povlastena kasta?
Alo dildo, smanji si malo brzinu vibracije. AR se uhvatio na režimski narativ pa pravi hajku na kao nelojalnu konkurenciju tj Youtubere, ovi drugi na programere, treći na prevodioce, četvrti na ove što naprave koju teglu ajvara više i prodaju a sve to kao da su zgrnuli silno nelegalno bogatstvo a u osnovi su to samo ljudi koji jedva preživljavaju u ovoj ustajaloj bari. Onaj ko dođe do relativno normalne i stabilne zarade se u većini slučajeva i legalizuje. I tako kriminalci što vode državu i političare da bi nesmetano dalje uživali prave začkoljice među narodom da bi se ovi… Pročitaj više »
Ja nisam pisao zakon, a on glasi kako glasi … Sad, da li je „dobar“ ili ne, pojma nemam. Mada, ako se dobro sećam (a jako davno sam ga čitao u tom delu), ima u tim našim poreskim propisima i nekih (meni) nelogičnosti, oko tzv. „godišnjeg poreza na dohodak gradjana“. Npr, ako si zaposlen, ti najpre platiš porez na svaku mesečnu zaradu. Ali, na kraju godine, „sabiraju se“ tvoji razni prihodi, maltene iz svih mogućih osnova („maltene“, jer tu su, kaže Google, zarada, „prihod od samostalne delatnosti, prihod od autorskih i srodnih prava, prava industrijske svojine, prihod ostvaren davanjem u… Pročitaj više »