Audi A3 košta skoro identično bez razlike da li je pod haubom motor zapremine jedne ili dve litre
Najelegantnija verzija iz mini palete Audija A3 je ona sa trozapreminskom konfiguracijom. Jasno, govorimo o limuzinskoj varijatni koja je ovom prilikom dobila najpristupačnije izvođenje, tačnije dva izvođenja što podrazumeva i instalaciju trocilindarskog jednolitarskog turbobenzinca koji isporučuje 110 konjskih snaga. Pored njega, dizel ulaznica u svet premijum sedana Audi A3, nosi oznaku iza koje se skriva dvolitarski TDI motor sa 115 „grla“. Kucnuo je momenat da prezentujemo osnovne tehničke podatke o bazičnom dvojcu u limuzinskoj gami marke Audi.
Ako ste voljni da izdvojite pozamašnu sumu novca za premijum sedan, na tržištu su dostupne brojne alternative. Tu su Audi A4, BMW Serije 3, Jaguar XE , Lexus IS, Mercedes-Benz C klase ili pak Volvo S60. Ipak, moguće je da smatrate da su kompaktnije limuzine privlačnije i praktičnije, posebno za upotrebu u gradskim sredinama, pa se onda kao idealne alternative nameću BMW Serije 2 Gran Coupe, pa zašto ne i Mercedes-Benz A klase sedan ili više sportska verzija oličena u modelu s trokrakom zvezdom CLA.
Svakako da je jedan od ozbiljnijih takmaca na tržištu Audi A3 sedan, pa su stoga Bavarci iz Ingolštata rešili da mu dodele još kombinacija pogonskih sklopova i opreme, kako bi što više kandidata za pazar, novitet privukao sebi, u moru ovako oštre konkurencije.
Ne samo da rukovodstvo Audija planira da najmanjom limuzinom nasekira menadžere u premijum konkurenciji, već bi da ozlojede i japanske poslovne ljude koji su tržištu ponudili Hondu Civic i Mazdu3 u sedan obličju. Otuda se u ponudi komapktnog Audija A3 našla i verzija s nalepnicom 30 TFSI i pomenutih 110 „konja“.
Nekada bi nas takva oznaka automatski spojila sa slikom rasnog trolitarskog benzinca, ali sada se ona „trojkica“ odnosi na broj tužnih cilindara u bloku motora. Puno konja iz „malo kubika“ se na prednje točkove prenosi putem ručnog menjača sa šest „brzina“, Da snage ima dovoljno, uprkos deficitu parnog cilindra, govori i podatak o ubrzanju do „stotke“ koje traje pristojnih 10,6 sekundi, kada se krene iz mirovanja, ali i informacija o maksimalnoj brzini kretanja od 210 km/h. Prosečna potrošnja je deklarisana na nivou od 5,3 do 5,8 litara na sto kilometara.
Ko je (još uvek) više za dizel, treba da zna da konstruktor nudi i Audi A3 Sedan sa natpisom 30 TDI. Takva „mašina“ pruža 115 konjskih snaga koje se šalju na točkove ispred vozača putem šestostepne manuelne transmisije. Četvorocilindarski agregat koji sagoreva naftu, ne samo da skladnije radi o „neparnog“ benzinca, zbog parnog broja cilindara, već nudi i značajno viših 300 njutn metara maksimalnog obrtnog momenta, spram 200 njutn metara koji su maksimum koji se izvlači iz ulaznog benzinca.
„Naftarica A3“ ubrzava iz mesta do 100 km/h za 10,1 sekundu i dostiže istih, i više nego dovoljnih 210 km/h. Pogađate, podatak o potrošnji dizela opravdava sve eventualne mane, jer se ona kreće prema zvaničnom saopštenju proizvođača, između 4,2 i 4,6 litara na sto prevaljenih kilometara.
U serijsku opremu obe varijante se ubraja: šest vazdušnih jastuka, ESP, preklapajuća zadnja sedišta, pomoć pri održavanju pravca unutar saobraćajne trake, Bluetooth, dvozonski klima uređaj, digitalni instrumentacioni klaster dijagonale 10.25 inča. Tu su i merači pritiska u gumama, LED farovi, električna parkirna kočnica, felne izrađene od lake legure prečnika 16 inča, multifunkcijski obruč upravljača, MMI radio plus, i još sto „čuda“.
