Britanski proizvođač automobila ove sedmice slavi veoma specijalnu godišnjicu. Naime, prošlo je tačno dvadeset godina od kada je moderno izdanje omiljenog svetskog mališana debitovalo na Salonu automobila u Parizu. Na taj način je ime Mini opstalo na tržištu. Najveće zasluge za tako nešto idu vlasniku kompanije BMW-u, koji je (donekle) sasvim slučajno kupio brend, najviše iz želje da realizuje daleko ambiciozniji plan.
Mini je zapravo karijeru započeo 1959. godine, i to kao model koji je poslovao unutar korporacije British Motor Corporation (BMC), ali je desetak godina kasnije predstavljen kao zaseban brend. Nakon serije spajanja i razdvajanja mnogobrojnih marki britanske automobilske industrije, do ranih devedesetih godina prošlog veka Mini je bio deo takozvane Rover grupe, u koju su spadali spomenuti Mini, zatim Rover, MG i na kraju Land Rover.
Kompaniju kupuje BMW 1994. godine, najviše iz želje da dobije pristup tehničkim rešenjima s čuvenog britanskog terenca, a sa njim dobija vlasništvo nad ostalim markama.
Većina njih će biti rasprodata posle nekoliko godina, uključujući i Land Rover, ali je ime Mini sačuvano da bi se sa njim eksperimentisalo na budućem gradskom premijum četverotočkašu koji bi zauzimao poziciju ispod BMW-ovih modela.
Nemci su započeli rad na modernom Miniju onog momenta kada su postali vlasnici kompanije. Plan je bio spojiti šarm i stil klasika sa modernom tehnologijom i premijum enterijerom koji je krasio nemačku automobilsku industriju. Prvi od njih je ugledao svetlost dana 1997. godine u konceptnoj formi pod imenom ACV30 (fotografija gore). Nastao je u čast tridesete godišnjice pobede na čuvenom reliju Monte Karlo, o čemu smo pisali u jednom izdanju Zanimljivosti dana.
Reakcije publike su bile promenjive, ali očigledno dovoljno intenzivne, da iste godine debituje i nešto civilizovanije izdanje koje će poslužiti kao baza za serijski model. BMW će kasnije reći da se preko 100.000 ljudi registrovalo za kupovinu, pa odluka da se ponudi u serijskoj proizvodnji zapravo i nije bila teška.
To se zvanično desilo 2000. godine, a zanimljiv je podatak da je prodaja prvo startovala u Nemačkoj i tek dva meseca kasnije u domaćoj Velikoj Britaniji. Potražnja je bila toliko velika da je BMW morao da otvori dodatnu fabriku pre nego što je proširio ponudu i na Severnu Ameriku i Aziju. Veruje se da je ključni razlog uspeha ležao u bogatoj ponudi modifikacija, kako mehaničkih tako i stilskih. Ovaj potez će kasnije pratiti mnogi drugi brendovi.
Mini danas nudi nekoliko modela, kao što su heč u verziji sa troje i petoro vrata, zatim kabrio, karavan Clubman i manji krosover Countryman, koji smo testirali pre par godina. Tu je i električna verzija s troje vrata, a ona nam se posebno dopala.
Prošle godine širom sveta je isporučeno 346.639 vozila.
AutoRepublika
(263)