Kina uvodi fine mehanizme institucionalnog dopinga za vodoničnu tehnologiju
Kina, kao najveće svetsko automobilsko tržište, predstavila je novi set taze politika, osmišljenih da pruže podršku realizaciji vozila koja koriste tehnologiju vodoničnih gorivnih ćelija, kako bi se unapredili industrijski lanci nabavke i tehnološka osnova u ovoj oblasti, izjavio je lokalni ministar finansija, rano jutros ili krajem noći po centralnoevropskom vremenu.
Pored toga što je najveće mesto sučeljavanja ponude i tražnje za automobilima sveukupno, Kina je lider i po pitanju vozila koja koriste alternativne pogone (New Energy Vehicles – NEV), što je kategorija koja pokriva baterijske, plug-in hibridne i vodonične četvorotočkaše.
Dok su ranije uvedeni državni podsticaji stimulisali prodaju tako što su odobravani popusti prilikom kupoprodaje, nova akta predviđaju da lokalne vlasti i same kompanije izgrade zrelije, pouzdanije lance nabavke, baš kao i inovativne poslovne modele.
To praktično znači da će lokalna samouprava, u saradnji s pravnim licima, akterima na strani proizvodnje, morati da dokaže saveznim vlastima, da je zajednički razvijen projekat, taj koji donosi nižu cenu vodonika kao pogonskog goriva, veći broj stanica za dopunu vodonikom, ili pak naprednije tehnologije. Sve to se može zaključiti iz predstavljenog dokumenta kineske vlade. Resorni ministar je naveo da će državnu stimulaciju zaslužiti oni projekti čije se efekti procene najizvesnijim i najefektnijim.
Inače, u Kini saobraća preko 7 hiljada vozila iz FCEV segementa, što je mizerna brojka spram 4 miliona čisto električnih četvorotočkaša, kao i dopunjivih hibrida.
Globalni proizvođači automobila koji su se i ranije isticali u ovoj oblasti, Toyota Motor i Hyundai Motor su već objavili svoje planove predstavljanja vodoničnih vozila u Kini.
AutoRepublika
(184)
Od 1945.godini do 2021. su napravili skok srazmeran skoku u Odiseji u svemiru 2001 od Kjubrika.
Kapa dole i dubok naklon.