Navikli smo da današnji modeli koriste motore „neprimereno“ male zapremine. Setimo se samo ogromne Opel Insignije sa dizel pogonskom jedinicom od 1,5 litara, ili još grđe, Peugeota 508 sa trocilindarskim 1,2-litarskim motorčićem. Tako nas ni ne čudi jednolitarski motor u prerušenom i obogaćenom Volkswagen Golfu u limuzinskoj verziji (što Audi A3 jeste), ali ne možemo baš da prihvatimo da su bezmalo identične cene (u Španiji):
- Audi A3 Sedan 30 TFSI 6V – 28.660 evra, i
- Audi A3 Sedan 30 TDI 6V – 30.900 evra.
Za kraj još da dodamo da su na fotografijama prikazane „najnapucanije“, nikako osnovne verzije.
AutoRepublika
(15435)
Pa, skoro 2500€ nije za zanemariti, za te oarice može da se dobije još po nešto od dodatne opreme.
Trocilindraša, ma kakav da je, zaista ne bih kupovao, jer „kultura rada“ u iole većim obrtajima i pri ubrzavanju je nepostojeća.
I još da dodam, da oznake 30, 35 i ostale nemaju veze sa brojem cilindara nego samo sa kilovatima. Primjera radi, 50 TDI je 3.0 V6 sa 210KW.
Za te pare(razliku) kupiš Dačiu Sandero, 1.4 mpi, od prvog vlasnika, 5-6 godina staru, sa oko 60-65 hiljada na cajgeru, 2 airbega, manuelna klima, maglenke, prednji el. prozori i voziš se još 10 godina kao blesav,bez kvarova naravno. Poenta.? Koliko je Audi precijenjen(pretplaćen) i koliko se Dačia Sandero može kupiti za jedan Audi A3.Za ovaj skuplji model ja naračunah 4.
Nije bas vezano za temu, al Aj da napisem. Pomalo mi je cudno ali i drago u isto vreme da Audi i dalje ne odustaje od koncepta klasicne limuzine. U opstoj najezdi krosovera ili suv-ova kako god, Audi ima limuzinu cak i u c segmentu i to lepu limuzinu. Svaka im čast na tome.
Mislim da se tome moze zahvaliti Americkom i Kineskom trzistu.
A šta znači ono 6V? broj brzina mjenjača ili broj ventila? onda se ne uklapa dizel…
Smiješan mi je ovaj benzinac ali to će se sada više prodavati (nažalost)…
Lijep mali Audi!
Lijep i preskup mali Audi.
Iako sam protiv dizela, i smatram da ih treba zabraniti proizvoditi, nikad ne bih kupio trocilindrasa.
Uh … Pa, nova mazda CX-5 Takumi G165 sa troslojnom metalik bojom košta oko 1.500 evra manje od ovog baznog audija A3 1,0 TSI bez boje …
https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/13257145/mazda-cx-5-g165-takumi
Ne znam dal rekoh negde da su nemacka vozila mozda malo precenjena za moj ukus? 😀
Mali više druže. Ne zaboravi da se ispod šminke Audi Atrojke krije Golf. Suma od 30000 plavih evropskih novčanica nije mala.
Ima tu i do odrzanja vrijednosti. Ta Mazda ce za pet godina biti oko 10K, a Audi?
Ovaj A3 sedan mi je možda i najlepši od kompakt „premujum“ limuzina, merc A i bmw 2 sedan nemaju šta da se bune.
Cena, diskutabilna, sve je precenjeno. A motor kosilice sa 3 cilindra ne bih ni razmatrao u ovom modelu, možda 1.5tsi da se ne sramotim. To je kao ona Insignia 1.5, lep na parkingu a na putu puvalo.
Vidi se da autor nikada nije kupovao nov automobil jer onda o 2500 evra razlike ne bi pisao kao o „istoj ceni“.
Kada se dodje do cene automobila u rangu tih 30k eura za nov automobil, u igri je sve sa +/- 2k para. Jbga, nismo mi krivi sto zivimo u apsurdistanu gde ljudi pozajmljuju pare i dizu kredite za namestaj, letovanje i polovan automobil od 5.000e. A iPhone i najnoviji Slmsung Note im nose deca u skolu jer su tako u mogucnosti (znam i takve, sve na crtu i dug a plata 400e).