Nov i „zeleni“ materijal će prepoloviti cenu koštanja ran-flet guma
Proizvođač vlakana iz Japana, kompanija Omikenshi je razvila novi materijal koji se koristi u proizvodnji ran-flet pneumatika, a za koji se očekuje da bi mogao da prepolovi troškove proizvodnje istih, uz istovremeno smanjenje emisija jedinjenja zasnovanih na ugljeniku, takođe za polovinu. Osnova za obračun nivoa smanjenja troškova proizvodnje i štetnih emisija je bila situacija u kojoj se u proizvodnji guma pomenute kategorije, koriste uobičajene alternative.
Materijal, koji kompanija namerava da stavi u komercijalnu upotrebu nakon proleća sledeće godine, će biti korišćen u omotaču bokova guma, koji je praktično zadužen da zadrži formu pneumatika i nakon gubitka pritiska vazduha u njoj, usled punkcije.
Ran-flet gume u zidovima obično koriste vlakna visoke čvrstoće implementirana kod veštačke svile, pošto se od njih očekuje da podnesu visoke temperature koje se razvijaju prilikom vožnje s probušenim pneumatikom. Kompanija Omikenshi, zajedničkim snagama s proizvođačem guma Zeonom i Šinšu univerzitetom i ostalim partnerima, sada razvija celulozna alternativna vlakna koja su obogaćena ugljeničnim nano-cevčicama visoke čvrstoće.
Nova vlakna bi trebalo da koštaju otprilike polovinu iznosa koji je neophodan za kupovinu dosadašnje sirovine, a razlog tome je mogućnost ponovne upotrebe novog materijala. Proces rastvaranja vlakana je značajno skraćen, što u prevodu znači da su i štetne emisije koje su uslovljene procesom rastvaranja redukovane za 50%, opet u poređenju s tradicionalno korišćenim vlaknima visoke čvrstoće.
Omikenshi „će uspeti da privuče pažnju, da bi je onda konverovao u tražnju od strane proizvođača guma, pre svih onh koji su svesni težnji Ujedinjenih nacija, a u vezi sa uspostavljanjem održivog razvoja,“ kazao je viši zvaničnik kompanije Topifumi Maeda.
Plan predviđa da se uzorci novog materijala dostave na analizu proizvođačima pneumatika, već tokom zime koja nam se neumitno približava.
Ran-flet gume privlače sve više pažnje proizvođača električnih i autonomnih vozila. Elektromobili zavise od teških baterija, što znači da ostale komponente vozila moraju biti značajno lakše. Upotreba ran-flet guma eliminiše potrebu za ugradnjom rezervnog točka, koji zauzima i puno mesta, pored toga što donosi novu, nepotrebnu masu. Povrh toga, autonomnim vozilima, ran-flet gume dozvoljavaju da nakon detekcije gubitka pritiska, kompjuter usmeri automobil ka vulkanizeru.
Omikenshi doživljava novi materijal kao prekretnicu u sopstvenom poslovanju. U godini za nama, koju japanski poslovni svet posmatra zaključno s 31. martom 2020, proizvođač je zabeležio gubitak u visini 18,9 miliona američkih dolara, što je treća uzastopna godina kako kompanija ne zalazi u zonu profitabilnog poslovanja.
Pomenuti proizvođač je još u maju objavio svoje povlačenje iz proizvodnje, sada već možemo reći, starovremenskog materijala za zidove ran-flet guma, što je bio kostur njegovog poslovanja u prethodnom periodu, a koji je postao neprofitabilan zbog jake konkurencije iz inostranstva.
Pored primarne namene, stručni tim japanske kompanije istražuje i druge alternativne načine iskorišćenja novog materijala. Razmatra se upotreba kod vazdušnih i vodenih filtera, gde se takođe traži impresivna otpornost na visoke temperature. Ali, konkurencija u prometu ekološki podobnih materijala je zastrašujuća, pa će Japanci morati da reaguju što brže i iznađu i nove, kreativne načine za upotrebu svojih proizvoda.
AutoRepublika
(372)