Nakon što je Karlos Gon završio u japanskom kazamatu, kormilo Renaulta je preuzeo Tijeri Bolor. Služio je galskoj grupaciji sa mesta izvršnog direktora i predsednika, ali je smenjen u oktobru 2019. godine, svega deset meseci nakon privođenja Gona azijskoj verziji pravde. Međutim, kako život piše romane, tako ni Bolor nije imao puno trenutaka da uživa u miru i samoći. Očito ga je kontaktirao neko iz upravnog odbora britanskog Jaguar Land Rovera, zahtevajući od njega da preuzme dužnosti izvršnog direktora u ćerka firmi u odnosu na indijski Tata Motors.
U prethodnoj deceniji je ostrvsku kompaniju predvodio Ralf Spet, za koga se još od januara sa izvesnošću zna da se povlači u penziju. Stoga će Francuz u fotelju zasesti na dan 10. septembar.
Renault nije izašao u javnost sa pričom o razlozima smene Tijerija Bolora, ali je sasvim sigurno na njegov odlazak iz kompanije uticaj ostvarila i bliskost menadžera sa nekadašnjim diktatorom alijanse, Karlosom Gonom. Dakle, opšte je ubeđenje među poznavaocima prilika u automobilskoj industriji da je uprava Nissana insistirala na njegovoj „poslovnoj deportaciji“ iz Renaulta.
Uzgred, poznato je i da se Bolor srčano zalagao za spajanje Renaulta i FCA grupacije, ali su protiv ideje jasno bili predstavnici francuske vlade (kao značajnog akcionara proizvođača automobila) i rukovodstvo japanskog Nissana. Do pregovora nije ni došlo, i od njih se odustalo svega deset dana nakon što je mogućnost postala javna, da bi kasnije Karlos Gon izjavio da je to bila šansa koja se nije smela propustiti.
Samo pet meseci kasnije, FCA je obanarodovao spajanje s drugim francuskim koncernom, PSA grupom. Novoformirani entitet će se nazivati Stellantis, i biće četvrti po veličini proizvođač automobila u globalnim razmerama.
AutoRepublika
(172)