Bilanse BMW-a oblikuju „napaljeni“ Kinezi i „svenuli“ Amerikanci
Nakon kolapsa koji je celoj industriji doneo novi korona virus tokom prolećnih meseci, BMW je bio u usponu u trećem tromesečju ove godine. U ta tri meseca, proizvođač iz Bavarske je ostvario dobit koja je za 17% nadmašila zabeleženu u lanjskom uporednom periodu. Prevedeno na finansijske pokazatelje, to znači da je BMW grupa iskazala 1,82 milijardi evra profita, saopšteno je danas u Minhenu.
Kao što je to slučaj s Volkswagenom i Daimlerom, ovakvi podaci su nastali zahvaljujući uzletu tražnje nakon prvog naleta pandemije. Slična situacija je i u snabdevačkoj industriji, sve je krenulo nešto življe u odnosu na inicijalna očekivanja. Pored toga što su kupci pojurili da pazare novo vozilo, BMW je pooštrio politiku troškova, pa je program štednje takođe uticao na uvećanu dobit.
„Pratimo razvoj poslovnog ambijenta i naših predispozicija u svakom trenutku, na dnevnim osnovama i po različitim svetskim regijama. Zato smo u prilici da brzo i na odgovarajući način reagujemo u slučaju izmenjenih okolnosti,“ važno je rekao šef BMW-a Oliver Cipse. Kao što je i bilo očekivano, profit pre ukalkulisavanja prihoda i rashoda finansiranja i troškova poreza, iliti EBIT, je pala za skoro 16%, i to na iznos od 1,92 milijardi evra, što se odnosi na matematiku koja isključuje rezultate ostvarene u Kini. BMW je u drugom kvartalu ostvario značajan poslovni gubitak, dok je prodaja pala za 1,4% na 26,3 milijardi evra.
Međutim, akcije kompanije BMW su loše krenule, jutros na početku trgovanja. Razlog za to bi mogla biti neizvesnost u vezi s tokom i ishodom američkih predsedničkih izbora, što bi se moglo odraziti na poslovanje kompanije u Americi. Shodno tome, automobilska industrija u Evropi je od jutros pod značajnim pritiskom. Na nemačkoj berzi se BMW našao među najvećim dnevnim gubitnicima (kompanije čije akcije najdrastičnije izgube na vrednosti), i to uz Daimler, Continental i VW.
Bez obzira na to, BMW je objavio da će pristupiti poslovnim obavezama još žešćim tempom kako bi se orijentisao na obnovljive izvore energije u budućnosti. Rukovodstvo grupacije je objavilo da će se u narednom periodu više koncentrisati na prilagođavanje arhitekture vozila zahtevima električnih pogonskih sklopova.
„Razvijamo nove arhitekture koje za osnovnu pretpostavku imaju postavku električnih pogonskih sklopova uz veliku dozu digitalizacije,“ kaže Cipse. To bi trebalo da se dogodi u kontekstu redovne smene platformi, kako one predviđene za vozila s prednjim, tako i one koju koriste vozila sa zadnjim pogonom. Očekivanja i planovi računaju na 2025. kao prelomnu godinu u ovom smislu.
Za razliku od Volkswagena, na primer, manja BMW grupa nema u svom vlasništvu zasebnu platformu koju bi koristila isključivo električna vozila. Cipse je objavio da će prva vozila utemeljena na novoj arhitekturi biti ona koja će se sklapati u novoj fabrici BMW-a u Mađarskoj. Dakle, naše komšije će sredinom ove decenije započeti s poizvodnjom baterijskih automobila marke BMW.
Da zaključimo s nedavnom prošlošću, nakon što smo odlutali u srednjoročnu budućnost. Dakle, BMW je prodao 676.000 vozila u trećem tromesečju, što je za 9% više nego u istom periodu 2019. godine. Tražnja je bila još jača u Kini, dok ni u Nemačkoj nije bilo tako loše, ponajpre zbog programa državnih podsticaja za kupovinu novih vozila. Nasuprot tim trendovima, Amerikanci su i dalje bili u grču, pa su se značajno manje „primali“ na ideju o kupovini novog BMW-a.
AutoRepublika
(296)
BMW se i ovako slabije pazari u USA. Znaju ljudi odnos cene-kvaliteta, a nisu opterećeni tradicijom, drugi svet. Zato ovi napadaju kinesko tržište, a evropljanima ostaje da se “dive“ novom imidžu vozila prilagođenom dalekoazijskom tržištu. Jeste da oni znaju šta rade, ali BMW definitivno gubi karakter koji je imao.